Troid Kaçak Akım rölesi

Mesajlarını okudum @Erdiacar
Toroid trafodan inen kablo üzerine konulmaz. Ana pano ana şalter girişine veya çıkışına konulur. Yaşadığınız sorunlar bundan kaynaklanmakta.
Ayrıca trafo ana panosunda 300mA KAKR tutmaz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Mesajlarını okudum @Erdiacar
Toroid trafodan inen kablo üzerine konulmaz. Ana pano ana şalter girişine veya çıkışına konulur. Yaşadığınız sorunlar bundan kaynaklanmakta.
Ayrıca trafo ana panosunda 300mA KAKR tutmaz.
Cevabınız için teşekkür ederim. @kral kobra
Öncelikle toroid trafo kullanmıyorum. Schneider ayarlı 4 kutuplu kaçak akım korumalı TMŞ kullanıyorum. Trafo panosu olarak degerlendiremiyoruz ADP olarak değerlendiriyor denetçiler malesef, o yüzden mevzuata göre yangin korumasi olmak zorunda. Dediğinizi dikkate alarak, bu akşam üstü TMŞden çıkan nötr barasına bağlı olan işletme topraklamasını TMŞ girişindeki nötr ile birlestirerek TMŞye girdim. Ancak sonuçta bir değişim olmadı. Kafayı yedirecek bu pano bana.
İşin garibi şu ki eş potansiyel bara ile tüm topraklar birbirine bağlı ve adp den çıkan nötr Diğer panolara gidiyor Nasıl oluyor da ADPde atmıyor diğer tali panolarda atıyor. Nötr aynı nötr Toprak aynı toprak diyebiliriz.

Fotolar yayınlayın . ( arkadaşlar daha iyi yorumlayabilsinler . )
Şema çizip ( proje ) üzerinde gerekli bilğiler !!!
Ölçümler !!! ( nereden ölçümler alınmış belirtilmesi )
Konunun hikayesi ( yeni tesis vs veya daha önce ilk teslim durum !!! )

Merhaba arkadaşlar. Bilgi ve tecrübelerinize güvenerek sizlere yaşadığım bir sorunu anlatmak istiyorum.
Şöyle ki çalıştığım tesiste kendi trafomuzdan beslenmekteyiz ve 3 faz TT sistem tesisata sahibiz. ADP de bulunan ana şaltere; Toroidi direkten inen 3x95+50 mm2 lik kablonun üzerine bağlayıp, ayar sahalı kaçak akım rölesi uygulayarak tesisatımızı yangın kaçak akımı korumasına almak için gerekli çalışmaları yaptık ancak yukarıdaki arkadaş ile aynı durumu yaşamaktayım, yani toprak ve nötr arasını kısa devre etmeme rağmen kaçak akım atmıyor. 300 mA ve gecikmesiz modda duruyor rölemiz. Toroid trafonun ve RCDnin çalışırlığı başka panolarda kontrol edildi. Topraklama ölçümümüzde değerler çok iyi durumda. Hatta aynı pano üzerinde bulunan 30 mA lik RCD aynı test yöntemi ile atmakta. Bir mühendislik firmasından yardım istedik geldiler ve onlarda anlam veremediler duruma. Nötr topraklamasını güçlendirmeyi tavsiye ettiler. Uzak noktadan 15er metre ara ile 5 kazık daha çaktım ve nötr topraklaması ile iştirakledim. Fakat sorun hâlâ düzelmedi. Sizlerinden değerli yorumlarını bekliyorum.

Toroidi direkten inen 3x95+50 mm2 lik kablonun üzerine bağlayıp

Bu açıklama size ait değil mi? Fotoğraf ve çizim yayınlayın. Probleminizi cümlelerle ifade edemiyorsunuz !

Toroidi direkten inen 3x95+50 mm2 lik kablonun üzerine bağlayıp

Bu açıklama size ait değil mi? Fotoğraf ve çizim yayınlayın. Probleminizi cümlelerle ifade edemiyorsunuz !

Erdiacar cevabı

Salter bu hocam toroid trafolu sistemi iptal edip sadece kompakt salter kullandm 250A'e 300mA

Öncelikle toroid trafo kullanmıyorum. Schneider ayarlı 4 kutuplu kaçak akım korumalı TMŞ kullanıyorum.

Ürün değişikliğine gidilmiş !!! ( konu sahibinin yazısı )

Salter bu hocam toroid trafolu sistemi iptal edip sadece kompakt salter kullandm 250A'e 300mA

Cevabınız için teşekkür ederim. @kral kobra
Öncelikle toroid trafo kullanmıyorum. Schneider ayarlı 4 kutuplu kaçak akım korumalı TMŞ kullanıyorum. Trafo panosu olarak degerlendiremiyoruz ADP olarak değerlendiriyor denetçiler malesef, o yüzden mevzuata göre yangin korumasi olmak zorunda. Dediğinizi dikkate alarak, bu akşam üstü TMŞden çıkan nötr barasına bağlı olan işletme topraklamasını TMŞ girişindeki nötr ile birlestirerek TMŞye girdim. Ancak sonuçta bir değişim olmadı. Kafayı yedirecek bu pano bana.
İşin garibi şu ki eş potansiyel bara ile tüm topraklar birbirine bağlı ve adp den çıkan nötr Diğer panolara gidiyor Nasıl oluyor da ADPde atmıyor diğer tali panolarda atıyor. Nötr aynı nötr Toprak aynı toprak diyebiliriz.

Sn. @Erdiacar Son durum : Fotoğraf ve çizim yayınlayınlamanız .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri