Trafo AG çıkış tarafı gerilimi?

eskici09

Üye
Hocam merhabalar , dün trafo bişey farkettim , normalde AG çıkış gerilimim 405V civarıydı , full devrede olsak 387V civarına düşüyordu ama şimdi 375V' lara kadar bir gerilim düşümü oluyor. trafo çıkış voltajımda 399V a düşmüş .Trafomun yg trafında ise analog göstergeden baktığımda 34.5kv un biraz üstünde gerilimim var. Bu durumun hava şartlarından dolayı ve full yükte çalıştığımızdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Trafo 1600kva hermetik tip trafodur , başka ne gibi sebepler olabilir ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yük tarafını ölçüyorsanız gerilim düşümü için uygun kesit seçilmemiş ise voltaj düşüklüğü olabilir.

Yük tarafını ölçüyorsanız gerilim düşümü için uygun kesit seçilmemiş ise voltaj düşüklüğü olabilir.
evet olabilir ama bu durum 2 gün öncesine kadar böyle değildi, yük tarafında hiçbir zaman 380 nin altına düştüğünü görmedim , direkt trafo çıkışımdaki analayzerda düşüş görüyorum.

yaz kış oranı bazı bölgelerde yüksek gerilimlerde değişiklik olabiliyor.Bu nedenle a.g gerilimi de bundan etkileniyor.Aşırı bir gerilim düşümü söz konusu ise trafo kademe ayarını değiştirerek çözüm sağlayabilirsiniz.

yaz kış oranı bazı bölgelerde yüksek gerilimlerde değişiklik olabiliyor.Bu nedenle a.g gerilimi de bundan etkileniyor.Aşırı bir gerilim düşümü söz konusu ise trafo kademe ayarını değiştirerek çözüm sağlayabilirsiniz.
teşekkür ederim şimdilik aşırı bir durum gözükmüyor ama aklımda bulunsun.

Gerilim düşümünüm etkileri hat sonunda görülür. Hat başında gerilim düşümü gözüküyorsa bence fazlarınızda dengesiz yüklenme olabilir .

Trafo yükü, kaç apmer civarındadır. ??

evet olabilir ama bu durum 2 gün öncesine kadar böyle değildi, yük tarafında hiçbir zaman 380 nin altına düştüğünü görmedim , direkt trafo çıkışımdaki analayzerda düşüş görüyorum.
Prımer ölçüm; analog olunca sklada hatalar olabilir. Buna ragmen sekonder tarafında analizer, analoga göre daha hassas ve dogruya yakın deger gösterecektir. Fazla sıkıntı yok, takılmayın, Daha düşüm olursa, enerji aldıgınız müessseden gerlim degeri öğrenin, karşılaştrın. Mümkün olursa girişdeki analog cihazı sıfırlamaya çalışın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri