tost makinesi termostat

inecik

Üye
arkadaşlar evde basit bir tost makinası var,ısınınca kırmızı ışığı sönüyor.fakat bu ışık bazen yanıyor bazen yanmıyor, bende içini açtım ve termostat olduğunu düşündüğüm bir parça var.bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat bu parça arızalımı yoksa montajda bir sıkıntımı var bilemedim çünkü tost makinasının üzerine basınca çalışıyor, baskıyı kaldırınca ışık sönüyor.parçanın üzerinde KSD1-170 yazıyor.

Ekli dosyalar

• 110.jpg
    110.jpg
    101.5 KB · Görüntüleme: 168
Makinada elle ayarladığız termostat vardır. Ayarladığız sıcaklığa gelince devreyi açıp enerjiyi keser, ışık söner. Gösterdiğiniz termostat bunun dışında emniyet amaçlı makinanın daha fazla ısınmasını önlemek için kullanılan termostattır.
Makinanın ısınmasında sorun yoksa ışığın yanıp sönmesi normaldir.

ışık tost makinası ısınmadan sönüyor.bu termostat ısınan yüzey ile temas halinde olacak ve yüzey istenilen ısıya gelince devreyi kapatacak diye anlıyorum.makinayı fişe takıyorum, ısınmıyor ve ışık yanmıyor sonra makinanın üzerine bastırıyorum ışıkta yanıyor makinada ısınıyor.

O termostat sürekli kapalı devre yani iletken durumdadır. Üzerinde yazan ısıya gelince devreyi açar, durdurur. 170 derece olduğunu zannediyorum. İmkânınız varsa termostatı ölçün. Ve diğer elle ayarladığıniz termostatı da ölçün. Sorun onda da olabilir.

Bende yeni bir tost makinesi aldım ilk fişi taktığımda makine çok iyi ısınıyor ilk tostum da istediğim şekilde çıkıyor ama belli bir sıcaktan sonrA termostat devreye giriyor yeteri ısıya gelmesini engelliyor bu termostatı iptal etsem sorun olur mu manuel olarak ısıyı dengede tutamaz mıyım?

Bende yeni bir tost makinesi aldım ilk fişi taktığımda makine çok iyi ısınıyor ilk tostum da istediğim şekilde çıkıyor ama belli bir sıcaktan sonrA termostat devreye giriyor yeteri ısıya gelmesini engelliyor bu termostatı iptal etsem sorun olur mu manuel olarak ısıyı dengede tutamaz mıyım?
Merhaba.
ısıyı dengede nasıl tutacaksınız ki makina çok ısınınca fişi mi çekeceksiniz.
Ama yinede deneyin termostatı iptal edin.
Fakat kablo vs herhangi bişey kesmeyin.
Termostatın giriş ve çıkış fişlerini birbirine geçirip Makaron ile izole edin.
Oldu ya bu halini de beğenmediniz tekrar eski haline getirip devam edersiniz.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri