Torna için hızlı takım değiştirme aparatı

Bu masaüstü dik frezeler de tork olayı nasıl. Torna kadar torku varmı? Misal olarak bu yaptığımız aparatın tutucu gövdesinde ki delikleri işleyebilir mi ? Yotubede izliyorum bu tarz işlemleri 5 mm gibi dalmalarla 3-4 mm ilerlemelerle peynir keser gibi kesiyorlar. Bu tarz işlemler mümkün mü ?
benim frezenin üzerindeki kafayı söküp yerine 4kw 12000 devir bir spindle bağladım yüksek devirlerde çalışmak ve z yüksekliğini arttırmak için. şuan z ekseni tabladan 450 mm yükselebiliyor. üzerindeki kafa ile cnc ye çevirmeden önce yaptığım işleri görseniz ben bile şaşırmıştım. mesela kendime zamanında döner tabla yapmıştım bu tablanın üzerindeki T kanalı için ilk önce 10mm kabrür freze ile 10 mm derinlikte bir kanal açtım. bu kanalın tam ortasına elimdeki Ø18 kalınlığı 6mm T frezeyi 100 veya 150 devir civarı (tek seferde girmek zorundasınız) malzeme sanırım 1040 falandı kütür kütür kesti. üzerinde dc motor var ve şanzımanlı bir spindle ağır ve seri 2 kademeli.

benim frezenin üzerindeki kafayı söküp yerine 4kw 12000 devir bir spindle bağladım yüksek devirlerde çalışmak ve z yüksekliğini arttırmak için. şuan z ekseni tabladan 450 mm yükselebiliyor. üzerindeki kafa ile cnc ye çevirmeden önce yaptığım işleri görseniz ben bile şaşırmıştım. mesela kendime zamanında döner tabla yapmıştım bu tablanın üzerindeki T kanalı için ilk önce 10mm kabrür freze ile 10 mm derinlikte bir kanal açtım. bu kanalın tam ortasına elimdeki Ø18 kalınlığı 6mm T frezeyi 100 veya 150 devir civarı (tek seferde girmek zorundasınız) malzeme sanırım 1040 falandı kütür kütür kesti. üzerinde dc motor var ve şanzımanlı bir spindle ağır ve seri 2 kademeli.
https://www.e-hirdavat.com/OPTIMUM-Freze-Optimum-BF20-VARIO,PR-32653.html
https://www.hirdavatmarketim.com/Optimum-BF16-Vario-Freze-Makinasi,PR-46046.html
Bu frezeler iş görür mü ? BF16 yeterli gelir mi ?

Multifixe felan gerek yok, dik fireze olsa iyi olur. Ama ben sadece torna ile hem kalemlikleri hem tutucu aparatı yaptım. Sorunsuzca da çalışıyor. Hepi topu 40-50 ₺ lik metal malzeme ve kırlangıç ve düz freze çakı ile hepsi yapılabiliyor. Tornaya ilave aparat olarak dikey çalışan mikrometreli olmasa da olur 1 mengene. Onuda proxxonun tablasıyla hallettim zaten. İnternette satılan 1500-2000 ₺ lik aparatlara verilen paraya yazık.
Multifix'in avantajı kalemliğin açılı bağlanabilmesi. Benim için önemli bir avantaj.

Multifix'in avantajı kalemliğin açılı bağlanabilmesi. Benim için önemli bir avantaj.
Açıyı sadece kaleme mi veriyor. Konik çekimler için tabla ilerlemesine bir etkisi olmuyor sanırım. En azından benim torna tablasında açı ayarı yapmak oldukça güç. Mikrometreyi geri çekip vidaları gevşetip ayarlayıp ileri almak gibi. Bazı durumlarda vurmadan dolayı açı ayarını bozduğu da oluyor. Açı ayarını daha pratikleştirebilmek için bildiğiniz bir aparat yöntemi varmı. Ne yapabiliriz bu işi biraz daha kolay ve hızlı yapabilmek için.

CNC dönüşüm maliyeti ortalama ne kadar tutuyor. ?
Hazır birtane cnc var bf20 l benim tornayı aldığım abide. 8-9 arasına alabiliriz. Takım taklavatıda var. Sen cnc ye çevirmek istetsen Suat ın tornayı çevirmek için ne kadar uğraştığını biliyorsundur. En az 2-3 katı uğraşmak gerek. Benim dediğim makine klavuz bile çekebiliyor. Spindelda 1.5 kw servo motor var.

Buda son durum. Bayağı şekillenmeye başladı.

Ekli dosyalar

• 20180306_232744.jpg
    20180306_232744.jpg
    289.4 KB · Görüntüleme: 56
Moderatör tarafında düzenlendi:
Hazır birtane cnc var bf20 l benim tornayı aldığım abide. 8-9 arasına alabiliriz. Takım taklavatıda var. Sen cnc ye çevirmek istetsen Suat ın tornayı çevirmek için ne kadar uğraştığını biliyorsundur. En az 2-3 katı uğraşmak gerek. Benim dediğim makine klavuz bile çekebiliyor. Spindelda 1.5 kw servo motor var.

Buda son durum. Bayağı şekillenmeye başladı.
Hay maşallah 30-40 tane kalemlik yapmışsın. Şuan için alma imkanı yok. En az 1 sene bekler benim freze alma işi.

Ben kalemlikleri küçük tuttum 60x25x20 mm. Sizin kalemliklerde kesme için göremedim hiç. 2-3 mm hss kesme kateride ilave etseniz fena olmazdı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben kalemlikleri küçük tuttum 60x25x20 mm. Sizin kalemliklerde kesme için göremedim hiç. 2-3 mm hss kesme kateride ilave etseniz fena olmazdı.
Hss kesme kalemi kullanmıyorum artık. İnsert kullanmak daha mantıklı. Buda bugünkü halleri.

Ekli dosyalar

• 20180307_223938.jpg
    20180307_223938.jpg
    261 KB · Görüntüleme: 54

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular