Toz emme makinası tavsiyesi

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Kullandığım süpürge makinasının motoru yandığından (metal talaşına daha fazla dayanamadı) acilen bir toz emme makinası almam lazım çünkü atölye battı resmen.

Kendin yap demeyin, o kadar sabrım şu an yok malesef. Bu yüzden bir toz emme makinası almam lazım. Ne tür bir makine önerirsiniz?

Fazla incelemedim ama şu ana kadar benim baktıklarım:

1-Sheppach HD12
  • Boyutlar UxGxY: 775x450x1150mm
  • Vakum basıncı: 1000 Pa
  • Filtre yüzeyi: 1m3
  • Hava akımı: 1150 m3/s
  • Hortum uzunluğu: 2000mm
  • Hortum bağlantısı: 100 mm
  • Motor: 230V
  • Giriş: 550W
  • Ağırlık: 25 kg
  • Toz emme makinası 4 parça adaptör setiyle
clip+(2016-05-27+at+10.26.17).jpg

2: Scheppach GD040

Voltaj 230-240/x1100mm
Kapasite 50lt metal kazan
Hava akışı 183m3/s
Hortum 100 mm
Emme hortumu 100x1500 mm
Süzme 0,5 mikron
Ses düzeyi 85 dB
Ağırlık 11 kg
Ağırlık 25 kg

clip+(2016-05-27+at+10.27.15).jpg

3: Bu makine ebay'de satılıyor. Portatif ve güçlü. Tam benlik ama Türkiye'de bu tip satan hiç görmedim. Bar mı bilen?

http://www.ebay.com/itm/13-Gallon-I...496988?hash=item4649c71e9c:g:1BEAAOSwzgRW1Sna

Birinci makinenin hava akışı çok daha fazla ama daha pahalı.

selamlar, suat bey. uzun bir süredir, talaş ve toz emme makinaları üzerine araştırma yapıyorum. onlarca tasarım yaptım, sessiz , güçlü birşey elde etmek için. turbo motorunun türbünlerinden, blower fanlarıan kadar, baya bir çizim vs yaptım. cyclone tarzı bir toz emme makinası düşünüyordum. sonra, şunu gördüm.
upload_2016-5-27_10-45-0.png

akabinde, izmirde araştırdım buldum. sesini duymak için. ultra silent statüsüne girmesede, gayet sessiz geldi. vızıltı var gibi. akabinde fabrikası ile konuştum. ben bunu ufak bir cnc tezgahına bağlamak istiyorum, yeri geliyor 4 saat aralıksız çalışıyor dedim. bukadar aralıksız çalışma sonucunda, bir arıza meydana gelir mi dedim?,

karşı taraftan aldığım cevap, bu profesyonel üründür. otellerde kullanılır. ve aralıksız olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz dedi. 2 yıl bu gibi durumlarda, garantimiz var dedi. ayrıca, kullanım klavuzuna, çok uzun saatler çalıştırmayınız diye bir ibare koymadık dedi. çünkü bypass motor değil, dry motor kullanıyoruz dedi. müşterilerimiz bunlardan bir seferde yüzlerce alıp, hergün aralıksız otel odaları temizliyorlar dedi. gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz dedi. tek sorun, torbasız kullanmayınız dedi.

zaten bende, torbayı iptal edip Cyclone bir sistem yapacağım için, bu makina aslında tam benlik gibi duruyor. özellikle, uzun çalışma saatleri, sessizlik ve yüksek çekiş gücü.

izmirde mağazasına giderek denedim. 1100w motor, elimi koyduğu gibi yapıştırdı. tahmin ettiğimden daha iyi, ayrıca, bütün kasanın etrafını çerçeveleyen bir rüzgar çıkış yuvası bulunuyor. motoru direkt olarak, çelik saç soğutuyor. hemde her yönden.. bu sebeple, bunu düşünüyorum.

memnun olacağıma benziyor. alınca paylaşımlarımı size bildirim.

motor gücü : 1100 w
motor tipi : dry / single stage
emiş gücü : 2800 mm/ss
fonksiyon / filtreleme : sessiz / toz torbalı / hepa
voltaj / frekans : 220-230 v ac / 50-60 hz
kablo uzunluğu : 15 m / 2 x 0.75 mm2
tank tipi : çelik
kağıt toz torba kapasitesi : 15 lt
kilit tipi : pp
hortum uzunluğu : 240 cm
hortum çapı : çap 34 mm
boru takımı : çelik çap 34 mm
tekerlekler : 1 x çap 50 mm ön / 2 x pvc çap 100 mm arka
alt gövde : cpp araba gövde
ürün brüt ağırlık : 10 kg
koli brüt ağırlık : 11.2 kg
ürün ölçüleri : çap 470 x 355 mm
koli ölçüleri : 410 x 510 x 390 mm

Otel, hastane, yurt, ofis, rezidans, banka ve mağaza gibi işletmelerin temizlik hizmetlerinde kullanılır. Promini 100M modeli, sessiz çalışma özelliği, sağlam dayanıklı çelik gövdesi ve ergonomik yapısıyla kuru vakum makineleri sınıfında öne çıkar. Beklentilerinizi karşılayan yüksek emiş gücüne sahip model, Hepa filtresi, 15 metre kablo uzunluğu ve 15 lt toz kapasitesi ile sessiz ve derinlemesine temizlik sunar.
Motor Gücü (W) : 1100
Emiş Gücü (mmSS) : 2800

Son düzenleme:
sn.suat_korkmaz
hiç anladığım bir mevzu değil ama naçizane fikrim
ebay dekinin cfm değeri 660cfm
1cfm(ft3/dakika)=1.699011(m3/saat)
660x1.699011=1121,34m3

salyangoz olcaksa eğer (salyangoz çıkışı kuvvetlidir) kalorifer kazanlarının arkasına takılanlardan olabilir emiş değeri buna yakın fanın emiş ve çıkış kısmına hortum diğer tarafınada cuval veya adı herneyse onları takmak için aparat yapılabilir. Ancak söyle bir durum var metal parca fana zarar verirmi bir şey diyemem
220v olanların hızları dimmerle ayarnalabiliyor
teknik-bilgi-aluminyum-govdeli-salyangoz-fanlar-monofaze-61.jpg

http://www.aktifmotor.com/tr/alumin...yum-govdeli-salyangoz-fanlar-monofaze-61.html

Normalde bir çok muadili ürün bulabilirsiniz ama çıkan talaşın yapışma seviyesi, kimyasallara vereceği tepki, çalışma ısısı, emme gurubunun Elektrostatik tepkisi önemli faktörlerdir. Alüminyum gövdeli bir emiciye alüminyum parçalar ne yoğunlukta yapışır ? Belki petrol türevi sert plastikten yada krom olanlar sizin işinize daha iyi yarayacak, sizin verdiğiniz örnekteki sadece ahşap talaşında geçerlidir(1. örnek).

olay hava üflemesi değil, emiş gücünün yüksek olması..

2 farklı salyangoz fan var.. kendimiz yapmak isterse hangi tür fanı seçmemiz uygun olacak? sessiz olması en büyük temennim..

A

Centrifugal-blower-centrifugal-fan-forward-type-centrifugal-fan.jpg

B

hqdefault5685.jpg

yani çok kanatlı olması, debiyi arttırır sesi kısar mı? performans ne gibi değişir..
fan tasarımı nasıl olmalıdır? Eğri şekilde mi, yoksa düz mü?

olay hava üflemesi değil, emiş gücünün yüksek olması..

2 farklı salyangoz fan var.. kendimiz yapmak isterse hangi tür fanı seçmemiz uygun olacak? sessiz olması en büyük temennim..

A

Centrifugal-blower-centrifugal-fan-forward-type-centrifugal-fan.jpg

B

hqdefault5685.jpg

yani çok kanatlı olması, debiyi arttırır sesi kısar mı? performans ne gibi değişir..
fan tasarımı nasıl olmalıdır? Eğri şekilde mi, yoksa düz mü?
Siklon yoksa bu tip emiciler iş yapmaz !

ozaman, bir trafik dubasını ters çevirip, siklon yapmak lazım :D

trafik-dubasi-sert-kirmizi.jpg

ozaman, bir trafik dubasını ters çevirip, siklon yapmak lazım :D

trafik-dubasi-sert-kirmizi.jpg
Şekilde görüldüğü gibi... ben yaptım başarılı oldu...Ama kapak kısmını ahşap ve kovayıda metal kullanmakta fayda var, emiş hortumu hafif tıkanınca plastik kova hemen içe çöküyor.

Ekli dosyalar

• P_20160313_163537_1.jpg
    P_20160313_163537_1.jpg
    201.5 KB · Görüntüleme: 79
Bende torna da olduğundan kanat aralıkları geniş olmalı. Talaş tozu uzun oluyor. Gerçi kaba talaşı elle de ayırabilirim. Sorun olmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri