tost makinesi içerisindeki direnç

Ac de kullanacağım sorun sigortanin atması tersmi taktim acaba

Ekli dosyalar

• IMG_20161012_172055.jpg
    IMG_20161012_172055.jpg
    229.1 KB · Görüntüleme: 84
Merhaba.Termik sigortadan olduğunu sanmıyorum.Topraklı fiş/prizle bunu kullanıyorsanız otomatın veya K.A.K.R.sinin atması kaçak akım (Tost makinesinin metal gövdesi ile tüm ara bağlantılar arasındaki istenmeyen bazı iç kısa devrelerle,2 rezistansın ara bağlantılarından birinin gövdeye kısmen veya tam temasıyla,vb.) ile de olabilir.Tüm içten yapılan rezistans ara bağlantılarını,fişin kendi iç bağlantılarını gözden geçirip makineyi fişe takmadan önce avometreyle omaj kısmındayken bir ölçün. Sıfıra çok yakın değerler bu omaj skalasında varsa (Fişin 2 ucunun avometre probuyla omajının ölçümünde veya prob ölçüm ucu metal gövde-faz ; metal gövde-nötr arasındayken) sigorta veya K.K.K.R. yine atabilir.Buna çok dikkat edin.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam şöyle bir sorun daha var çalıştırdığım zaman üzerindeki ışık yanıyor belli sıcaklığa ulaştıktan sonra ışık sonuyo bir daha da devreye girmiyor bunun sebebi ne olabilir

Hocam şöyle bir sorun daha var çalıştırdığım zaman üzerindeki ışık yanıyor belli sıcaklığa ulaştıktan sonra ışık sonuyo bir daha da devreye girmiyor bunun sebebi ne olabilir

Termostat,görevini yerine getirmediği için,
termal koruma görevini yerine getirip inti-
har ! ediyor.Termostadı da gözden geçirin.

Çalışma ışığının sönmesi belirli sıcaklığa gelince termostatın devreyi kesmesi nedenlidir,elektrikli-yağlı radyatörlerdeki rezistansın ayarlanan bir sıcaklık değerinde açıp kapatması gibi.Seçilen bu termik sigortanın anma değeri(amper değeri) çok düşük olanından seçilmiş ve bu yüzden çalışırken içten atmış da olabilir. Termiksiz olarak bağlandığında bu sorun olmuyorsa yanlış seçimli termik sigortadan olabilir.Temostat kontakları içten yapışmış da olabilir,elinizle bir test yapıp kontaklarının içten "tık" sesi sesi çıkarıp tam işlevsel olup olmadığına da ayrıca bakın. Sürekli devrede bırakılan rezistanslar bu nedenle maina gövdesini çok ısıtıp termiği bu yolla attırmış da olabilir,2 alternatifi de düşünün.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda termiğin sağlam olduğunu termostadin bozuk olduğunu gördüm anladığım kadarıyla termostad başta çalışıyor bu durumda ışık yanıyor belli sıcaklığa ulaştıktan sonra devreyi kapatıyor ve ışık sonuyo ama tekrardan devreye girmiyor bu durumda ışıkta yanmiyo yanliz (sıcaklık derecesini yükselttiğim zaman devreye giriyor) rezistanslari olctum sağlam termik sigortayi eskisinin aynı değerinde almıştım.Vermis olduğunuz bilgiler içinde ayrıca tskkr ederim termostadin aynisindan temin edip deneyeceğim

Ekli dosyalar

• IMG_20161013_074805.jpg
    IMG_20161013_074805.jpg
    296.5 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20161013_074750.jpg
    IMG_20161013_074750.jpg
    173 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20161013_074743.jpg
    IMG_20161013_074743.jpg
    188 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Benimde tost makinasının termiği patladı yenisiyle değiştirdim 1 kaç kullanmadan sonra tekrar termik sigorta patladı bunun sebebi nedir bilen var mı?

Aynı sorun yakın zamanda, yumurta pişiricide basıma geldi, ve fena atladım. Rezıstansa saglam, ama çalışmıyor anahtardan şüphelendim. Deiştirdim yine çalışmadı. Meger makaron içine, Serkan beyın eklediği resimdeki termik sıgorta baglamışlar. Satıcıdan, 152 derece (250 volt 10 amp. ) aldım takdım.Üzerınden çıkan, 157 derece imiş.

Ben 240 °C 250v ve 10 am per taktım ama bir kaç gün sonra yine patladı acaba prizden falan mı kaynaklanıyor?

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri