Troid Kaçak Akım rölesi

Toprak direnci ve faz-nötr çevrim empedansı verileriyle fikir yürütmek saha sağlıklı olur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Toprak direnci ve faz-nötr çevrim empedansı verileriyle fikir yürütmek saha sağlıklı olur.
Yaptığımız olcumlerde koruma ve isletme topraklarımızın olcumleri iyi durumda. Zaten benide şaşırtan bu oldu. Herşey normal gibi. Gozden kaçırdığım ne var anlam veremedim.

Yaptığımız olcumlerde koruma ve isletme topraklarımızın olcumleri iyi durumda. Zaten benide şaşırtan bu oldu. Herşey normal gibi. Gozden kaçırdığım ne var anlam veremedim.

Kacak akim koruma salterinin testini sadece toprak- nötr kısa devresiyle mi yapıyorsunuz?

Kacak akim koruma salterinin testini sadece toprak- nötr kısa devresiyle mi yapıyorsunuz?
Hayır usta tesisatımızın yıllık muayenesini yapan firma fonksiyonlu tesisat cihazi ile yapmisti, ben de yükle yapıyorum ampul ile yine sonuc hüsran.

Hayır usta tesisatımızın yıllık muayenesini yapan firma fonksiyonlu tesisat cihazi ile yapmisti, ben de yükle yapıyorum ampul ile yine sonuc hüsran.

kusura bakmayın lütfen net olarak anlamak istiyorum; 30ma KAKŞ'ın üzerindeki test butonuna bastığınızda düşme yapıyor mu?

kusura bakmayın lütfen net olarak anlamak istiyorum; 30ma KAKŞ'ın üzerindeki test butonuna bastığınızda düşme yapıyor mu?
Estağfurullah ustam. ADP deki ana şalterdeki 300 mA algilama hiç yapmıyor. Bunun yanında ADPdeki 30 mAlik KAR'lar ise; isletme topraklamasını notre bagladgmizda stabil hareket etmiyor. Bazen atıyor bazen atmıyor.

Estağfurullah ustam. ADP deki ana şalterdeki 300 mA algilama hiç yapmıyor. Bunun yanında ADPdeki 30 mAlik KAR'lar ise; isletme topraklamasını notre bagladgmizda stabil hareket etmiyor. Bazen atıyor bazen atmıyor.

işletme topraklaması dediğimiz zaten nötr, ayırma işlemi büyük sıkıntılara neden olur.

KAKŞ'ın nötr toprak kısa devresinde atması için tesisattan akım çekilmesi yani devrenin yükte olması lazım gibi bi şart yok.

muayene yapan firma KAKŞ'lardaki problemi raporladı mı?

işletme topraklaması dediğimiz zaten nötr, ayırma işlemi büyük sıkıntılara neden olur.

KAKŞ'ın nötr toprak kısa devresinde atması için tesisattan akım çekilmesi yani devrenin yükte olması lazım gibi bi şart yok.

muayene yapan firma KAKŞ'lardaki problemi raporladı mı?
Doğrudur hocam çalışmadığını rapora yazdı. Ayırınca nötrde voltaj yükü oluşuyor o yüzden ayırmıyorum zaten. 2 ucu farklı değnek senin anlayacağın hocam.

Doğrudur hocam çalışmadığını rapora yazdı. Ayırınca nötrde voltaj yükü oluşuyor o yüzden ayırmıyorum zaten. 2 ucu farklı değnek senin anlayacağın hocam.

yapılacak ölçümlerle mutlaka kök neden bulunur. bütün ölçümlerin normal olup da böyle bi sıkıntının oluşması pek mümkün değil. sizi doğru yönlendirecek profesyonel destek almanızda yarar var.

yapılacak ölçümlerle mutlaka kök neden bulunur. bütün ölçümlerin normal olup da böyle bi sıkıntının oluşması pek mümkün değil. sizi doğru yönlendirecek profesyonel destek almanızda yarar var.
Hocam değerli vaktini alacağım ancak olayı sana en başından anlatmak isterim.Teknik saha sorumlusu olarak çalıştığım tesiste, geçtiğimiz aylarda; nötr toprak arasi gerilimin, haddinden fazla oldugunu görüp, yaptığım inceleme sonucu sorunun işletme topraklamasının olmadığından kaynaklandığını ve Mevzuata göre ADP'de bulunması gereken 300mA yangın kaçak akım rölesininde mevcut olmadığını farkettim. Hizmet aldığımız yıllık tesisat muayenesini yapan Mühendislik firması ile durumu paylaştığımda koruma topraklamasindan 15 20 metre mesafe uzaklığa kazık çakmamı istedi. Bende dedigi gibi 20 mt mesafe uzaklığa ilk kazığı ve devamında da 5er metre aralıklarla 2 tane kazığı çaktım. Izoleli 70 mm2lik kablo ile ADPnin nötrüne bağladım. Nötr toprak arası gerilimin 0.4 ile 0.6 V aralığına düştüğünü gördüm. Daha sonrasında Mühendislik firması gelip isletme topraklamasının direncini ölçtü ve ölçümün sonucunda eşik ohmaj degerinin altinda olduğunu ama yinede 2 kazık daha çakıp sağlamlaştırmak gerektiğini söyledi. Dediği gibi yaptım ve isletme topraklamasini kalıcı olarak notr barama bagladım. Öncelik verdiğim bu işten sonra da toroid trafo ve 300mA KAR ile salterin açtırma bobinini bağladım ve hiçbir sekilde atmadığını gözlemledim. ADP yakınlarında bulunan ve etki edebileceği manyetik alanın toroid trafoyu ve KARı saptırdığını zannedip toroid ve KARlı sistemi iptal ettim ve son paylaştığım 300mA yangın kaçak akım korumalı TMŞyi kullanmayı denedim ve sonuç yine aynı oldu. Mühendislik firması ile durumu paylaştım ve durumun daha önce hic karşılaşmadıkları bir durum olduğunu ve cuma günü gelip kendi kullandıkları KAR ile test yapacaklarını dile getirdiler. Benim burada durumu paylaşma sebebim muhtemel olarak sorunun yine getirdiği KAR ile çözülemeyeceğini dusundugumdedir.
Bundan dolayida sizin gibi saygıdeğer ustalarımdan bilgi almak istedim.
Değerli vaktinizi ayırdığınız için cok teşekkür ederim. Durumun gidişatı ile ilgili tekrar paylaşım yapacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri