TP700 Comfort-Beijer SCADA Modbus Haberleşmesi

dekadan

Üye
Merhaba,

Beijer Scada sistemi ile Siemens TP700 Comfort Paneli Modbus TCP/IP ile haberleştirmek ve istediğim tagları okumak istiyorum. TIA Portal Connections kısmında TCP/IP ayarları var ancak registerları nasıl gireceğiz, Modbus için HMI taglarında özel bir adresleme var mı? IP adresleri nasıl ayarlanacak gibi sorularım var. Yardımcı olabilecek olan var mı?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tp700 de sadece resimdeki connection markaları görünüyor.Denemek için medicon modbus tcp/ip seçeneğini seçtim.Bir tag ekledim tag adresi kısmında sadece M ve IW adresleri göründü.400001 gibi modbus adresi görünmedi.Beijer panel ile s7-1200 den tag okuma yaparken direkt s7-1200 adres biçini kullanarak okuyorduk.O da modbus TCP/IP ile haberleşiyordur diye düşünüyorum ama Beijer SCADA kullanmadım ve tp700 ile haberleşir mi emin değilim.Beijer teknik arkadaşlara sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• asas.png
    asas.png
    206.7 KB · Görüntüleme: 32
tp700 de sadece resimdeki connection markaları görünüyor.Denemek için medicon modbus tcp/ip seçeneğini seçtim.Bir tag ekledim tag adresi kısmında sadece M ve IW adresleri göründü.400001 gibi modbus adresi görünmedi.Beijer panel ile s7-1200 den tag okuma yaparken direkt s7-1200 adres biçini kullanarak okuyorduk.O da modbus TCP/IP ile haberleşiyordur diye düşünüyorum ama Beijer SCADA kullanmadım ve tp700 ile haberleşir mi emin değilim.Beijer teknik arkadaşlara sorabilirsiniz.
Merhaba ben de bunu yaptım ancak dediğiniz gibi 40001 gibi register adresleri yok. belki başka bir ayarı yöntemi filan vardır diye umuyorum. Beijer SCADA konusunda sorun yok, register adresleri girildiği sürece veri al-ver yapabilirim diye düşünüyorum.

Dekadan Merhabalar;
TP700 ile Bejer scada haberleştirecekseniz Bejer scada Master ise scada ile HMI opc üzerinden haberleştirebilirsiniz Bejer tag lerini OPC DA üzerinden okur ve TP700 ile haberleştirebilirsiniz.

Kolay Gelsin

Dekadan Merhabalar;
TP700 ile Bejer scada haberleştirecekseniz Bejer scada Master ise scada ile HMI opc üzerinden haberleştirebilirsiniz Bejer tag lerini OPC DA üzerinden okur ve TP700 ile haberleştirebilirsiniz.

Kolay Gelsin
Merhaba mmtkaya1,
ben de düşündüm ancak fabrikada OPC şu an kurulu değil maalesef. Bu yüzden Modbus ile haberleştirme yolunu düşünüyorum. Beijer HMI ile kendi SCADA'sını da bu yolla haberleştirdim daha öncesinde.

Bejer scadanın Modbus TCP master özelliği var ise ,daha önce Bejer HMI haberleştirmisiniz,TP700 modbus TCP driveri dahili olarak var .

Evet, ancak Tia Portal üzerinde Connections menüsünden driver'ı ekliyorum. Ancak mesela ben bir sıcaklık tagını 40028 registirena atayacağım diyeyim. bunu Tia Portal üzerinde nasıl yapacağım, böyle bir seçenek yok. Sıkıntım burada başlıyor. PLC yazılımındaki gibi bir hafıza adresi belirleyip uzunluk girme gibi bir şey de yok sanırım.

TP700 register adresine siz direk yazamassınız sıcaklık verisini nerden okuyacaksınız okuyacağınız ekipmanın registırını tp700 ilgili io field tagına girmeniz gerek, TP700 kendi içerisindeki dahili memory dışında sizin tag kaydedeceğiniz registırı yoktur.

TP700 register adresine siz direk yazamassınız sıcaklık verisini nerden okuyacaksınız okuyacağınız ekipmanın registırını tp700 ilgili io field tagına girmeniz gerek, TP700 kendi içerisindeki dahili memory dışında sizin tag kaydedeceğiniz registırı yoktur.
HMI taglarında IO field diye bir şey bulamadım. HMI ayarlarında Operating mod altında Transfer Area kısmı var oradan olabilir mi? Bir de ben SCADA için WinCC kullanmıyorum harici bir sistem kullanıyorum ya, Devices kısmından PC Station eklemek gerekir mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri