Tracking System

ereenky

Üye
İyi günler. İyi çalışmalar bitirme projem için güneş takip sistemi yapıyorum siz değerli abilerim kardeslerime sorum olacak. Panelim 26w bu panel ile kullanmam gerken redresör ve batarya hesabını nasıl yaparım nasıl seçerim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
resimdeki 1.5V - 35V Ayarlanabilir DC-DC Converter modulunu solar panele çıkış voltajını 13v ayarlayıp bağlarsın, 12v 2AH akü yeterli olacaktır,,,

Ekli dosyalar

• dc dc converter.PNG
    dc dc converter.PNG
    248.8 KB · Görüntüleme: 6
Bir hesaba bağlı ise öğrenebilir miyim
Solar panel cıkısı 3.2 v 8.1 a

Bunun hesabı, ohm kanunu ve buna bağlı DC devre analizidir,,,,,

Ekli dosyalar

• ohm kanunu.PNG
    ohm kanunu.PNG
    12.3 KB · Görüntüleme: 6
Birde ben hesaplayayim. 26 watt panel gormedim ama bu veri uzerinden hesaplarsak 18 volt bir panel 26 ÷ 18 = 1.44 amper yapar.

Bir aku 1/10 u akimla maksimum sarj edilmelidir. 1.44 amper maksimum veren bir panel ile 10 kati bir aku sarj edilebilir.

Buda aku kapasitesini ne yapar? En az 12 volt 15 amperlik bir aku kullanilmasini zorunlu kilar. Daha dusuk kapasiteli bir aku kullanirsaniz hizli sarj olacaktir.

Hizli sarj olan aku ne olur ? Omrunu erken tamamlar. Isinir plakaları bozulur elektroliti tukenir v.s.

Iyi forumlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri