Tost makinesi ekmeği yakıyor

ubstnc

Üye
Merhaba, Arzum ar 287 tost makinesi kullanıyorum. Plakalar çizildiğinden, yetkili bir servisten plaka sipariş ettim. Fakat gelen plakalar makineyle uyumlu olmasına rağmen, biraz daha farklıydı. Eskisi teflon olmasına rağmen, bana bu yeni olanlar daha kalın, ağırbelki döküm olabilir gibi geldi. Ekmek ısıtmak istediğimden çok daha az sürede ekmek kızarıyor hatta yanıyor. Yani ekmeğin her tarafı belki çok iyi kızarmıyor ama, ızgaranın oluklu kısımlarının temas ettiği yer direk kararıyor, yani yanıyor. Eskiden üçte, yani en yüksekte çalıştırırken, plakaları değiştirdikten sonra birde, yani en kısıta çalıştırsam da, ekmekler yanıyor ve aletten duman çıkıyor. Acaba termostatta mı bir sıkıntı var? Termostattan bir ayarla çalışma derecesiyle oynanabilir mi?

Merhaba, Arzum ar 287 tost makinesi kullanıyorum. Plakalar çizildiğinden, yetkili bir servisten plaka sipariş ettim. Fakat gelen plakalar makineyle uyumlu olmasına rağmen, biraz daha farklıydı. Eskisi teflon olmasına rağmen, bana bu yeni olanlar daha kalın, ağırbelki döküm olabilir gibi geldi. Ekmek ısıtmak istediğimden çok daha az sürede ekmek kızarıyor hatta yanıyor. Yani ekmeğin her tarafı belki çok iyi kızarmıyor ama, ızgaranın oluklu kısımlarının temas ettiği yer direk kararıyor, yani yanıyor. Eskiden üçte, yani en yüksekte çalıştırırken, plakaları değiştirdikten sonra birde, yani en kısıta çalıştırsam da, ekmekler yanıyor ve aletten duman çıkıyor. Acaba termostatta mı bir sıkıntı var? Termostattan bir ayarla çalışma derecesiyle oynanabilir mi?
Eski plakalar varken termostadin ayari normal idi değil mi ? Plakaları değiştirince isi fazla geliyor diyorsunuz. Termostat için iki ayar mümkün;
A) termostadin isi aldığı zemin ile arasına ihtiyaca gore ( deneyerek bulacaksınız ) bir kaç tane pul koyun. Yani isi temas yüzeyinden biraz uzaklaşmış olsun.
B) termostadin en ortasında ince düz saatçi tornavidasiyla ayar vidasinin ( genellikle kırmızı boya ile sabitlenir) ayarını değiştirebilirsiniz.
Ben A sikkini tavsiye ederim size , B sikkinda termostadin isi değerlerini tamamen bozmuş olursunuz.

Muhtemelen yeni plakalar takılınca termostadınız ya iyi monte olmadı yada yerinden oynadı. Rezistanslarınız maksimum kapasitede çalışıyor.

Termostadın monte olduğu yeri kontrol edin. rezistansa yakın noktada bir temaş yeri olmalı. Yerindemi doğru montajlımı bakın.

Eğer montajında sıkıntı yoksa termostadınız arızalanmış olabilir. Değiştirmekte fayda var.

arzumların reziztansı değişince de çoşuyor kronik sorunu olabilir.

• Beğen
Tepkiler: huh

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri