Torna tercihi. Sieg vs Optimum

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu arada C6 Çevirim projenizi neredeyse baştan sonra inceledim. Tebrik ederim.

Hobiden kastım kesinlikle tesbih değildi, daha teknik parçalarla uğraşmak istiyorum. Büyüklüklerinden yana (yer olarak) bir sıkıntım yok. Demek istediğim şu an için daha küçük bir model ile başlamak daha mı sağlıklı (mantık açısından :)) olur? Yoksa hiç daha sonra başını ağrıtma alsat vs yapmak zorunda kalmadan büyük bir makina ile mi başlayayım dersiniz.

Bu arada şu şekilde sorarsam büyüklük konusunda karar vermeme daha çok yardımcı olursunuz.
Hız ve parça büyüklüklerini bir kenara bırakırsak, büyük (ve ağır) makina daha mı hassas olur, daha kaliteli mi iş çıkarır?

Fiyat/kalite açısından optimum tercih edilmeye değer mi sizce Suat bey?

Sieg i karaköy de 5000 tl ye ve 9 taksit olarak buldum. Optimum da ise sanırım linkteki veya aynı boyda başka bir model i 5900 tl fakat peşin olarak bulabildim. Ayrıca ikinci el torna alınır mı? Çünkü sorunlarını bir bakışta anlamak mümkün değil diye düşünüyorum ne de olsa hassas ayarlar üzerine kurulmuş düzenler. Kaldı ki benim için anlamak tamamen imkansız gibi bir şey. Eğer ikinci el almakta bir sorun yoksa istanbulda görüp alınabilecek bir tür ikinci el çarşısı pazarı var mıdır?
carsinin adini bilmiyorum ama tarif edeyim
Ist karakoyden taksime cikan eski bi telefetikli tunel var onun giris kapisinin tam karsisinda yolun obur tarafinda eski bi han var icinde butur eski masa ustu torna masa ustu matkap gibi ikinci el hobi amacli makine satiliyor bende tessan tos torna var 2 mt lik

Herhalde daha küçük tornalar ile sert metal (demir, yumuşak çelik vs.) işlemek de imkansız olmuyorsa bile sıkıntılı bir hale geliyordur yanlış mı düşünüyorum?

Sıklıkla çelik işleyecekseniz, bu makinalar kısa süre içinde size saç baş yolduracaktır. Çelik için güçlü, ağır makina lazım.

Büyük çoğunlukla işiniz aluminyum, pirinç, plastik ise ve nadiren küçük çelik parçalar işleyecekseniz o zaman bu makinalar iyi hizmet eder size.

Torna diyince sonu yok ben sieg C0 ile başladım sieg c2 c3 ve derken jetco jml 2305. Şimdi jml 2305 bile yetmiyor optimum d320 almayı planlıyorum. Şimdi kısaca şurdan başlayayım. Tornada en önemli konu devir ayarı, bahsettiğiniz iki makinede kayış kasnak sistemi ile devir ayarlanır. Zira büyük çaplı parçada düşük devir kullanmak lazım, düşük çaplı parçada yüksek devir kullanmak lazım. Bu her devir aralığında makineyi durdurup arka kapağı açıp kasnaklardaki kayışın yerini değiştirmek gerekiyor. Sizi bilmem ama böyle bir durum beni deli ediyor. Jetco jml 2305 i de alıralmaz hiç çalıştırmadan bir tane koşu bandı motoru ve kontrol kartı alıp makineyi 100-1700 rpm arası potansiyometre ile kontrol edebilir hale getirdim. Kullanılan motor 1.75 kw dc motor olduğu için düşük devirlerde bile çok güçlü. İlk alacağınız makinede bu konu çok önemli. 2. Olarak ilk seferde ne kadar büyük makine alabilirseniz o kadar büyüğünü alın. Yer sıkıntım yok demişsiniz ama bahsettiğiniz makineler bayağı bir gürültülü çalışır bunuda göz ardı etmeyin. Alacağınız makineler hem metrik hem imperial diş çekebilir ama her diş çekmek için farklı dişlileri takmanız lazım, bu gurup makinelerde hepsi böyle yapacak birşey yok. Aslında tam norton bir dişli kutusu bile yapmayı düşünmedim değil. Makine ne kadar ağır ve sağlam olursa o kadar yüklenebilirsiniz c3 ile 1 saatte bitecek iş c6 ile yarımsaatte bile biter. Alacağım makine ile herşey üretmeye uğraşırım demişsiniz. O zaman aksesur seçeneği bol olan jetco jml 2305 i es geçmeyin. Sabit ve hareketli yatak, 4 ayaklı kepenkli ayna, plate ayna vs. Hem fiyatı uygun hemde aksesuar bol.
Jetco jml 2305 öneriniz için teşekkür ederim. Bunu da değerlendireceğim.
Peki bu makinaları daha sesssiz hale getirmenin yöntemleri var mıdır?

Sıklıkla çelik işleyecekseniz, bu makinalar kısa süre içinde size saç baş yolduracaktır. Çelik için güçlü, ağır makina lazım.

Büyük çoğunlukla işiniz aluminyum, pirinç, plastik ise ve nadiren küçük çelik parçalar işleyecekseniz o zaman bu makinalar iyi hizmet eder size.
Çelik belki çok nadir olacak ama demir işlemek isteyeceğim kesinlikle.

carsinin adini bilmiyorum ama tarif edeyim
Ist karakoyden taksime cikan eski bi telefetikli tunel var onun giris kapisinin tam karsisinda yolun obur tarafinda eski bi han var icinde butur eski masa ustu torna masa ustu matkap gibi ikinci el hobi amacli makine satiliyor bende tessan tos torna var 2 mt lik
Oralarda çok gezdim bir allahın kulu da sormama rağmen var böyle bir şey demedi. Çok teşekkür ederim en yakın zamanda bir gezintiye çıkacağım bahsettiğiniz yere. 2 mt her ne kadar yer sorunum olmasa da benim için çok büyük olur. Açıkcası bunu 5. kata çıkarmam gerekecek o bile başlı başına bir dert olur.
Bu arada daire içinde kullanan arkadaşlar sesi ve ses dağılımını azatlmak için ne gibi yöntemler kullanıyorlar bu konuda da bilgi almak isterim.

Küçüğüde büyüğüde hassas olur ama masaüstü diyebiliceğimiz tipteki modellerde arabayı hareket ettiren vida gijon kıvamında bişey oluyor sanırsam. Çok nitelikli malzeme işleyeceksen o vidalar çok uzun süre dayanmayabilir. Sert metalden kastınız nedir ? 40-50 hrc değerindeki bir sertlikten mi bashediyorsunuz ?
Hocam maalesef daha 40-50 hrc ne demektir bunları bilecek kadar işin içinde değilim, en azından alüminyum dan daha sert metalleri işleyebilmek.
Demek istediğiniz sanırım vida mili yumuşak metal den dolayısı ile de zamanla dişler arasında boşluklar oluşuyor doğru mu anlıyorum?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Jetco jml 2305 öneriniz için teşekkür ederim. Bunu da değerlendireceğim.
Peki bu makinaları daha sesssiz hale getirmenin yöntemleri var mıdır?

ses mutlaka olacaktır. eğer daire içerisinde kullanacaksanız bu dediğiniz makinelerin hepsi iyi gürültü çıkaracaktır. sesi kesmenin en basit yolu kullanacağınız odaya yalıtım yapmanız. ayrıca makineyi kuracağınız sehpanın ya altına titreşim emici takozlar koyacaksınız veya sehpayı sağlam bir ağaç sehpa yapmanız lazım.

çelik işlemeye gelince malzeme sert makine gövdesi çok sağlam olmadığı zaman mutlaka titreşim yapacaktır. bu titreşimde gürültü olarak ortama yansıyacaktır öyle ki bazen kulaklık takmak bile gerekiyor. demir olarak her türlü malzemeyi rahatlıkla işlersiniz ama alaşımlı çeliklerde uygun kesici uç ile bile gürültü artacaktır bu kaçınılmaz oluyor.

Çelik belki çok nadir olacak ama demir işlemek isteyeceğim kesinlikle.

Sanayide katkısız demir bulamazsınız, bulunan malzeme her zaman değişik katkı oranına sahip çeliktir. Sizin demir diye düşündüğünüz, ve sanayide lama, çubuk, profil olarak satılan ürünler aslında düşük karbonlu çeliktir.

Daha sert olan çelikler daha yüksek karbonludur ve tornada işlenmeleri için güçlü makina, uygun kesici uç ve sizi kıvılcımlardan koruyacak önlemler gerekir. Genelde ürünler düşük karbonlu çelik olarak işlenir, sertleştirilir ve sonra da taşlamaya girer.

Aşkın beyin önerisi bu durumda çok mantıklı, jetco JML çok güzel işinizi görür. Veya bir kere alayım, bütün tornalık işimi görsün diyorsanız, 1metrelik bir torna alın :) Ben 7 yıl önce şu makinayı aldım. Çok memnunum ve hiç sanayiye iş götürmek durumunda kalmadım

http://www.zhongyang-engrg.com/catalog/nllgz141.htm

nllgz141.jpg

Sanayide katkısız demir bulamazsınız, bulunan malzeme her zaman değişik katkı oranına sahip çeliktir. Sizin demir diye düşündüğünüz, ve sanayide lama, çubuk, profil olarak satılan ürünler aslında düşük karbonlu çeliktir.

Daha sert olan çelikler daha yüksek karbonludur ve tornada işlenmeleri için güçlü makina, uygun kesici uç ve sizi kıvılcımlardan koruyacak önlemler gerekir. Genelde ürünler düşük karbonlu çelik olarak işlenir, sertleştirilir ve sonra da taşlamaya girer.

Aşkın beyin önerisi bu durumda çok mantıklı, jetco JML çok güzel işinizi görür. Veya bir kere alayım, bütün tornalık işimi görsün diyorsanız, 1metrelik bir torna alın :) Ben 7 yıl önce şu makinayı aldım. Çok memnunum ve hiç sanayiye iş götürmek durumunda kalmadım

http://www.zhongyang-engrg.com/catalog/nllgz141.htm

nllgz141.jpg
Çok isterdim lakin pek mümkün gözükmüyor. Apartman herne kadar akrabalardan oluşsa da kapının önüne koyalar bu makinayı yukarı çıkartırsam :) Çıkartmak için vinç falan da gerekir. Duvar kırmak gerekir vs. vs.

Çok isterdim lakin pek mümkün gözükmüyor. Apartman herne kadar akrabalardan oluşsa da kapının önüne koyalar bu makinayı yukarı çıkartırsam :) Çıkartmak için vinç falan da gerekir. Duvar kırmak gerekir vs. vs.

Apartman daire ise zaten zemin de taşımaz ... Benim bahçede bir prefabrik kulübe var, makina orada. Jetco JML 2305 çok güzel bir makina. Çelik için de kesme derinliğini ve ilerleme hızını azaltarak işinizi görebilirsiniz. HSS'den çok keskin kalemler bilerseniz daha iyi sonuç alırsınız, hazır katerli kalemlere pek özenmeyin derim. Kalerli kesiciler, çok az kesme derinliği ve ilerlemede iyi sonuç vermiyor.

1.5 ton diyor :eek:

benim araba 1.2 ton.. nasıl oluyor ya :D

Aslında sahibinden.com dan 40 yaşında bir Okuma LS tornayı alacaktım, birkaç saat ile kaçırdım. Bu torna 1250mm idi ve ağırlığı da 2.8 ton :D Ama makina şiir gibiydi, üstelik de benim aldığım çin malı makinanın üçte biri fiyatına idi

http://www.lathes.co.uk/okuma/

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri