Trafo boşta kapasitif

Ertug_TR

Üye
Slm Sayın Üyeler :
2000 kVA'lık trafo'yu boşta çalıştırdım.Boştayken aktif ve end.reaktf tüketimini görmek için ama gözlemlediğim diğer konu kapasitif reaktifinde arttığı oldu.Trafo'lar boştayken kapasitif reaktif 'de harcamış olurmu.
Arkadaşlar tesis yeni devreye alındığından kimi zaman 2000kVA'lık bir trafo'dan 30 A. civarı bir akım çekilioyr,sizce bu kadar düşük yükte çalışması trafo için bir sakınca doğurur mu ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafo yönünden bir mahzur teşkil etmez.Boşa demir kaybı parası ödersiniz.Boşta,kapasitif reaktif akım
çekmemesi gerekir.Sabit kondansatörü uygun seçemediğiniz takdirde,cezalı fatura tahakkuk edebilir.
Sabit kondansatör için,15 kvar dan itibaren denemeye başlayabilirsiniz.

Test ettiğim zamanlarda ana şalter kapalı trafo enerjiliydi ve sabit kondansatör kapalıydı.

arkadaşlar x/5 sayacım durmadan kapasitife giriyo rg rolenin akım uçlatını söktüm sabitte yok ama kapasitif cezalı durumda bu dediğim bir hükümet konağı oltu ilçesinin acaba neden

Ertug_TR ' Alıntı:
Slm Sayın Üyeler :
2000 kVA'lık trafo'yu boşta çalıştırdım.Boştayken aktif ve end.reaktf tüketimini görmek için ama gözlemlediğim diğer konu kapasitif reaktifinde arttığı oldu.Trafo'lar boştayken kapasitif reaktif 'de harcamış olurmu.
Arkadaşlar tesis yeni devreye alındığından kimi zaman 2000kVA'lık bir trafo'dan 30 A. civarı bir akım çekilioyr,sizce bu kadar düşük yükte çalışması trafo için bir sakınca doğurur mu ?

Trafo boşta da olsa yükte de olsa demir kaybı olur.yükteyken ayrıca bakır kaybı olur.Hocam ben 1600 kva trafodan ortalama 500 amper çekiyorum.fakat gecenin bazı saatleri ve haftasonu ben de düşük akım çekiyorum
işte o zaman kompanzasyon sapıtıyor
daha doğrsu hem indüktüf hem kapasitif yazoyor
tabii akım trafoları da sanırım 2500/5 tir sizin
hassasiyeti de biraz azalıyor.ayrıca biraz harmonik sorunu da yaşayabilirsiniz.
Trafolarda bir de kararsızlık gibi bir şey olabilir.seçerken ne çok büyük ne çok küçük seçilmelidir.
sizin bahsettiğiniz akımlarda biraz kararsızlık olabilir.Ama trafoya bi şey olacağını sanmıyorum.
kolay gelsin

servo ' Alıntı:
arkadaşlar x/5 sayacım durmadan kapasitife giriyo rg rolenin akım uçlatını söktüm sabitte yok ama kapasitif cezalı durumda bu dediğim bir hükümet konağı oltu ilçesinin acaba neden

ayrı sorular olduğundan peş peşe yazıyorum kusura bakmayın
Rg röle dediğiniz sanırım kompanzasyonu kontrol eden röle.söktüğünüz uçlar akım trafosunun uçlarıysa ve söktükten sonra kısadevre yapmadıysanız pazartesi günü oraya giderken yanınızda akım trafosu da götürün.Akım trafolarının uçları uzun süre açık kalırsa bozulur.
Kapasitif yazmasına gelince,sayaçta veya sistemde bir hata yoksa
omik drençlerin kapasite etkisi yaptığını duymuştum.Emin değilim fakat ısıtıcı ve akkor filamanlı lambalar kompanzasyon sistemlerinde kapasitif yük gibi davranır diye bir bilgi kalmış aklımda.Ne kadar doğrudur ben de bilmiyorum.
kolay gelsin

sayın Ertug_TR arkadaşların da söylediği gibi trafon bundan zarar görmez ama endüktiften kurtulmak istiyor isen trafonu sabit kondastörler ile kompanze etmen gerekir bunun içinde trafo gücünün ortalama %5 ila% 10 arasıda kondastör değeri
seçmen gerekir.

<<<<<saygılarımla>>>>>

sayın servo sorunuz biraz üstü kapalı olmuş soruyu tam anlamıyla açıklar veya size gönderdiğim özel msj
dan mail adresimi eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım bu arada hemşeri sayılırız seninle yakınız yani ;D

yinede ben tahminimce sana yardımcı olmaya çalışayım;
bu tüketim noktası bi hükümet konağı ise monofaze yükler ağırlıklıdır.
öncelikle röle tek akım trafolu ise akım trafosu ile röle kumanda beslemesi aynı fazda olmalıdır.
akım trafo oranı çekilen gücün bir üstü olmalıdır.
c\k ayarı doğru yapılmalıdır yani örnek : 60\5 akım trafo su ilk kondastör gücüde 2.5 kvar olsun
60\5= 12 2.5\12=0.20 olara hesaplanır.
fazlar dengeli yüklenmemiş ise akım trafosu fazla akım çeken fazda olabilir.
benzeri bi çok sebep olabilir konu hakkında ama sen daha açık seçik bilgiler verir isen daha çok daha açık
cevaplar alırsın.

saygılarımla

arkadaşlar slm 400 kv trafomuz kullanmadığımız halde reaktif cezaya girmiş bu trafoya sabit kond bağlamam gerekirse hesabı nasıl olmalı şu an hiç aktiftüketim olmadığı halde reaktif yazmakta .

selam.
Yazar arkadaşım.Trafonun giriş sargılarını düşün primer denilen sargıları.Bir bobin olduğu için enerji harcaması normaldir.Ayrıca trafolarda boştaki kayıplar denilen demir kayıpları vardır.
Trafoya sabit grup koymalısınız.Aslında bu sabit grubun amacı da budur,trafo boşta iken ya da az yükte doyumsuz noktada çalıştırıldığı zaman açılır.Ama normal kompanzasyonda da röle sadece çekilen akıma göre kompanzasyon yaptığı için trafodaki kayıpları karşılamak için kullanılıyor.
Sabit grup seçerken trafo gücünün %3-4 ü seçilir normalde.Ama bu trafonun kalitesine ve boştaki kayıp oranına göre değişir.
kaliteli bir marka ise %3 ünü deneyebilirsin.yani yaklaşık 12,5 kvar.
ama piyasada genelde bunu deneyerek buluyorlar.siz de 10-15 arası deneyiniz ve lütfen dikkatli olunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri