Tost Makinesi Rezistansı

Kennas

Üye
Merhaba. Tost makinesinin üst rezistansının iki ucuna giren iki kabloyu dikkat etmeden çıkarmış bulundum. Her bir rezistans ucunda sağ ve sollu ikişer erkek uç var. Kablo uçlarındaki dişileri hangilerine sokmam gerekiyor? Sanırım önce ikisini de dıştakilere(soldakini sola, sağdakini sağa) denedim ama ana sigortayı attırdı.

Merhaba. Tost makinesinin üst rezistansının iki ucuna giren iki kabloyu dikkat etmeden çıkarmış bulundum. Her bir rezistans ucunda sağ ve sollu ikişer erkek uç var. Kablo uçlarındaki dişileri hangilerine sokmam gerekiyor? Sanırım önce ikisini de dıştakilere(soldakini sola, sağdakini sağa) denedim ama ana sigortayı attırdı.
Fotoğraf alalım.

IMG_20200522_175322.jpg

Soldaki sola girecek sanırım, erkekte hafif bir iz bırakmış, da sağdakini bir daha sigortayı attırmadan doğru olana takarsam iyi olur. Ana sigorta çok zahmetli bir yerde.

Yanık izi bir önceki rezistanstan kalma. Çok dertli bir marka ve makine.

Son düzenleme:
İkisi aynı yere gider onlar. Ben öyle biliyorum. Sigorta atti ise rezistans arızalı olabilir

O uçlar metal değil mi rezistans üzerindeki soket yuvaları yani. Birbirine temas etmiyor mu. Ediyor gibi görüyorum. Yani onların birbirinden farkı yok. Biri sola biri saga hiç fark etmez.

Anladım. Arkada birleşiyorlar. Demek ki tek uç gibi, farketmez. Sökmeden önce çalışıyordu halbuki. Teşekkürler

Kablonun birini soldaki delikten cikan rezistans ucundaki sokete, diger kabloyu ise sag delikten cikan rezistans ucundaki sokete girmeniz gerekiyor.

Iki kabloyu ayni uca takarsaniz sigortanın atmasi normal.

Rezistansı değiştiren tamirci tablayla birlikte değiştirmeden sadece rezistansı değiştirmiş ve rezistansı sabitleyen kelepçelerden biri eksik, rezistans hareket ediyor. Yıllar önce yine değişirken yetkili servisten tablasıyla yarı fiyata gelmişti. Zaten bugün de eskisi kadar ısıtmıyor diye meraklanıp kurcalamaya başlamıştım. Ne sahtekarlar var.
Kablonun birini soldaki delikten cikan rezistans ucundaki sokete, diger kabloyu ise sag delikten cikan rezistans ucundaki sokete girmeniz gerekiyor.

Iki kabloyu ayni uca takarsaniz sigortanın atmasi normal.
Okursanız aynı uca takmadım. Soldakinin soluna, sağdakinin sağına diye yazmışım. Yine aynı şekilde taktım, sarsmazsam kısa devre yapmıyor

Sigorta atiyorsa rezistanslardan biri yada ikisi arizali.

Degistirmek lazim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri