Troid hakkında

kukileyta

Üye
Merhaba değerli kontrol kalemi üyeleri,

Lütfen cahilliğimi mazur görün toroidler hakkında siz tecrübeli ağabeylerim veya ablalarıma bir soru soracağım. Sorularımda da bir hata olursa düzeltin lütfen.

Merak ettiğim bir husus var.

Mesela monofaz bir sistemin kaçak akım koruma rölelerinde rölenin içindeki toroidden geçen faz ve nötr akımı birbirine zıt ve eşit olacağı için toroidde oluşacak manyetik alan sıfıra eşit olacaktır. Aksi takdirde açma gönderecektir.

Üç fazlı sistemlerde okulda hep nötr'den akım akmaz dendi. Lakin kaçak akım rölesinin içindeki toroidden üç faz ve nötr geçtiğinde indüklenen enerji nasıl sıfıra eşit oluyor? Fazların vektörel toplamlarının sıfır olması gerektiği prensibine dayanarak mı çalışıyor? :/ lütfen mazur görün sorumu bilmiyorum gerçekten.

Monofazda anlıyorum fakat trifazda maalesef kafama oturtamadım.

Bunları sorarken çok utanıyorum ama istediğim bilgiye internette ulaşamadım maalesef :/

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kaçak akım rölesi kirşof akım kanuna göre çalışmaktadır. yani giren akım ile çıkan akım eşit mi diye kontrol eder. fark varsa yani toprağa bir akım akıyorsa fark var şeklinde algılayıp açma yapmaktadır.

kaçak akım rölesi kirşof akım kanuna göre çalışmaktadır. yani giren akım ile çıkan akım eşit mi diye kontrol eder. fark varsa yani toprağa bir akım akıyorsa fark var şeklinde algılayıp açma yapmaktadır.
Sayın Kayserili abim,
Temel mantığını biliyorum. Trifaz sistemlerde nötrden akım akmaz dendi hep okulda. Trifazda aklım karıştı benim.

balancing-of-single-phase-loads-to-achieve-energy-efficiency.gif

resimde 90-100-110 amper faz akımları ve nötr akım dalga şekilleri var.
Eğer yük dengeli akım çekseydi nötr akımı sıfır olurdu. Dengesiz yüklerde aradaki fark nötrden akar. Neticede vektörel toplam yine sıfır olacaktır.
Kaçak akım olması durumunda tıpkı tek fazda olduğu gibi dengesizlik oluşacaktır.

Merhaba değerli Kontrol Kalemi üyeleri,

Lütfen cahilliğimi mazur görün toroidler hakkında siz tecrübeli ağabeylerim veya ablalarıma bir soru soracağım. Sorularımda da bir hata olursa düzeltin lütfen.

Merak ettiğim bir husus var.

Mesela monofaz bir sistemin kaçak akım koruma rölelerinde rölenin içindeki toroidden geçen faz ve nötr akımı birbirine zıt ve eşit olacağı için toroidde oluşacak manyetik alan sıfıra eşit olacaktır. Aksi takdirde açma gönderecektir.

Üç fazlı sistemlerde okulda hep nötr'den akım akmaz dendi. Lakin kaçak akım rölesinin içindeki toroidden üç faz ve nötr geçtiğinde indüklenen enerji nasıl sıfıra eşit oluyor? Fazların vektörel toplamlarının sıfır olması gerektiği prensibine dayanarak mı çalışıyor? :/ lütfen mazur görün sorumu bilmiyorum gerçekten.

Monofazda anlıyorum fakat trifazda maalesef kafama oturtamadım.

Bunları sorarken çok utanıyorum ama istediğim bilgiye internette ulaşamadım maalesef :/
3 Faz dengeli yüklerde (asenkron motor) nötr zaten yoktur. Asenkron motora kaçak akım rölesi bağlarken girişe 3 faz+nötr, çıkışta ise sadece 3 faz motora bağlanır. Dengesiz yüklerde Nötr'de akım oluşur.

Utanmak bir yana; soru sormak meraklı beyin aktivitesidir. Meslekten biri olmanız adına çok ta yararlı bir davranış olduğu gibi forumun gerçek ruhuna (meslek içi yardımlaşma) yakışan bir oluşumdur.

Son düzenleme:
Faz ve nötr akımlarının sklaler değil vektörel toplamı sıfırdır. Dengeli 3 fazlı sistemde 3 faz vektörel toplamı sıfırdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri