Topraklama tam olarak nedir?

yüksek gerilim hattına kapılmış üç kişiyi görmüş biri olarak anımı paylaşmak istiyorum,
ustalarım galveniz aydınlatma direkleri montajını yapıyordu, biri kepçe operatörünü yönlendiriyor iki kişide delikleri alttaki bijonlara denk getirmeye çalışıyordu... yaz sıcağında sarkmış yüksek gerilim hattını kimse fark etmemişti, birden kavrulma sesi ile birlikte bulundukları bölgede ışık demeti ortaya çıktı, belki on saniye kadar sürdü, daha öncede elektrik çarpma olayları görmüştüm ama ilk defa öğlen sıcağında kolumun kalınlığında arkların insan vücudunda gezdiğine şahit olmuştum, bulundukları yer tesla bobini gibi olmuştu.
ark sesleri kesilince 5-10 dakika kadar yer yer kıvılcım oluştuğundan (yada biz korktuğumuz için halüsinasyon görmüştük) yaklaşamamıştık.
ambulanslara bindirirken fark ettim; topuklarda patlamalar, kaval kemiklerinin etrafında patlamalar, kafada yarılmalar, çoraplarda duman tütmeler, gözlerde erimeler, keskin bir barut kokusu...
kepçenin de üç tekeri patlamıştı...
sonra ben istifa

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hastahane raporlarına bir bakın

https://www.tkd.org.tr/ileri-kardiyak-yasam-destegi-kursu/sayfa/elektrik
Ayrıca yüksek akıma kapılan kişiler genellikle fırlatma etkisi yaratır kurtulma şansı daha fazladır ancak kişi travma sonucu hayatını kaybedebilir. Yüksek akım sonucu değil de travma sonucu ölüm gerçekleşebilir.
Bende çok prof gördüm ama neyseeee....
https://www.mynet.com/38-bin-volt-elektrikten-sag-kurtuldu-110100634423

neye yüksek gerilim, neye alçak gerilim diyoruz?

neye yüksek akım, neye düşük akım diyoruz?

yüksek gerilim hattına kapılmış üç kişiyi görmüş biri olarak anımı paylaşmak istiyorum,
ustalarım galveniz aydınlatma direkleri montajını yapıyordu, biri kepçe operatörünü yönlendiriyor iki kişide delikleri alttaki bijonlara denk getirmeye çalışıyordu... yaz sıcağında sarkmış yüksek gerilim hattını kimse fark etmemişti, birden kavrulma sesi ile birlikte bulundukları bölgede ışık demeti ortaya çıktı, belki on saniye kadar sürdü, daha öncede elektrik çarpma olayları görmüştüm ama ilk defa öğlen sıcağında kolumun kalınlığında arkların insan vücudunda gezdiğine şahit olmuştum, bulundukları yer tesla bobini gibi olmuştu.
ark sesleri kesilince 5-10 dakika kadar yer yer kıvılcım oluştuğundan (yada biz korktuğumuz için halüsinasyon görmüştük) yaklaşamamıştık.
ambulanslara bindirirken fark ettim; topuklarda patlamalar, kaval kemiklerinin etrafında patlamalar, kafada yarılmalar, çoraplarda duman tütmeler, gözlerde erimeler, keskin bir barut kokusu...
kepçenin de üç tekeri patlamıştı...
sonra ben istifa
yüksek gerilim işinde güvenilemeyecek kişilerle çalışmak zorunda kalıyordum, acemi olduğumuzdan sahada kablo uçlarında iş başında oluyorduk, diğer tarafta enerjiiyi kesip açanlar ise bu güvemediğimiz tipler, adamlar saniyelik enerjiyi açsa bizi kül edecektiler, üstelik kazara oldu der bir kaç yıl yatar çıkardılar, bu işlerde güvenilemeyecek kişilerle çalışmamak lazım, zaten ben de fazla sürmeden bu güvenilemeyecek kişilerle çalışamayacağımı belirtip istifamı vermiştim

neye yüksek gerilim, neye alçak gerilim diyoruz?

neye yüksek akım, neye düşük akım diyoruz?
Sanırım anlaşamadığımız konu bu işte Akım nedir? Voltaj nedir?
Bu iki kavramın ne olduğunu bilmediğini söylerseniz eğer sizinle çok daha iyi anlaşacağımızı umut ediyorum.

Sanırım anlaşamadığımız konu bu işte Akım nedir? Voltaj nedir?
Bu iki kavramın ne olduğunu bilmediğini söylerseniz eğer sizinle çok daha iyi anlaşacağımızı umut ediyorum.

Dikkatinizi çekerim "akım nedir, gerilim nedir" diye sormadım yazılarınızdan bunu bilmediğiniz net olarak anlaşılıyor.

"izmirli_m' Alıntı:
Birde yüksek akıma kapılanların kurtulma olasılığı düşük akıma kapılanlardan daha yüksektir."
lafiniza istinaden tekrar soruyorum:

neye yüksek gerilim, neye alçak gerilim diyorsunuz?

neye yüksek akım, neye düşük akım diyorsunuz?

Dikkatinizi çekerim "akım nedir, gerilim nedir" diye sormadım yazılarınızdan bunu bilmediğiniz net olarak anlaşılıyor.

"izmirli_m' Alıntı:
Birde yüksek akıma kapılanların kurtulma olasılığı düşük akıma kapılanlardan daha yüksektir."
lafiniza istinaden tekrar soruyorum:

neye yüksek gerilim, neye alçak gerilim diyorsunuz?

neye yüksek akım, neye düşük akım diyorsunuz?
Tek cümle söylesem yeterli sanırım.
Elektrik gerilimi devam ederken, bir kişinin elektrik kablosuna temas etmesine Elektrik Akımına Kapılmak denir. Elektrik voltajına kapılmazsınız.

Elektrik gerilimi devam ederken, bir kişinin elektrik kablosuna temas etmesine Elektrik Akımına Kapılmak denir. Elektrik voltajına kapılmazsınız.

Sanıyorum biraz anlama sorununuz var. Arkadaş yüksek ve alçak ifadesinden neyi kast ettiğinizi soruyor.

Kolay gelsin...

kanarya sevenler forumunda elektrik akımıyla ilgili desteksiz atış yaptınız. bizler de umursamadık.

Sanıyorum biraz anlama sorununuz var. Arkadaş yüksek ve alçak ifadesinden neyi kast ettiğinizi soruyor.

Kolay gelsin...
Gerilim ve akım nedir?
İlk önce gerilimin ve akımın tarifini yaparak başlayalım:

Teknik olarak tanımlayacak olursak gerilim bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farktır. Akım bir iletkenin içerisinden birim zamanda geçen elektron sayısıdır.

Şöyle düşünebilirsiniz...

Gerilim bir elektrik devresinde akımı iten basınçtır. Aşağıdaki basit DC devreyi inceleyelim. Bu devrede lamba yanar. Bu devredeki gerilim pilin uçları arasında oluşan potansiyel farktır. Bu potansiyel fark elektronları harekete geçirir yani akımı lambaya doğru iter. Lamba yanar. Ve akım tekrar pile geri döner.

Gerilimin birimi “Volt”tur. Kısaca V veya E ile sembolize edilir. (Ohm Kanununda gerilim elektromotor kuvveti olarak tanımlandığından E olarak da gösterilir) Çok fazlı istemlerde fazlararası U ve faz-nötr arası V ile gösterilir.

Alçak gerilim nedir?
Alçak gerilim, elektrik kullanıcılarını beslemek için orta gerilimden indirilen gerilimdir. Konutlarda ve endüstride kullanılan gerilimdir.

Orta gerilim nedir?
Orta gerilim, yüksek veya çok yüksek gerilimleri alçak gerilime bağlayan gerilimdir. Orta gerilim küçük yerleşkeler veya sanayi bölgelerine elektrik taşıma işleminde kullanılır.

Yüksek gerilim nedir?
Yüksek gerilim ise elektrik enerjisi üretiledikten sonra bir trafo vasıtasıyla yükseltilen, iletim hatlarıyla taşınan ve sonrasında orta ve alçak gerilime dönüştürülen gerilimdir.

Alçak gerilim kaç volttur?
Alçak gerilim etkin değeri 1000 Volt ve 1000 Voltun altında olan fazlararası gerilimdir.

Orta gerilim kaç volttur?
Orta gerilim etkin değeri 1000 Volt - 35000 Volt arası olan fazlararası gerilimdir.

Yüksek gerilim kaç volttur?
Yüksek gerilim etkin değeri 35000 Volt - 154000 Volt arası olan fazlararası gerilimdir.

Çok yüksek gerilim de etkin değeri 154000 Volt ve üzeri olan gerilimdir.

Ekstra bilgi:

Yüksek gerilim hattı ne kadar uzak olmalı?
Binalar, yapılar, tesisler yüksek gerilim zarar mesafesine dikkat edilerek konumlandırılmalıdır. Hava hattı iletkenlerinin en büyük salgı durumunda üzerinden geçtikleri yerlere olan en küçük düşey uzaklıkları “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği”nde açıkça belirtilmiştir.

Bendeki bilgi budur.
Daha fazlasını isterseniz google yazın söyler .... size kolay gelsin.
Akım nedir?
Elektrik akımı nedir? sorusunun cevabı için çeşitli tanımlamalar yapılabilir.. Şöyle ki:

• Bir iletken içerisinden serbest elektron miktarına “akım” denir.
  • Bir noktadan birim zamanda geçen net yük miktarına “akım” denir.
  • Potansiyel fark etkisi sonucunda iletken bir madde üzerinden elektrik yüklerinin hareketine “akım” denir.
  • Bir iletkenin içerisinden birim zamanda geçen elektron sayısına “akım””denir.
  • Yüksek potansiyelli bir noktadan düşük potansiyelli bir noktaya akan yük akışına “akım”denir.
Elektrik akımı ölçü birimi nedir?
Elektrik akımı ölçü birimi “Amper”dir. “I” harfi ile gösterilir. Akım “ampermetre”ile ölçülür. Ampermetreler devreye seri olarak bağlanır.

Gerilim nedir?
Gerilim yani voltaj için de farklı tanımlamalar yapabiliriz:

• Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farka “gerilim” denir.
  • Elektronları hareket ettiren kuvvete “gerilim” denir.
  • İki nokta arasındaki birim yükü hareket ettirmek için gerekli olan enerjiye “gerilim” denir.
Gerilim ölçü birimi nedir?
Gerilimin ölçü birimi “Volt”tur. “V”veya “E” harfi ile gösterilir. (Ohm Kanununda gerilim elektromotor kuvveti olarak tanımlandığından E olarak da gösterilir) Çok fazlı istemlerde fazlararası U ve faz-nötr arası V ile gösterilir. Gerilim “voltmetre”ile ölçülür. Voltmetreler devreye paralel olarak bağlanır.

Akım ve gerilimi zihninizde şöyle canlandırabilirsiniz..

Aşağıdaki basit DC devreyi inceleyelim. Bu devrede lamba yanar. Bu devredeki gerilim pilin uçları arasında oluşan potansiyel farktır. Bu potansiyel fark elektronları harekete geçirir yani akımı lambaya doğru iter. Lamba yanar. Ve akım tekrar pile geri döner. Burada potansiyel fark sonucu oluşan ve lambayı yakan etki “akım”dır.

Akım ve gerilimin seviyeleri hakkında bazı bilgiler:
  • 30mA’den büyük akımlar insan hayatı için çok tehlikelidir. Bu yüzden kaçak akım koruma rölelerinin insan hayatını korumak için kullanılan tipleri 30mA civarında kaçaklarda koruma yaparlar.
  • 200mA’in üzerinde hayati fonksiyonlar yitirilir.
  • Piller yaklaşık 1,5 V’tur. (DC)
  • Otomobil aküsü 12 V’tur. (DC)
  • Evlerde kullanılan elektrik 230 V’tur. /Amerika, Kanada igibi ülkelerde 110V’tur. (AC)
  • Yüksek gerilim elektrik direklerinde 35000V’un üzerinde gerilim vardır.

Burada güzel anlatılmış. Bilenlere değilde bilmeyenler için yazdım.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri