Topraklamada 27V gerilim var.

mtsf

Üye
Merhaba. Evdeki eski şofben yeteri kadar ısıtmadığı için Baymak marka yeni bir şofben aldım. Elektrikçi arkadaş kurdu çalıştırdık şofben yine yeteri kadar ısıtmıyor. Bu arkadaş olaya anlam veremedi Baymak'ı aradım servis için randevu verdiler fakat daha önceden de evdeki elektrikten şüphelendiğim için başka bir elektrikçi çağırdım. Şofbene gelen gerilimin 160-170 V olduğunu faz-toprak arası gerilimin daha yüksek olduğunu söyledi bu şofben çalışmaz dedi. Daha sonra beni laptopun metal kısmı hafif çarptı bu ara ara olurdu bilgisayarda arıza var diye düşünürdüm ama ardından elektrik sobada çarptı çok az. Hemen multimetre ile ölçtüm problardan birini bilgisayarın metal kısımlarına diğerini elimle birlikte duvarda değdirdim 25-27 V gerilim var aynısı sobada da var. Prizi ölçtüm faz-nötr arası 194V, faz-toprak arası 224V, nötr-toprak arası 25-30V arasında değişiyor. Ana şalteri indirdim nötr-toprak yine 25-30V oluyor. Bu durumda sorun ne olabilir. Topraklamada mı sorun var ve faz-nötr arası neden böyle bir fark oluşuyor. (Baymak servisi henüz gelmedi)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba. Evdeki eski şofben yeteri kadar ısıtmadığı için Baymak marka yeni bir şofben aldım. Elektrikçi arkadaş kurdu çalıştırdık şofben yine yeteri kadar ısıtmıyor. Bu arkadaş olaya anlam veremedi Baymak'ı aradım servis için randevu verdiler fakat daha önceden de evdeki elektrikten şüphelendiğim için başka bir elektrikçi çağırdım. Şofbene gelen gerilimin 160-170 V olduğunu faz-toprak arası gerilimin daha yüksek olduğunu söyledi bu şofben çalışmaz dedi. Daha sonra beni laptopun metal kısmı hafif çarptı bu ara ara olurdu bilgisayarda arıza var diye düşünürdüm ama ardından elektrik sobada çarptı çok az. Hemen multimetre ile ölçtüm problardan birini bilgisayarın metal kısımlarına diğerini elimle birlikte duvarda değdirdim 25-27 V gerilim var aynısı sobada da var. Prizi ölçtüm faz-nötr arası 194V, faz-toprak arası 224V, nötr-toprak arası 25-30V arasında değişiyor. Ana şalteri indirdim nötr-toprak yine 25-30V oluyor. Bu durumda sorun ne olabilir. Topraklamada mı sorun var ve faz-nötr arası neden böyle bir fark oluşuyor. (Baymak servisi henüz gelmedi)
Sizin topraklamada problem var .
Topraklama kopmuş, binada bulunan demirden falan alınmış ,toprak ile nötr karışmış biyerde vs. vs.
İşini bilen bir elektrikçi lazım.

Şofbene bağlanan kablolarda toprak/nötr hattı karışmış görünüyor. Nötr yerine Toprak bağlanmış muhtemelen. Tesisatta nötr-toprak hattı tespiti yapılmalı. Sonrasında toprak hattındaki problemin kaynağına bakılır.

Topraklama yok denecek kadar zayif veya kopuk fislere takili cihazlar sayesinde govdelerinde donuyor faz notr arasi 190v sebekeden mi geliyor yoksa sadece sizin dairedemi

Veya hepsini es gecelim topraklama ve notr karismis topraklama yok veya zayif

Topraklama dan ziyade nötr ile alakalı problem var

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri