tost makinası elektrik devresi

kenan_37

Üye
merhaba arkadaşlar.tost makinasının içini açtığımda rezistansların seri bağlı olduğunu gördüm.rezistansların seri bağlantısı nasıl oluyor.seri bağlı rezistansların herbiri üzerine düşen gerilim azalmış olmuyormu.azalan gerilim rezistansı nasıl ısıtıyor.2000 watt güç(etiketinde öyle yazıyor)iki rezistansın toplamımı oluyor.tost makinasının akımı nasıl hesaplanıyor.rezistansların dirençleri nasıl bulunuyor.

Tasarım öyle yapılmışsa seri de olur şaşacak bişey yok. 2000w rezistansı 2 ye bölmüşler yarısı altta yarısı üstte.

Seri bağlantıda bir direnç yanar ve açarsa diğer dirençte enerjisiz kalacaktır. Paralel bağlantıda ise tek rezistans çalışır. Kimse tostunu soğuk yemek istemez değil mi :)
Aklıma seri bağlı florasanlar geldi. Bazı hastanelerde seri bağlı 2 florasan birinde de arıza oldugu zaman diğerinde sorun olmazsa o da yanmıyor. Kurunun yanında yaş da gidiyor yani...;)

Aklıma seri bağlı florasanlar geldi. Bazı hastanelerde seri bağlı 2 florasan birinde de arıza oldugu zaman diğerinde sorun olmazsa o da yanmıyor. Kurunun yanında yaş da gidiyor yani...;)

Maaliyeti düşürmek için 4x18w armatüre tek balast bağlanıyor balast arızalandı mı o bölge karanlıkta kalıyor. Oysa 2 adet 2x18w balast kullanılsa birisi arızalansa diğer 2 ampul yanacaktır. Ucuz etin yahnisi hesabı, bir şey ucuz ise iyi düşünmek gerekir. Her ucuzluğun bir kusuru yada eksiği mutlaka vardır.

Maaliyeti düşürmek için 4x18w armatüre tek balast bağlanıyor balast arızalandı mı o bölge karanlıkta kalıyor. Oysa 2 adet 2x18w balast kullanılsa birisi arızalansa diğer 2 ampul yanacaktır. Ucuz etin yahnisi hesabı, bir şey ucuz ise iyi düşünmek gerekir. Her ucuzluğun bir kusuru yada eksiği mutlaka vardır.
Sizin dediğinizi anladım Hakan abi. Bazen de 2 balast florasanları seri bağlama olayı var. Bu durumda 2 florasandan 1 arızalanırsa diğeri de yanmıyor. Acaba benim bir yanlışım mı var?

Sizin dediğinizi anladım Hakan abi. Bazen de 2 balast florasanları seri bağlama olayı var. Bu durumda 2 florasandan 1 arızalanırsa diğeri de yanmıyor. Acaba benim bir yanlışım mı var?

Evet manyetik balastlar için doğrudur şimdi piyasada binbir çeşit elektronik balast var çıkışları bağımsız verenler falan.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri