TP4056 Çip Lehimleme

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba.

Elimde bir miktar tp4056 modül var. Bunlarin üzerindeki çiplerin sorunlu olmasindan ötürü değişmesi gerekiyor.

Eskilerin bir kismini söktüm sicak havayla ama yenilerin lehimlemesi de gerek. Sicak hava cok uğraştıracak. O yuzden sadece çipin bacaklarini lehimlesem yeter mi acaba? Çipin altinda da lehimlenecek alan var. Orayi hic karıştırmasam diyorum. Gerci bir tane yaptim denedim çalışıyor sorun yok ama o kismin gorevini tam anlayamadim. Bacaklar ile o kisim arasinda bağlantı yok. Yani buzzer ötmüyor. Acaba sogutma görevi mi görüyor?

Screenshot_20210118-224158.jpg

Merhaba ustam.
O kısım entegrenin soğuması için olsa gerek.
Entegreleri yerine lehimlerken havya ucu ile zorlanırsınız.
Entegre ayaklarına biraz lehim aldırıp,yerine takarken yine sıcak üfleterek daha kolay oluyor genelde ama siz bilirsiniz.

Merhaba ustam.
O kısım entegrenin soğuması için olsa gerek.
Entegreleri yerine lehimlerken havya ucu ile zorlanırsınız.
Entegre ayaklarına biraz lehim aldırıp,yerine takarken yine sıcak üfleterek daha kolay oluyor genelde ama siz bilirsiniz.

Sökülenlerin yerinde lehim kaldığından direkt az flux ve havya ile daha seri oluyor ama sogutma görevi görüyorsa mecburen sicak hava kullanmam gerekecek. Maalesef Sayı biraz fazla. Yoksa havya ile yapmaya zorlamazdim.

Sökülenlerin yerinde lehim kaldığından direkt az flux ve havya ile daha seri oluyor ama sogutma görevi görüyorsa mecburen sicak hava kullanmam gerekecek. Maalesef Sayı biraz fazla. Yoksa havya ile yapmaya zorlamazdim.
Ustam belki biraz zaman alır ama temiz iş çıkarmış olursunuz.
İşiniz rast gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,887
Son üye
ckiplano

Yeni konular

Geri