torna tezgahı arızası hk?

atlica arkadaşın dediği svici bir türlü bulamadım olması lazım ama nerede oldugunu bilmiyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaslar bizimde agir rus tipi tornamiz arizalandi araba ileri gidiyor amageri gelmiyor geriye cevirdgmde joystigi kontaktor cekiyor ama motorda hareketyok ayni durum sag sol icinde gecerli.ileri geri sag sol ayni motor ile saglaniyor.

motora bakmanı tavsiye ederim. bak bakalım ne kadar volt geliyor

güzel kardeşim öncelikle söyleyim bulgar tornalarda 12 volt talaş kaldırırken kalem aydınlatması için olur.Elmasın çakının bağlandığı arabanın hareketini o iki ufak kontaktör yapar anladığım kadarı ilede tornanın ana motoru 5 kw lık ufak bir motor ki sadecetek kontaktör kullanılmış anlatığın kadarı ile birde torna tezgahında arabayı hareket ettiren kolun tahrik verdiği bir emniyet swici vardır bu swice kol dayalı ise yada kontak açık kaldı ise ana motor kontaktörü çalışmaz.birde bulgar makinelerinde genelede görürüz kumand devresinden nötürü geçirerek kullanırlar.daha kafana torna freze bhorwerk gbi takım tezgahları ile ilgili takılan bir konu olursa cevaplarım

7 YIL sonra gelen mesaj, bu mesaj gelecekten geliyor..arkadaşım o gün yanıt verememişim kusura bakma,aynayı götüren yerde bir kapak gördüm orada gizli bir mekanik swiç buldum o temas etmiyormuş.yani kapak tam oturmadığı için sistem komple devre dışı kalıyordu.. zorda olsa basitde olsa buldum..teşekkür ederim sen olmasaydın böyle bir arayış içinde olmayacaktım.

aynı tornadan bizde de var ancak şöyle bir sorunum var. Torna arabası üzerinde hızlı gitme butonu ile ileri geri gidebiliyorum ancak araba üzerindeki vites kolundan yavaş olarak bazen hareket ediyor bazen hareket etmiyor. Normalde torna çalışınca bu motorunda dönmesi gerekli ama motor dönmüyor. Motoru yavaş nasıl döndürülüyor sonuçta sürücü filan yok. Motor trifaze eğer yanık olsa veya mekaniz bir sorun olsa hızlı butonuyla da hareket etmez. Bu konuda bilgisi olan var mıdır. Cihaz oynanmamış orjinal.

aynı tornadan bizde de var ancak şöyle bir sorunum var. Torna arabası üzerinde hızlı gitme butonu ile ileri geri gidebiliyorum ancak araba üzerindeki vites kolundan yavaş olarak bazen hareket ediyor bazen hareket etmiyor. Normalde torna çalışınca bu motorunda dönmesi gerekli ama motor dönmüyor. Motoru yavaş nasıl döndürülüyor sonuçta sürücü filan yok. Motor trifaze eğer yanık olsa veya mekaniz bir sorun olsa hızlı butonuyla da hareket etmez. Bu konuda bilgisi olan var mıdır. Cihaz oynanmamış orjinal.

o motor sadece arabayı hızlı hareket ettirmek içindir, vitesteyken çalışmaz, olaki elektriğiyle oynayıp vitesteyken çalıştırırsanız dişlileri dağıtırsınız. araba vitesteyken hareket etmiyorsa balatalarında sıkıntı olabilir.

İyide hocam viteste iken düğmeye basınca hızlı haraket ediyor zaten. Sorun viteste düğmeye basmadan haraket etmemesi. 1-2 hafta önceye kadar çalışıyordu.

İyide hocam viteste iken düğmeye basınca hızlı haraket ediyor zaten. Sorun viteste düğmeye basmadan haraket etmemesi. 1-2 hafta önceye kadar çalışıyordu.

markadan markaya sistem değişebilir, vites dediğiniz yön kolu olmalı, fotoğraf paylaşırsanız üstünde biraz daha dururuz, çalıştığım fabrikada zannedersem 16 torna var, hepside bir birinden farklı marka ama hız motoru hiç birinde ileri veya geri vitesindeyken çalışmıyor, sadece boşa aldıktan sonra ileri geri çalışıyor.
edit: pazartesi videoda çekebilirim anlaşılmak adına.

Sorun elektrik arızası değilmiş. Usta çağırdık vites kısmının altında yaylar mevcut onları değiştirdi düzeldi.
Yardımlarınız için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri