Trafo amper değeri

Komrat16

Üye
Arkadaşlar hepinize merhaba

Bir adet ayarlanabilir güç kaynağı yapmak istiyorum

Aşağıdaki projeyi sectim yapmak için

http://www.electronics-lab.com/project/0-30-vdc-stabilized-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Fakat trafo seçimiyle ilgili kafama takılan bir şey oldu

Projenin giriş bilgilerinde 24 volt 3 amper(max) gibi bir şey yazilmis fakat trafo modellerine baktigimda amper degeriyle ilgili bir açıklama bulamadim genelde VA gibi bir değer bilgisi verilmis ben bu değere bakarak amper hesabini nasil yaparim acaba

Örneğim 2X12V 6VA bir trafodan 24 volt 3 amper elde edebilir miyim

Simdiden tesekkurler yardimlarinizi bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hayır, 6VA güç değeri çok düşük kalır ve bu 24 volt * 3 amperlik çıkışı alamazsınız. 24*3=72 watt!'ın trafonun çıkışından (Sekonderinden net) alınması için primer kısmındaki 220 volt ac kısmından trafo iç kayıpları (İç dönüşüm kayıpları) yüzünden daha fazlası mutlaka girmelidir. Yani 80-90 VA'lık 220/24 ac/ac veya 220/2 çarpı 12 ac/ac çıkışlı kuru tip bir besleme trafosu işinizi görecektir. (Max değer olarak 24 volt ve 3 amperlik ac giriş değeri göz önüne alınarak)

VA (Reaktif güçle de birlikte olan) ve net vatt değerleri arasında, eğer bu trafonun elektriksel verimi %100'e çok yakınsa çok az bir fark olur, ama VA, watt değerinden yani dc akımdaki güç karşılığı olan volt*amperden her zaman daha büyük olacaktır. Şimdiki monofaze kuru tip besleme trafolarında bu mevcut iç kayıplar (Ve rekatif güç kaybı) çok düşük olduğundan veya tutulmaya çalışıldığından, bu watt değerinin biraz üstünü VA değerli olarak seçmeniz yeterli olacaktır, buradan çıkan bir sonuç olarak. 80-90 VA'lık iyi olur.

NOT: 85-90 VA'lık besleme trafosu eğer satıcıda standart olarak bulununamazsa 110-110-120 VA'lık da seçilebilir, çünkü fazla VA'lı seçilmesi bir sıkıntı yaratmaz, fazla amper*volt güç çarpımı karşılığı bu trafo sekonderinde hazırda, yani tam beklemede kalır ve hiç kullanılamaz. Kolay gelsin.
https://forum.donanimhaber.com/va-ah-watt-arasindaki-farklar--25752610

Son düzenleme:
Hayır, 6VA güç değeri çok düşük kalır ve bu 24 volt * 3 amperlik çıkışı alamazsınız. 24*3=72 watt!'ın trafonun çıkışından (Sekonderinden net) alınması için primer kısmındaki 220 volt ac kısmından trafo iç kayıpları (İç dönüşüm kayıpları) yüzünden daha fazlası mutlaka girmelidir. Yani 80-90 VA'lık 220/24 ac/ac 220/2 çarpı 12 ac/ac çıkışlı kuru tip bir besleme trafosu işinizi görecektir. (Max değer olarak 24 volt ve 3 amperlik ac giriş değeri göz önüne alınarak)

VA (Reaktif güçle de birlikte olan) ve net vatt değerleri arasında, eğer bu trafonun elektriksel verimi %100'e çok yakınsa çok az bir fark olur, ama VA, watt değerinden yani dc akımdaki güç karşılığı olan volt*amperden her zaman daha büyük olacaktır. Şimdiki monofaze kuru tip besleme trafolarında bu mevcut iç kayıplar (Ve rekatif güç kaybı) çok düşük olduğundan veya tutulmaya çalışıldığından, bu watt değerinin biraz üstünü VA değerli olarak seçmeniz yeterli olacaktır, buradan çıkan bir sonuç olarak. 80-90 VA'lık iyi olur.

NOT: 85-90 VA'lık besleme trafosu eğer satıcıda standart olarak bulununamazsa 110-110-120 VA'lık da seçilebilir, çünkü fazla VA'lı seçilmesi bir sıkıntı yaratmaz, fazla amper*volt güç çarpımı karşılığı bu trafo sekonderinde hazırda, yani tam beklemede kalır ve hiç kullanılamaz. Kolay gelsin.
https://forum.donanimhaber.com/va-ah-watt-arasindaki-farklar--25752610

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Anladiğim kadariyla VA dediğimiz sey kayıplari göz ardı ettigimiz taktirde trafonun watt degerine yakın bir değer

Peki şunu da sormak istiyorum 24v 90 VA bir trafo yerine 2X12v 90VA bir trafo kullanarak 24 voltu elde ettiğimiz taktirde istediğim 3 amperi sağlamak için 90 VA yeterli olur mu yoksa bu ikili sistem trafolarda akimdan kayip yaşanir mi yani 3 amper icin 2X12v 90 VA isimi gorurmu görmezse kaç VA değerinde 2X12v luk trafo tercih etmeliyim

Trafo türlerini (orta uçlu 3 ayak çıkışlı ve ve 2 sargı çıkış ayaklı, orta uçsuz) yazarken dikkat ettim ki aralarına veya koymayı unutmuşum. Tabi, her ikisinde de 90 VA'lık trafo gücünden ayni şekliyle bu 24 volt * 3 amperi elde edersiniz, ama birinde orta uç hiç kullanılmaz, en dıştaki çıkışları kullanılır, tek farkı bu olur. Her ikisi de 3 amper 24 voltu kolayca sağlar, standart olarak bu değerleri bulamazsınız diye gücü biraz yükseltmiştim. Bu değerdeki trafoyu bulursanız işinizi rahat görecektir. Kolay gelsin.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim, çok faydalı oldu benim adıma.
İyi akşamlar

İki tane birbirinden bağımsız sekonderi olan bir trafo kullanın. Böylece gerçek anlamda bağımsız 2x12V güç kaynağı yapabilirsiniz.

Sn. taydin, yalnız bu konu başlığını açan üyemizin projesi 2*12 volt dc. şeklinde bir proje veya 2 sabit 12 volt dc. çıkışı (Veya simetrik çıkışı) olan güç kaynağı şeklinde değildir. Ancak 220/2*12 ac/ac çıkışlı trafonun sekonderinde orta ucundaki bobin teli terminal yerindeki lehimli yerinden ayrılıp ortadan tam kesilirse sizin de bahsettiğiniz birbirinden bağımsız 2 farklı 12 volt ac çıkışını veren besleme trafonuz yine olabilir, yani bu tür bir uygulamayla bağımsız çıkışlar kolayca yine elde edilebilir. Ayrca tek 12 volt ac sarımdaki emaye bakır tellerin kesiti inispeten fazla ince olup fazla ısınıyorsa eğer, iki sargının ac voltajı bir avometreyle ölçülür, küsurat farkı bulunmuyorsa lehimle iki sargı paralel bağlanır ve lehimlenip sadece 2 terminal çıkışı oluşturulur. (Tek 12 volt ac çıkışlı bir sargıya çevrilir)(Ters bağlanırsa bu trafo yanar yalnız) Bu paralel bağlantı kesit inceliğiyle aşırı ısınan sargı zaafiyetini ortadan kaldıracaktır. Ancak 2 sargı çıkışınız tek 12 volt sargı dezavantajına iner, bu durum kullanımda herhangi bir olumsuzluk oluşturmuyorsa ve tek taraflardaki 2*12 volt ac sargısı fazla ısınıyorsa bu yol seçileblir.

Güç kaynaklarının çıkış (Output) tarafında 0-12-24 volt ac bazen tasarlayanlar tarafından tercihen de konulur ve çoğu zaman güç kaynağının içini (Kapağını hiç) açmadan bu ihtiyacın karşılanması düşünülüp bu türden uygulamalara gidilebilir. Sizin sözünü ettiğiniz bağımsız olan 2 adetilik 12 volt ac uygulamasında, eğer bu tek trafonun sekonderindeki bu ortak uçlar ayrılıp kesilmişse, paneldeki ac çıkışı da 0-12 ve 0-12 volt ac şeklinde tam bağımsız çıkışı şeklinde olabilir, ancak bu defa da 0-12 ve 0-12 volt ac arasında tekrar bir köprü (jumper) oluşturmadan 0-24 volt ac'nin 0-30 volt ayarlı volt ve akım çıkışı olan ve asıl amaçla düşünülen bu projede kullanılması mümkün olamaz. Yani hem 0-12 ve 0-12 volt bağımsız ac çıkış terminalini, hem de 0-30 volt ayarlı dc güç kaynağını ayni projede kullanabilmeniz çok güçleşecektir. Bu detayı bu sebeple vermek istedim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,804
Son üye
Ali001992

Yeni konular

Geri