trafo buşing kapama takılma durumu.

mehmet6006

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Geçen gün bir arkadasım 1000KVA ve üzeri trafolarda buşing kapamanın zornlu oldugunu söyledi. Boyle bir şey var mı? Varsa hangi yönetmeliğimzde yazar? Bir diğeri ben busing kapama yapmazsam ne gibi bir sıkıntıyla karşılaşabilirim?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadasim busing neden kapatilsinki. Busingler enerji fazla geldiği zamanlarda atlama yapsin diye kullanilir.

Arkadasim busing neden kapatilsinki. Busingler enerji fazla geldiği zamanlarda atlama yapsin diye kullanilir.

Hocam karıştırdınız sanırım, atlama yapması için kullanılan malzeme ark boynuzlarıdır.

Buşing kapama dan kasıt resimdeki uygulamadır ki görüldüğü gibi ark boynuzları aktif haldedir.

3373913144_e359e73513.jpg

Hocam karıştırdınız sanırım, atlama yapması için kullanılan malzeme ark boynuzlarıdır.

Buşing kapama dan kasıt resimdeki uygulamadır ki görüldüğü gibi ark boynuzları aktif haldedir.

3373913144_e359e73513.jpg

Evet aynen dediğiniz gibi ark boynuzu ile karıştırdım. Beni uyardığınız için teşekkür ederim.

Mutlaka,resmi bir duyurusu vardır.Yapılan işlem,tesis sahibinin faydasınadır.Özellikle kış
aylarında,trafo odaları sıcak olduğu için,çeşitli hayvanlar trafo odasına girip,trafonun üstüne çıkabilir.Bu durumda,buşingler arasında kebap olması ! ve tesisin elektriksiz kalmasına sebep olurlar.Bu nedenle,böyle bir tedbir alınması,mecburiyet olmasa bile,tercih edilmesi gereken bir durumdur.

Merhaba arkadaşlar;

Geçen gün bir arkadasım 1000KVA ve üzeri trafolarda buşing kapamanın zornlu oldugunu söyledi. Boyle bir şey var mı? Varsa hangi yönetmeliğimzde yazar? Bir diğeri ben busing kapama yapmazsam ne gibi bir sıkıntıyla karşılaşabilirim?
neden 1000kVA üzeri olsun ki bu uygulama...
ve siz ne kadar izole ederseniz o kadar faydalı olacaktır.

neden 1000kVA üzeri olsun ki bu uygulama...
ve siz ne kadar izole ederseniz o kadar faydalı olacaktır.

Benim şahsi fikrim olsa da olur olmasa da olur. Trafo zaten monoblok içinde güzelce korunuyor izolesi de yeterli olur.. 1000KVA ve üzeri için duydum ama şehir efsanesi sanırım bende yazılı birşey bulamadım.

Benim şahsi fikrim olsa da olur olmasa da olur. Trafo zaten monoblok içinde güzelce korunuyor izolesi de yeterli olur.. 1000KVA ve üzeri için duydum ama şehir efsanesi sanırım bende yazılı birşey bulamadım.
PLUG-IN başlıkla ilgili bir araştırma yaptınız mı belkide bu yönde bir yaptırım vardır.

Trafo buşing,izolatör,iletken,bara örtmenin (kapamanın) AVANTAJLARI;

1. Havanın nem oranının artması durumunda oluşabilecek elektrik deşarjlarını en aza indirir.
  2. Hat-hat arası yada hat-toprak yada hat-şase arası olası crepage (tanımlı aralık) mesafesi aşımlarında oluşabilecek atlamalar en aza iner.
  3. Her tür yaban hayatın korunmasına yardımcı olur
  4. Yaban hayvanları kaynaklı enerji kesintilerini en aza indirir
  5. Buşinglerde meydana gelen yaşlanmayı en aza indirir
  6. Geçit izolatörlerinde meydana gelebilecek korozyonu önler
  7. Paslanma ve yaz kış iklim etkilerini en aza indirerek şalt ömrünü uzatır.

Buşing,izolatör,iletken ve bara kapama uygulama fotoları;
21

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri