Topraklama tam olarak nedir?

Selam abilerim, kardeşlerim. Bir sorum olacaktı. Ben üniversiteye hazırlanıyorum da fizik ders konularımdaki Elektrostatik konusunda topraklama hakkında şöyle bahsediliyor. "Bir cisim üzerindeki elektrik yükünün nötürleninceye kadar toprakla yük alışverişinde bulunmasıdır.'' diye belirtiyor. Aynı zamanda iki cisim birbirine dokunduğunda iki cisminde yükleri eşitlenene kadar yük alışverişi devam eder bilgisi de mevcut. Bu iki bilgiye dayanarak aklıma şu soru takıldı. Eğerki vücudumuz toprağa temas halinde iken elektrik çarpılmasına uğrarsak vücudumuza geçen yük sürekli olarak hem toprakla nötürlenmeye çalışacağı için hem de bizi çarpan elektrikten vücudumuza yük geçişi sürekli olarak devam edeceği için ölene kadar elektriğe maruz mu kalır vücudumuz? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Ben kafamı bu tür fiziksel olaylara çok yorarım ve bilimsel bilgiyi öğrenmeyi de çok severim. Yardımcı olursanız ne mutlu.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet ölene kadar devam ediyor.
hatta öldükten sonrada devam ediyor.

eğer elektriği kapıldıysa biri vücut iletken hale gelir artı ve eksi bağlantısı üzerinden elektrik bir birini tamamlamaya devam eder. farz edelim ki bu esnada vücut elektrik akımındayken vücudun en zayıf bölgesi patladı ve yandı işte o anda kurtulur ölmekten.
teşekkür ederim. Ölene kadar devam ediyor mu diye sorunca ne kastettiğimi anlamışsınız. Bir arkadaş dalga geçti de yukarda :)
dalga geçmek maksadıyla yazılmadı gerçekleri söyledim.

eğer elektriği kapıldıysa biri vücut iletken hale gelir artı ve eksi bağlantısı üzerinden elektrik bir birini tamamlamaya devam eder. farz edelim ki bu esnada vücut elektrik akımındayken vücudun en zayıf bölgesi patladı ve yandı işte o anda kurtulur ölmekten.
Teşekkür ederim tam tahmin ettiğim gibi anlattınız. Yani vücut, elektrik kaynağı ile toprak arasında aracı gibi davranır. kısır döngü misali :)

Birde yüksek akıma kapılanların kurtulma olasılığı düşük akıma kapılanlardan daha yüksektir.
Teşekkür ederim tam tahmin ettiğim gibi anlattınız. Yani vücut, elektrik kaynağı ile toprak arasında aracı gibi davranır. kısır döngü misali :)
elektrik kesilmediği sürece kısır döngüdür.
yüksek akıma kapılan birinin topuk bölgesi patlar genellikle. toprağa en yakın yer topuk bölgesi olduğu için.

verdiğiniz bu bilgiyi açmanızı rica ediyorum. böyle bi araştırma yapılmışsa kaynak göstermeniz de yerinde olacaktır.
hastahane raporlarına bir bakın
hastahane raporlarına bir bakın
https://www.tkd.org.tr/ileri-kardiyak-yasam-destegi-kursu/sayfa/elektrik
Ayrıca yüksek akıma kapılan kişiler genellikle fırlatma etkisi yaratır kurtulma şansı daha fazladır ancak kişi travma sonucu hayatını kaybedebilir. Yüksek akım sonucu değil de travma sonucu ölüm gerçekleşebilir.
Bende çok prof gördüm ama neyseeee....
https://www.mynet.com/38-bin-volt-elektrikten-sag-kurtuldu-110100634423

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri