TOPRAKLMA ÖLÇÜMÜ HAKKINDA YARDIM LÜTFEN

dejavu_82

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR; Forumdaki topraklamayla ilgili tüm mesajları okudum neredeyse ama sorularıma yine de net cevaplar bulamadım...bana yardımcı olursanız sevinirm...ÖNCELİKLE BİR FABRİKAYI ELE ALDIĞIMIZDA;
1-fabrika ana panosunda meğer ile ölçüm yaptımızda ana panoda 400A KOMPAKT ŞALTER
varsa ölçeceğmiz değer nasıl hesaplanır...ölçüm yapıldığında ana pano topraklama direnci kaç olmalı...hesaplanırken nasıl hesap yapılmalı
2-ana pano içinde kompakt şalterle birlikte KAÇAK AKIM RÖLESİ VARSA VE DE SİGORTALAR HANGİSİNİ BAZ ALACAĞIZ HESAPTA
3-FABRİKADA BULUNAN BİR TORNA TEZGAHI İÇİN MESELA BESLEMESİNİ 380 PRİZDEN ALMIŞ PRİZ BESLEMESİ DAĞITIM PANOSUNDAN OLUYORSA TOPRAKLAMA HESAINDA DAĞITIM PANOSUNDAKİ KESİCİ HESABA KATILARAKMI YAPILACAK
4-TN SİSTEMDE 230/Ia olarakmı hesap yapılacak
5-fabrikada bulunan makinaların çoğu tn-c sistemli,bu durumda gövde topraklaması isteyemeyiz KAR kullanamaz sadece tn sistemli olması makine koruması için yeterli olacak mı
6-meger ile ölçüm yapmak için 250m-300m 2x2,5mm2 iletken uzatma kullanıyorum,bu iletken uzatmanın direncini nasıl ölçecem...ölçülen bu direnç değerini makine,pano topraklama direnç ölçümlerinden çıkarmam mı gerekiyor.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşım iyi çalışmalar,
Topraklama ölçümü yapabilmen için önce megere ihtiyacın var.
Meger kutusundan 3adet kablo ve 2adet topraklama kazığı çıkar.
Uzun kabloyu 20mt ,kısa kabloyu 12mt uzaklığa aynı istikamette olacak şekilde meger kutusundan çıkan kazıkları toprağa çakıp kablo uçlarında bulunan proplar ile irtibatlandırıyoruz.Üçüncü kabloyu sabit olan toprakalama elektroduna irtibatlandırıyoruz.Megerin çalışır durumda olduktan sonra ölçüme başlayabiliriz.

Sağlıklı ölçüm yapabilmek için farklı güzergahlardan 3defa ayrı ayrı ölçüm yapmamız gerekir.
İşletme topraklamas:2(Ohm)
Koruma topraklaması:5(Ohm)
Potansiyel fark :2 voltun altında olması gerekir.

Umarım Faydalı olabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri