torkla hız kontrol

silent59

Katılımcı Üye
arkadaşlar invertörlerde torkla hız kontrolü yapılabilirmi işyerinde dikiş sökme makinaları var dikişli olan kumaştan kumaş geçerken bu makina dikişi söküyor ip gevşedikçe motor hızlanıyor gerildikçe yavaşlıyor gerginlik belirli bir seviyeye gelince duruyor azalınca devam ediyor ben bunun kontrolunu normal bir invertorle yapabilirimiyim mesela altivar ile tork %100 olunca beklemeye girecek %0 olunca 50 hz ile donecek bu arada oransal olarak çalışacak böyle bir çalışma yapan vamı acaba...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Altıvar 71 de oluyor dıye duydum.Ya menuden ayarlanıyor veya az ıhtımal ama ılave kart takılabılır.
Ben yıllar önce dogru akım motorları ıle tork uygulamalrı yaptım ama tekonolojı gelişdi, AC motorlara ınvertör uygulaması yapılıyor. Gergınlık kontrolunu herhangı bır sensör veya dancer potu ılemı yapacaksınız, akım kontolü ılemı yapacaksınız.

cevap için teşekkurler zeybek hocam bu makinanın orjinalinden bizde iki tane var zaten ama iki gundur birinde surekli sorun var mekanik olarak ordan aklıma geldi acaba bu makinayı biz yapamazmıyız diye daha onceden boyanmak acık enden dikilerek tulum haline getirilen kumaş boyanınca kesme makinalarından geçerken bu dikişler tekrar sökülüyor kumaş yukardan aşagı inerken ipin ucunu bu makinaya tutturuyorlar kumaş geçtikçe ipi topluyor fazla ğerilip ip sokulmeese duruyor ama orjinalinde biri hız ve diğeri tork olmak uzere iki pot var yani makinanaın hızını ipin gerginliği belirleyecek ama koparmayacak bu sadece bir merak yani gerekirse orjinal makina ile ilgili bilgiler atabilirim ...

Danfoss Fc-302 ile yapılıyor. Ekte anlatılmaktadır. Deneme yapmadığım için net bir şey diyemiyorum.

Ekli dosyalar

• tork kontrol openloop.pdf
    155.6 KB · Görüntüleme: 38
Danfoss Fc-302 ile yapılıyor. Ekte anlatılmaktadır. Deneme yapmadığım için net bir şey diyemiyorum.
elimde bu invertörden yok ama aynı mantık başka bir invertörde denene bilir belki test amaçlı denemekten zarar gelmez ..

İyi günler ben de bi başka soru soracaktım. Asenkron motora invertör üzerinden uygulanan frekans arttırıldığında 80-100 hz gibi yada azaltıldığında 10 hz ler gibi motor a olan etkisi ne olur yada motorun bu frekanslardaki davranışı ne olur. Hayırlı çalışmalar

İyi günler ben de bi başka soru soracaktım. Asenkron motora invertör üzerinden uygulanan frekans arttırıldığında 80-100 hz gibi yada azaltıldığında 10 hz ler gibi motor a olan etkisi ne olur yada motorun bu frekanslardaki davranışı ne olur. Hayırlı çalışmalar

50 Hz'in üzerinde tork düşümü yaşarsınız. 10 Hz'in altında ise uzun süre çalıştırmalarda motor ısınır rulman sıkıntısı yaşarsınız.

Yanma durumu olurmu peki 50Hz üzerinde

Hız kontrol ile tork kontrolü arasında parametre sel degisiklik fazla mı.
Örneğin danfoss VLT fc300 ile 1kW motor ile uygulama yapsam ne gibi farklar var.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri