Trafik Lambası Devresi Kurucam 1 yardımcı olurmusunuz

4ever001

Üye
S.a arkadaşlar proje ödevi aldım 1 dersten hoca trafik lambası yap dedi 220V da prize takınca çalışsın dedi gece lambaları ile yapıcam Fakat internette uzun süredir araştırdım sonuş bulamadım hangi malzemeleri kullanacam filan bi yardımcı olurmusunuz

veya bi yardımcı olucak link paylaşırsanız sevinirim k.gelsin

kardeş bu işi 4017 entegresi ile yapabilirsin. 4017 10 adet bacagını cıkış olarak kullana bilirsin 1 bacagı pals ucu 555 bagla diger 10 bacak her pals geldiginde 1. bacak cıkış verir diger pals te 1. bacak off olur 2. bacak cıkış verir 10 a kadar bu devam eder. yapacagın kırmızı lambayı 1.2.3.4. bacaktan yakacaksın sarı lambayı 5.6. bacaktan yani kırmızıdan sarıya 5 pals sonra gececek 7.8.9 bacaktan yesili yakacaksın sarıdan yeşile 2 pals sonra gececek. suna döndü pals bası 1 saniye ayarlı oldugunu düşünelim kırmızı 5 saniye yanacak sonra sönecek sarı yanacak . 2 saniye sarı yandıktan saonra sönecek yeşil yanacak. 3 sn de yeşil yanacak. yeşil sönecek 10. bacaktan yine sarı yanacak ve kırmızıya gececek devamlı rink yapacak. bu şekil.

egerki oto kumanda ile yapacagım diyorsan. küçük röleler al 1 liramı ne 8 10 kadar al başka seylerde tasarlarsın 2 adet zaman rölesi alacaksın start stop anahtarları yada oto kapı swich anahtar işini görür. start a bastıgında devre başlayacak 1. zaman rölen kırmızıyı yakcagın röleyi sürecek 2. zaman rölen sarı da kalma zamanını yine 1. zaman rölenden yeşil kalma zamanını sürebilirsin. dahada yardımcı olmak isterim ama devreyi ben kurmuş olurum sen ögrenemezsin
kolay gelsin.

iki flaşör rolesiyle olur. slm

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler