Topraklama Raporu Hesabı

mahmutozum

Üye
Herkese selam..Arkadaşlar şu hesabın nasıl yapıldığını yarın sabaha kadar öğrenmem lazım..lütfen yardımcı olun.. Sorularım şunlar;
1.Panolar dijital değil ise, ve etiket kısmı yok ise güç değerini nasıl bulacağım?
2.Anma akımını nerden okuyacağım? dijital veya etiket de yazarsa kolay ama yok ise nasıl bir yol izlerim?
3.Açma akımı nerde yazar? ne ile gösterilir? Nerde kullanılır? buradan k sabiti nasıl elde edilir?
4. Şuanda 50V oldu ama rapordaki 65v/Ia değeri nasıl hesap ediliyor?
Ia=In x k (In anma akımı)

Hesaba göre;
Ölçüm 1 de k= 1.25
Ölçüm 2 de k= 4.5
Ölçüm 3 de k= 1
Ölçüm 4 de k= 0.5
Ölçüm 5 de k= 0.97
Ölçüm 6 de k= 1.1
Ölçüm 7 de k= 1.3
Ölçüm 8 de k= 1.09
Ölçüm 9 de k= ---
Ölçüm 10 de k= 1.22

Bu nasıl bir k sabitidir. Neresi sabit bunun :D?? Nerden bakılıyor bu sabite. Elde etme yolu nedir :D Şaka bir yana bilen varsa yardımcı olsun. Anlatırkende hiç bilmiyormuşum gibi anlatırsanız çok sevinirim,, çünkü hiç bilmiyorum :D:D;):cool:..

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ölçüm yaptığın yeri koruyan tmş ise k=1,25 w otomat ise 2,5 dir başka k değeri duymadım açıkçası

In koruma elemanının nominal akım değeridir w otomatta etiket değeridir, Termik manyetik şalterde de etiket değeridir Ith değeri ne ayarlanmışsa o değerdir. Ia=Inxk formülünde k değeri koruma elemanının nominal akımın kaç katı değerde anlık açma yapacağını belirtir anlık açmadan kasıt 0,1sn ve altı. Aşağıda w otomat için federal elektrik sitesinden aldığım açma eğrilerini olayı net bir şekilde anlamanız için aşağıda veriyorum. Termik manyetik şalterlerin açma eğrilerine bakarak bu değeri görebilirsiniz.

Topraklama ölçüm raporu olarak verdiğiniz cetveldeki değerlerin hepsi hatalı;
1-Tehlikeli temas gerilimi 65V değil yeni yönetmeliğe göre 50V'tur.
2- In değeri koruma elemanı anma akımıdır çekilen yük akımı değildir.
3- Ia açma akımı tablodaki gibi koruma elemanı anma değeri değildir. Inxk = Ia'dır.
4- 1ohm altı çıkan Rt değerlerinde bu küçük ohmajın sürekli olarak sağlanması mümkün olmayacağından kaçak akım koruma istenir bu durumda hesapta Ia yerine kaçak akım koruma eşik değeri yazılır.

Başka sorunuz yoksa ben yatacağım size iyi geceler dilerim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,802
Son üye
sadık Mehmet

Yeni konular

Geri