Topraksız Hatta KAR ile Güvenlik Sağlanabilir mi?

biz şimdi onu tartışıyoruz, KAR sız topraklama olduğu zaman ne olacak? akım toprağa ulaşıp sigortayı attırmayacak mı (topraklama iyi değilse belki sigortayı bile attırmayacak)? sıfırlamada da nötre ulaşarak sigortayı attırıyor her iki durumda birbirinin benzeri yanlışım var mı?
var yanlışın bunu anlatmaya çalışıyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
..en iyisi yapılan işin şemasını çizmek..başka türlü anlaşmazlık oluyor..

biz şimdi onu tartışıyoruz, KAR sız topraklama olduğu zaman ne olacak? akım toprağa ulaşıp sigortayı attırmayacak mı (topraklama iyi değilse belki sigortayı bile attırmayacak)? sıfırlamada da nötre ulaşarak sigortayı attırıyor her iki durumda birbirinin benzeri yanlışım var mı?

Mantık olarak aynı görünsede yanlışın şu: Ya nötrden voltaj gelirse ne olacak?Nakavt....

..aslında tartışılan topraklama olmamalı..topraklama yapmak şart..
kişi binada oturuyor ve toprak yok yaptırma şansı yok..buna tavsiye şu oluyor genelde.."topraklama yapılacak arkadaş"
"ya doğru düzgün topraklama yapın veya hiç dokunmayın.."
bunu söyleyeceğiz herhalde

Hocam kar tak ve cihazı toprakla. Tesisata komple toprak hattı çekmek yerine sadece cihazı topraklasan da olur.

2. Ve daha az güvenli çözüm: topraklama yapamıyorsan, kar yine tak, cihazın toprağını kardan önceki nötr e bağla. Kaçak olduğu anda Kar atsın, sen çarpıldığında değil (kaçak oluştuğu anda sen yıkanıyorsan kısa süreli de olsa çarpılırsın.).
Gerilim dengesizliğinden dolayı nötrde oluşabilecek gerilim cihazın toprağında olduğundan az da olsa yine risk var

Hocam kar tak ve cihazı toprakla. Tesisata komple toprak hattı çekmek yerine sadece cihazı topraklasan da olur.

2. Ve daha az güvenli çözüm: topraklama yapamıyorsan, kar yine tak, cihazın toprağını kardan önceki nötr e bağla. Kaçak olduğu anda Kar atsın, sen çarpıldığında değil (kaçak oluştuğu anda sen yıkanıyorsan kısa süreli de olsa çarpılırsın.).
Gerilim dengesizliğinden dolayı nötrde oluşabilecek gerilim cihazın toprağında olduğundan az da olsa yine risk var
Nötrdeki gerilim seni çarptığı anda Kar açacak. Ama kaçak durumunda sen çarpılmadan da kar açacaktır

Nötrdeki gerilim seni çarptığı anda Kar açacak. Ama kaçak durumunda sen çarpılmadan da kar açacaktır
şimdi bilinmeyen nokta ben sıfırlama yaptığımda KAR rölede takılıyken çarpılma riskim olur mu, bunun da üç bilinmeyen sorusu olabilir
1- çarpılma riskim olursa akım, üzerimden toprağa mı gidecek yoksa
2- beni faz nötr arasındaki bir iletken olarak mı görecek
3-yoksa sanınanın aksine bana bir şey olmaz mı

1-beni toprak üzerinden tamamlarsa KAR röle açacaktır
2-beni faz nötr arasındaki iletken olarak görürse sigorta amperine kadar amper üzerimden saniselikte olsa geçebilir

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri