TOPRAKSIZ ŞOHBEN BAĞLANTISI

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar malumunuz. eski ev ve binalarda genelde topraklama yok ve de sıfırlama yapılmış. adama şohben bağlamaya gittiğimizde topraklamanın olmadığını sohbenin çalıştığında olası tehlikeleri anlatıyoruz. buna rağmen topraklama sorunu çözülmeden bağlamamızı söylüyor. topraklamanın masrafı olduğu için kaçıyor. bu durumda sohbenin illa da bağlayacaksak toprak kısmını boş mu geçip sadece faz nötr mü bağlamak daha mantıklı yoksa sıfırlama yaparak mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
en mantıklısı hiç bağlamamak slm

Kardeş topraklama harici yapılan işlemlerin hepsi tehlikeli ha şuda var izolasyon trafosu kullanılabilir.O yüzden bu bağlantı illaki yapılacaksa adamdan helallik iste sonuçları kötü olabilir.

Kardeş topraklama harici yapılan işlemlerin hepsi tehlikeli ha şuda var izolasyon trafosu kullanılabilir.O yüzden bu bağlantı illaki yapılacaksa adamdan helallik iste sonuçları kötü olabilir.

izolasyonun trafosunun şofben üzerinde faydası olacağını düşünmüyorum.. bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.. ayrıca bu şofben ani su ısıtıcısı ise 7000wattlık bir izole trafo topraklamadan daha masraflı olacaktır. selamlar...

Arkadaşlar malumunuz. eski ev ve binalarda genelde topraklama yok ve de sıfırlama yapılmış. adama şohben bağlamaya gittiğimizde topraklamanın olmadığını sohbenin çalıştığında olası tehlikeleri anlatıyoruz. buna rağmen topraklama sorunu çözülmeden bağlamamızı söylüyor. topraklamanın masrafı olduğu için kaçıyor. bu durumda sohbenin illa da bağlayacaksak toprak kısmını boş mu geçip sadece faz nötr mü bağlamak daha mantıklı yoksa sıfırlama yaparak mı?
siz servis işimi yaoıyorsunuz yoksa alektrikçidemi çalışıyorsunuz öncelikle onu öğrenmemiz gerekir.slm

Son düzenleme:
Neden olması izole trafo mantığı şöyle değilmi bir ucu topraklarsanız diğer uç faz olur.Dolaysıyla evde topraklamada yok diyelimki biz elimizi iki uçtan birine şofbendeki arızadan dolayı temas ettik bu uç bir nevi topraklanmış oluyor ve dokunulan uç nötr gibi davranmaya başlıyor.Yani elimizi dokunduğumuz yer nötr oluyor.(yanlışım varsa düzeltin)Masrafa gelince haklısınız onu yazmayı unutmuşum sn KocaeliKlimacı

siz servis işimi yaoıyorsunuz yoksa alektrikçidemi çalışıyorsunuz öncelikle onu öğrenmemiz gerekir.slm

sayın rezistans ustam ben elektirkçide çalışıyorum. Ama aralarda satılan 30 tl 40 tl 50 tl ye sohbenler satılıyo.. Bunları servis bağlamıyo.. Haliyle elektirikçiler bağlıyo.mesele şu sen bağlamazsan başkası bağlayacak ve eski yapı ve binalar hemen hemen hepsi sıfırlama yapmışlar bazıları da sıfırlama da yapılmamış.adam topraklamanın 100 tl gibi bir masrafı var bundan kaçıyo.herşeyi anlatmamıza rağmen. Siz topraklama olmayan bir evde hiç sohben bağladınız mı bu zamana kadar ben de bunu merak ediyorum. Sayın rezistans ustam saygılar...

ustam cihaz 7kw diyorsun

şimdiii tut ki sıfırlama denilen olayı yani şebekenin toprağını nötr oluyor kendileri şofbenin topraklamasına bağladın bina eski diyorsun nötr kablosu kopsa ne olur?? faz dönüşüm yapar aynen yaptığın köprüden toprağa oradan suya :)

boş bıraktığını varsayalım topraklamayı o zamanda genelde o cihazlar tüp rezistanstır kireçlenmeden patlayabiliyor elektriğe su geçer topraklamada olmadığından duştaki şahıs ziyan olur....

yada topraklama çekersin olur biter...

seçim senin

Bu arada rezistans ustam topraklamanın önemini biliyorum. Elimden geldiği kadar topraklamanın ne kadar önemli oldugunu araştıroyorum sen de hakkını helal et valla birçok soruma cevap veriyorsun bizi geliştirmemizde katkıda bulundugun için saolasın

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri