Tozdan Etkilenmeyen Duman Dedektörü......

askb

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Fabrika ortamında kullanılmak üzere duman dedektörü arıyorum.Ama tozlu bir ortam olduğu için, zamanla tozdan dolayı devreye girmeyecek bir ürün arıyorum. Mevcuttaki duman dedektörleri aşırı toz birikmesinden dolayı devreye girebiliyor. bunu engellemek için,Periyodik aralıklarla temizleme işlemi yapılması gerekiyor. Böyle temizlik yaparak çözüm üretmek istenmiyor.
Tozdan etkilenmeyen bildiğiniz bir ürün var mı.?
Saygılarımla.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar,
Fabrika ortamında kullanılmak üzere duman dedektörü arıyorum.Ama tozlu bir ortam olduğu için, zamanla tozdan dolayı devreye girmeyecek bir ürün arıyorum. Mevcuttaki duman dedektörleri aşırı toz birikmesinden dolayı devreye girebiliyor. bunu engellemek için,Periyodik aralıklarla temizleme işlemi yapılması gerekiyor. Böyle temizlik yaparak çözüm üretmek istenmiyor.
Tozdan etkilenmeyen bildiğiniz bir ürün var mı.?
Saygılarımla.

Bim dedektörle çözebilirsiniz. Reflektör ve mercek kirlenmesini duman olarak algılamaz. Aşırı kirlenmeyi bir zaman sonra arıza olarak bildirir

Duman dedektörleri bildigim kadarıyla optik, iyonize ve sıcaklık artım hızı olmak üzere ve bunların kombinasyonu seklinde üretiliyor.
Optik olanda ismindende anlısılacagı gibi araya dumanın vs nin girmesiyle ısıgın karsı tarafa iletilememesini alarm olarak algılar.Tozlu ortamlarda sıkıntılıdır.

İyonize olanlar (Şimdilerde üretiliyormu bilmiyorum ancak radyasyon riski var) kimyasal olarak adeta koklama mantıgı ile çalışır.Optik olana oranla tozlu ortamlar için biraz daha uygundur ancak yinede algılama yapabilmesi için gözeneklerinin açık tutulması gerekir.

üçüncü sıcaklık artış hizi veya sabit sıcaklık dedektörleri ise adındanda belli oldugu gibi ortam sıcaklıgının ani artısını ve/veya belli bir sıcaklık degerini aşmasını algılar.Tozlu ortamlar için en uygun olan bu gözüküyor.

Ayrıca dedektor seçiminde kullanıldıgı yerin ve takıldıgı yerin önemi büyüktür.Cihazların neyi ne sekilde algıladıgını bilerek ona göre seçmek ve monte etmek gerekir.
Yani cihazların dumanı veya ısıyı enkolay algılayacagı yerlere monte edilmesi gerekir.
Tozlu ortamdan kastınız tekstil sektörü ise kumasların içten yanma ile yanacagını hesaba katarak temizleme zorunluluguna ragmen optik+sıcaklık artıs hızı olanı kullanmayı ben tercih ederdim.
Eksik veya yanlış bilgi varsa diger arkadaşların katkı saglayacagını umut ederim.
Benim bildiklerim bu kadar.Kolay gelsin.

Syn alarmko verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dedikleriniz doğru. Bizde aşırı tozlu ortamlar için ısı dedektörü kullanmaya karar verdik. En sağlıklı çözüm bu.
Syn ademcelik sizede tşk ederim. Linkteki çözüm bizim ihtiyacımıza uygun değil.
Saygılarımla.

VESDA E ve VESDA VLI için tozlu ortamlarda kullanımı uygun görülmüş. ayrıca diğer markaların da çok hassas hava çekmeli duman algılama dedektörleri bulunur.

Syn alarmko verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dedikleriniz doğru. Bizde aşırı tozlu ortamlar için ısı dedektörü kullanmaya karar verdik. En sağlıklı çözüm bu.
Syn ademcelik sizede tşk ederim. Linkteki çözüm bizim ihtiyacımıza uygun değil.
Saygılarımla.

Bana teşekkür yokmu :)

"VESDA E ve VESDA VLI için tozlu ortamlarda kullanımı uygun görülmüş. ayrıca diğer markaların da çok hassas hava çekmeli duman algılama dedektörleri bulunur. "

Bu sistemler çok güzel. Fakat bizim yapmak istediğimiz otomasyona uymuyor.
Her bir kapagın etrafına 4 adet dedektör koyup hangi dedektör algılama yapmışsa baglı oldugu kapagı açtıracak.
Yinede aklımızda bi yeri oldu. lazım olursa kullanırız. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri