Trafo bağlantı şekilleri tercih sebebi?

Türbinleri sağolsun siemens gelmiş kurmuş o günden beri kimse panolara kimse el süremiyor :)

Bizim sistemi DELLE ALSTHOM ,koruma devrelerini AEG kurmuştu.7,7 MW lık alternatör,toprak arızayı 3 defa görmediği için patlamıştı.Sorunu,Mustafa Bayram hocam çözmüştü.Simens lafı,fazla güven vermesin.Rölelerinizin olması da,arıza anında korunacağınız anlamına gelmez.Bence,sisteminizi ! ( özellikle,alternatör toprak arıza ) ve korumalarınızı uzman bir kişi veya kuruluşa inceletmenizde yarar var.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bizim sistemi DELLE ALSTHOM ,koruma devrelerini AEG kurmuştu.7,7 MW lık alternatör,toprak arızayı 3 defa görmediği için patlamıştı.Sorunu,Mustafa Bayram hocam çözmüştü.Simens lafı,fazla güven vermesin.Rölelerinizin olması da,arıza anında korunacağınız anlamına gelmez.Bence,sisteminizi ! ( özellikle,alternatör toprak arıza ) ve korumalarınızı uzman bir kişi veya kuruluşa inceletmenizde yarar var.
Siemens bana güven veriyor şeklinde kurmadım ben cümleyi. Siemens kurmuş gitmiş bizden kimse de 34 yıldır dokunmamış sisteme. Yanlış birşey yapar bozarız korkusu var. Bizim generatörlerimizde yıldız noktası izoleli bu arada.
Dediğim gibi konu generatöre kaydı, her bilgi kıymetlidir ama aklıma birşey takıldığında ben onu öğrenmeden diğerine geçemiyorum. Trafo konusundaki sorunuma net bir cevap aldığımda diğer konularda da araştırma yapacağım.

Trafo seçiminiz," depodaki trafo,yabana gitmesin " gibi olmuş bence.

Trafo seçiminiz," depodaki trafo,yabana gitmesin " gibi olmuş bence.
Hayır öyle olmamış, Üçgen-yıldız bağlı trafo "Üretim tesislerinde trafoların yıldız-üçgen bağlı olması gerekçesi"yle değiştirilmiş. Tedaş şebekesinde herhangi bir hata olursa daha erken açsın diye yaptık diyor usta ama bağlantıyı ben kuramadım kuran Allah rızası için anlatsın aptal gibi hissediyorum kendimi.

ŞÖyle bir bilgi buldum, sorumun cevabı burada sanırım.
"Ulusal Elektrik Şebekesinden beslenen yükseltici transformatörün primeri yıldız bağlı ve yıldız noktası topraklanmışsa, meydana gelen faz-toprak kısadevresinde transformatörün topraklama iletkeninden büyük değerde toprak kısadevre akımları geçebilir.Bu durum özellikle şebekeye bağlı bir generatorün nötr topraklamasının olmaması generatör yükteyken birden ada moduna geçtiğinde bazı problemlere neden olabilir.Bu problem generatörün şebekeye bağlandığı bölümde açma cihazının açması şeklinde ortaya çıkmaktadır."

Hayır öyle olmamış, Üçgen-yıldız bağlı trafo "Üretim tesislerinde trafoların yıldız-üçgen bağlı olması gerekçesi"yle değiştirilmiş. Tedaş şebekesinde herhangi bir hata olursa daha erken açsın diye yaptık diyor usta ama bağlantıyı ben kuramadım kuran Allah rızası için anlatsın aptal gibi hissediyorum kendimi.
Düşündükçe kafam gidip geliyor :) Bizim usta, Yüksek gerilim tarafında kısa devre akımı daha az olacağından bahsetmeye çalıştı sanırım.

Bence,bağlı olduğunuz hattaki tüm toprak arızalarını,sizin trafo korumalarınızda ! görecek.

Forumdan takip ettiğim kadarı ile,ilgili ve sorun çözme odaklısınız.Ancak,bulunduğunuz ortam nedeniyle ( Resmi kurum) sorunları tek başına çözme şansınız çok zor.Anladığım kadarí ile, tesisiniz sorunlu kurulmuş ve sizden öncekiler ,ya yeteri kadar ilgilenmemiş veya onlarda derdini anlatamamış.Tahminime göre,2 adet 7,5-10 MW lık karşı basınçlı türbininiz ve 10-15 MVA lık giriş trafonuz var.Böyle bir tesisin,şebekeden bağımsız çalıştırılması mühendisliğe aykırı bir işletme şeklidir.Dışardan ( mesela İTÜ ) yardım almadığınız sürece,aynı sorunlarla uğraşarak ömür tüketir ve yıpranırsınız.Yöneticilerinizi ikna edip,bir rapor hazırlatmayı zorlamanızı tavsiye ederim.Israrla söylüyorum ,giriş trafonuz yanlış ve öncelikle oradan başlayıp,tesisinizin mutlaka,sürekli olarak Şebeke ile paralel çalışır hale getirilmesi gerekir.

Son düzenleme:
Forumdan takip ettiğim kadarı ile,ilgili ve sorun çözme odaklısınız.Ancak,bulunduğunuz ortam nedeniyle ( Resmi kurum)
sorunları tek başına çözme şansınız çok zor.Anladığım ka-
darí ile, tesisiniz sorunlu kurulmuş ve sizden öncekiler ,ya
yeteri kadar ilgilenmemiş veya onlarda derdini anlatamamış.
Tahminime göre,2 adet 7,5-10 MW lık karşı basınçlı türbini-
niz ve 10-15 MVA lık giriş trafonuz var.Böyle bir tesisin,şe-
bekeden bağımsız çalıştırılması mühendisliğe aykırı bir iş-
letme şeklidir.Dışardan ( mesela İTÜ ) yardım almadığınız
sürece,aynı sorunlarla uğraşarak ömür tüketir ve yıpranırsı-
nız.Yöneticilerinizi ikna edip,bir rapor hazırlatmayı zorlama-
nızı tavsiye ederim.Israrla söylüyorum ,giriş trafonuz yanlış
ve öncelikle oradan başlayıp,tesisinizin mutlaka,sürekli ola-
rak şebeke ile paralel çalışır hale getirilmesi gerekir.
Tespitiniz çok doğru, lakin yöneticileri ikna konusu çok zor. Şefim ısrarla üretim proje başkanı bilmem kim bu şekilde olacak başka türlü olmaz projeniz onay almaz dedi diyor. Hiçbir yerde bu şekilde olacak diye bir yazı kural bulamadım. Sadece bana şu dökümanı gösterdi. İnceledim biraz ama bağlantı böyle olmalı diye bir ibare bulamadım. burada topraklanmayla alakalı bilgiler var.
http://www.emo.org.tr/ekler/6b76a6d14a59efa_ek.pdf

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri