Trafo boşta ama hem indüktif hem kapasitif yazıyor

sistemde

Üye
Kompanzasyon ustalarına:
Trafomuz 1600 Kva ve tamamen boşta sayaç OG de kompanzasyon sistemini tamamen iptal ettim.
1. 25 Kvar sabit kondansatör 24 saatlik tüketim degerleri.
T : 0,055
ERİ : 0,02 (%36)
KRC : 0,047 (%85)
tüketim degerleri çarpansızdır.
sorunu nasıl halledebilirim.

50 kvar kondansatörde ERİ sıfırlıyor KRC %800 lerde
15 kvar kondansatörde ERİ %97 KRC %19

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kompanzasyon ustalarına:
Trafomuz 1600 Kva ve tamamen boşta sayaç OG de kompanzasyon sistemini tamamen iptal ettim.
1. 25 Kvar sabit kondansatör 24 saatlik tüketim degerleri.
T : 0,055
ERİ : 0,02 (%36)
KRC : 0,047 (%85)
tüketim degerleri çarpansızdır.
sorunu nasıl halledebilirim.

50 kvar kondansatörde ERİ sıfırlıyor KRC %800 lerde
15 kvar kondansatörde ERİ %97 KRC %19

işin zor o.g den gece/gündüz gerilim değiştikçe ya kap.yada reaktif yersin zaman saati kullanarak gece farklı grup gündüz farklı kondanstör grubu al öyle dene..

Butür sorunlara kesin çözüm OG den akım bilgisi alarak AG den kompanzasyon yapmak şeklinde. Biz bunu birkaç işleri duran firmada uyguladık, başarılı sonuçlar aldık. Uygulama biraz masraflı ama kendini amorti etmesi 6 ayı bulmuyor çoğu zaman. Sisyem değişen ihtiyaca değişen cevaplar vermektedir.

Önerılernız yerınde ama, arkadaş trafo tamamen boşda diyor. Bu durumda yük durumunu kontrol etmek neye yarayacak..

Trafo boşta olduğundan, AG'de bulunan kapasitenin sistemde yapması beklenen kompanze görevi olmaz. Sadece kapasitif akım çeker. OG'den akım bilgisi alarak, AG'den kompanzasyon yapmak en mantıklısı gibi görünüyor... ;)

Şimdi dikkat ettim boşta yazdığını :p madem boşta trafon OG'den kessene enerjisini arkadaşım ! Kesmek istemiyorsan belli bir süre çalıştır sayaçtan alacağın değerler için yap hesabını koy sabitini olsun bitsin ne yoruyorsun bizi :)

OG den alınan bilgi reaktif güç ihitiyacını gösteriyor bize ve o miktarda kapasite devreye alıyoruz. Uygulama yapılan yerler var, neye yaradığını o müşteriler çok iyi biliyor:)
Önerılernız yerınde ama, arkadaş trafo tamamen boşda diyor. Bu durumda yük durumunu kontrol etmek neye yarayacak..

Arkadaşlar katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Trafo boşta olduğundan, AG'de bulunan kapasitenin sistemde yapması beklenen kompanze görevi olmaz. Sadece kapasitif akım çeker. OG'den akım bilgisi alarak, AG'den kompanzasyon yapmak en mantıklısı gibi görünüyor... ;)
Hocam selamlar,

Aşağıdaki cümleyi biraz açabilir misiniz?Normalde trafo endüktif yüktür,boşta olunca neden kapasitife dönüyor?

teşekkürler.

"Trafo boşta olduğundan, AG'de bulunan kapasitenin sistemde yapması beklenen kompanze görevi olmaz."

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri