Topraklama

busraarsub

Üye
Arkadaşlar yük kantarini başka bir yere taşıyacağız fakat benim bunun topraklamasi hakkında bilgim yok acilen bilgiye ihtiyacım var topraklamasini nasıl yapacağım

2 adet 1.5m bakır çubuğu 5'er metre aralıklar toprağa çakın ve yük kantarının metal gövdesine kablo başlığıyla tutturun ve meger toprak cihazıyla ölçüm alın.
Biraz daha detaylandirmaniz mümkün mu acaba .temel topraklamasi ve makine topraklamasi ve panoya giden toprak hattını eş potansiyel bara ile mi sabitleyecegim

Biraz daha detaylandirmaniz mümkün mu acaba .temel topraklamasi ve makine topraklamasi ve panoya giden toprak hattını eş potansiyel bara ile mi sabitleyecegim
Eşpotansiyel baraya da bağlayabilirsiniz eğer topraklaması sağlam ise. Sağlam değilse o da güçlendirilmelidir. Diğer yöntem de kazıklar yardımı ile yapmaktır. Maliyete göre size bırakıyorum bu seçeneği. Çünkü tesisi cihazları bilmemekteyim, sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ilerliyorum.
Diğer söyleyeceğim şey ise şudur ve önemli bilgidir ;
Koruma topraklaması yaparken cihazın(makinenin) faz iletken kesiti önemlidir. 16mm2'ye kadar faz iletken kesiti ile aynı, 16 ile 35mm2 arası(35mm2 dahil) 16mm2 ve 35mm2'den üstü için de faz iletkeninin yarısı kadar topraklama kablosu çekilmelidir. Bu detay atlanmamalıdır!

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri