Topraklamada Kaçak Akım Var Ama K.A.R Atmıyor

ŞAVKÇI09

Üye
S.A arkadaşlar bu akşam bir eve K.A.R değiştirmeye giitim.Çin malı röleyi söktüm yerine Legrantı taktım açtım normal herşey fakat ilk baştaki şikayetin olduğu durum aynen devam ediyor banyoda çamaşır makinasının prizinde topraklamada kaçak var faz görünüyor(indüktif değil kontrol kaleminden bile çarpıyor.)Ama işin garibi K.A.R 'ı kapattığım halde kaçak kaybolmuyor aynen devam ediyor ve K.A.R 'ı açıyorum atmada yok aynen toprakta çatır çatır şavkıyor kontrol kalemi dedim yarın sabah geleyim bakıvereyim .Yarın ilk işim ona bakmak olacak çok merak ediyorum bakalım nerden çıkacak sorun.Sizce neden yapabilir böyle birşeyi?(Yarın akşam burda belirtirim sorunun sonucunu)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Benim tahminlerim;

1- Topraklama hattında gördüğün o kaçak akım, aynı hatta bağlı başka daire vb. yerden dolayı olabilir. (En büyük ihtimal)

2- Topraklama hattının toprakla irtibatı olmayabilir. (Kopukluk falan) Fakat öyle olsa, devre kapatıldığında kaçak akım olmaması lazım..

Not: 1. ihtimal ağır basıyor bence. Kolay gelsin...

Nefer87 arkadaşın yorumuna katılıyorum.Binadaki dairelerin topraklaması ana barada birleştiğinden bara toprak arası irtibat kablosu zarar görmüşse anlattığınız durum gerçekleşebilir.KAR devresi kapalı devredir.Faz ve nötr yanlızca giriş üzerinden diğer hatlarla birleşir(aksi durumda zaten çalışmaz)Bu yüzden toprak kaçağı ana hat üzerinden ilgili daireye gelmiş olmalıdır

O priz linyesine başka yerden elektrik verilmiş muhtemelen kaçak elektrik kullanımı...

Alt kat karşı komşu kendi geçenlerde priz takmış takarken de topraklama ile fazı prizin bacaklarını sıkarken birbine tosmuş adamın evinde K.A.R yok o yüzden direk komple bütün apartmana vermiş kaçağı.Ama benim anlamadığım bu durumdayken yeni duş alanlar olmuş böleyken nasıl çarpılmamışlar onu anlamadım ben.Bütün katlarda ve tüm sortilerin topraklamasında vardı kaçak .Gene ucuz atlatmışlar...

İnsanların çok bilmişliği işte. Çok uğraşmışınızdır bulmak için?

İnsanların çok bilmişliği işte. Çok uğraşmışınızdır bulmak için?

İlk apartmandaki daire sigortalarını indirdim teker teker hangi evden geldiği belli oldu ordan da evdeki w otomatları indirdim teker teker öle öle arızalı sortiye kadar gittim en son prizi açarken demesin mi adam geçen gün ben takmıştım bunu diye adamı orada boğasım geldi.Be adam madem yedin bi halt en başta söle de uğraştırma demi .....

tövbe tövbe adama bak ya prizi acmasan hep ugrasacaktın abicim desene milletin 3 kurustan kacmak için yaptıgı hataya bak ya ALLAH muafaza walla birde camaşir makinası yerde su olsa bi çarpılsa ALLAH rahmet eylesin gerçi K.A.R warmıs ama yüregi hop hop eder en azındanxD

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri