Traş makinası nasıl kabloluya dönüştürülür

Merhaba arkadaşlar benim panasonis es-ga21 marka traş makinam var bataryası ömrünü tamamladı yeni batarya sordum 95 tl civarında satılıyormuş...Acaba bu aleti kablolu hale getirme imkanım varmdır her seferinde 95 tl vermek biraz ağır geliyorda içini açtım aşağıdaki resimde gösterdiği pil vardı için li-ion pil kullanılmış...Yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler...

OBnqNZ.jpg

MW5EQ1.jpg

25mg32.jpg

Pili cikardiktan sonra sarja taktiginda calisti mi makina.eger calismadiysa - ki muhtemelen calismamistir - sarj aletinin cikis degerleri yetersiz geliyordur.yani cikis gerilim ve akimi.bu konuda calisma yapilabilir ama bu calisma size masraf cikarir.bataryayi degistirin ya da ucuz bi tras makinasi alin derim

Lityum pillerin çalışma gerilimleri bilindiği üzere 3.6 - tam şarjda 4.2 volt civarındadır. Dc elektrik motorları ilk kalkınma anında ve motor zorlandığında haddinden çok fazla akım çekerler. Bu akımı karşılayacak bir güç kaynağı kullanmalısınız.

Mantıken söylersem 5 volt 5 yada 10 amperlik smps led trafoları var. Bundan bir adet temin edip çıkış voltajını ince ayar yapan pottan voltajı 3.7 - 4.0 volt arasına alıp dc çıkışı traş makinanıza bağlayabilirsiniz. Makinanızı çalıştıracağını düşünüyorum.

smps-main4-250x250.jpg

Şahsi fikrimi söylersem 18650 model v.b. model yeterli güçte lityum pil alıp traş makinanıza uyarlamanız en mantıklı çözüm olabilir düşüncesindeyim. 15 - 20 tl ye bu model pillerden alabilirsiniz.

Fikir vermesi amacıyla aşağıda bir resim ekliyorum bunun 4000 ma lik olanlarından almıştım ben.

AA-battery-against-a-18650-batteryWidth-2.jpg

18650 tip 3,7v 2-3000mA pil 6 dolara satılıyor (araya mesaj eklenmiş ben de bu yolu tavsiye edecektim), veya yine standart boyutta şarjlı yüksek kapasiteli pil alıp tv elektronik tamircisine daha ekonomik yaptırtmak.

Lityum pillerin çalışma gerilimleri bilindiği üzere 3.6 - tam şarjda 4.2 volt civarındadır. Dc elektrik motorları ilk kalkınma anında ve motor zorlandığında haddinden çok fazla akım çekerler. Bu akımı karşılayacak bir güç kaynağı kullanmalısınız.

Mantıken söylersem 5 volt 5 yada 10 amperlik smps led trafoları var. Bundan bir adet temin edip çıkış voltajını ince ayar yapan pottan voltajı 3.7 - 4.0 volt arasına alıp dc çıkışı traş makinanıza bağlayabilirsiniz. Makinanızı çalıştıracağını düşünüyorum.

smps-main4-250x250.jpg

Şahsi fikrimi söylersem 18650 model v.b. model yeterli güçte lityum pil alıp traş makinanıza uyarlamanız en mantıklı çözüm olabilir düşüncesindeyim. 15 - 20 tl ye bu model pillerden alabilirsiniz.

Fikir vermesi amacıyla aşağıda bir resim ekliyorum bunun 4000 ma lik olanlarından almıştım ben.

AA-battery-against-a-18650-batteryWidth-2.jpg

Yalnız içindeki pil normal bir AA Pil ile aynı boyutta elektrik işlerinden pek anlamam cehaletimi mazur görün 18650 dediğiniz pil çok büyük gözüküyor cihazın içinden çıkan pilin üzerinde 1800 tarzı bi yazı modelle ilgili midir bilmiyorum aşağıda normal bir duracell pil ile cihazın pilini yanyana koydum bakabilirsiniz...En mantıklısı dediğiniz gibi bir pil uydurmak ama boyut olayı nasıl olacak bilmiyorum
8Q0Nda.jpg

Bu lityum pillerin çeşitleri çeşitli boyları mevcut. Kalem pil boyutunda olan modelini bulup denemek lazım.

Adaptörünüz 1.2 amper verebiliyor. Hiç deneme yaptınızmı adaptörü bağlı iken çalıştırmayı?

14500 model lityum ion piller normal bildiğimiz kalem pil boyutunda pillerdir. Google da arama yaparsanız kalem pil ile aynı olduklarını göreceksiniz. Bir çok satış sitesinede erişeceksiniz.

Konu baya eski ama ben yeni böyle bir şey yaptım bunu yazayım belki birilerine lazım olur.

basit anlatacağım yalnız pil ile çalışmayı tamamen iptal edip sadece prizde kullanımı olacak şekilde yaptım. tabi kendi adaptörü ile.

lityum pili lehimli yerinden kaldırıp, yerine aynı noktaya adaptörü taktığımız soketin kablolarını bu pili çıkardığımız yer lehimliyoruz bu kadar. başka çözümleri de var ama bu şekilde yapınca açma kapama düğmesini de kullanabiliyorsunuz.

ayrıntı sorarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. ama ben ne elektrikle ne de benzeri işleri yapan biri değilim, o yüzden .ok terim içeren sorulara cevap veremeyebilirim. umarım işinize yarar bu açıklamalar.

Konu eski ama merak edilir diye cevap yazayım dedim. Öncelikle pil olmadan sadece kendi adaptörüyle makina çalışmıyor bende o dönemde bir tane pil alıp o şekilde kullanmaya devam ettim şimdi arasıra bazen normal mach3 ile bazende bununla traş oluyorum.
ibrockim adlı arkadaşın yöntemini denemedim ama pilsiz iken taktığımda aynı şey olmuş olacağı için farkeden bişey olmaz diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri