Topraklama olcumu

Hocam, değerli ustam; bu konuda çok doğru bir ölçümü yapabilmeniz için her 2 prob ucunu da kullanmanız lazımdır, tek prob ucuyla ölçtüğünüz bu değerler sadece faz ve nötr’e prob ucunu ölçerek bu okuduklarınız, ölçü aletinin mutfak, banyo, tuvalet, vb. ıslak yüzeyli fayanslardan yani evdeki yer zemininden elinizden veya konulduğu topraklama alanı yüzeyinden sızıntı bir topraklamayı alarak AC voltaj farklarını gösterdiği çok gerçek olamayan bazı değerlerdir.

Faz ucuna MT-1710 Proskit (RMS) avometrenin tek probuyla ayakta ve elimle tuvalette tutarken 17-18 volt AC’yi, kuru olan oradaki lavaboya bırakıp ölçtüğümde 19-20 volt AC’yi, hem elimle cihazı tutup topraktan da yere çift terlikle basarken, her iki topraklama temasından 23-24 volt AC’yi az önce okudum. Bu değerler aslında gerçek volt değerleri olmayıp cihazın plastik gövdesiyle toprağa ayakla terlikle basan bu el temasıyla veya lavabo temasıyla toplamda elde edilmiştir, yani toprağa giden sızıntıyla faz akımının birleşmesiyle okunan değerlerdir. Nörtr ucunun topraklı prizdeki tek problu ölçümünde bu cihazı elimle tutarken 0.33 volt AC'yi, cihazı lavaboya bıraktığımda tek prob nötr’deyken 1,03 volt AC’yi, elimle cihazı tutup lavaboyla da olan topraklama (toplamları) temasında 1.39 volt AC değerlerini okudum.

Tek prob ucu boştayken okunan bu değerler, cihaz gövdesiyle topraktan (zeminden) sızıntı olarak faz veya bu nötr ucundan toprağa doğru akan azınlık elektronlarının oluşturduğu çok gerçek olmayan bir voltajdır, gerçek voltaj değerleriyle veya asıl ölçülmek istenen noktalar arasındaki voltaj değerleriyle hiç bir ilgisi yoktur. Kolay gelsin.
Anlaşıldı saygıdeğer ustam..çok teşekkür ederim..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
S.a arkadaşlar.topraklama ile ilgili bir sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim.
Tek katlı evim için topraklama yaptım.2 tane 1,5 m lik galvaniz çubuk çaktım.buraya kadar hersey normal.
1.çaktığım çubuğun yeri toprağı nemli.
2.çağtığım çubuğun yeri suyla dolmuş.artık toprağın altında su damarımı var yada başka bir yağmur suyu kaçağımı var bilmiyorum(ztn orayı kullanmıyoruz)
Sorum şu;suyla dolu olan topraklama çubuğu işlevini sağlıklı yerine getirirmi yoksa.yani doğru sonuö ölçümleri alabilirmiyim.
Şimdiden tşk ederim.

S.a arkadaşlar.topraklama ile ilgili bir sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim.
Tek katlı evim için topraklama yaptım.2 tane 1,5 m lik galvaniz çubuk çaktım.buraya kadar hersey normal.
1.çaktığım çubuğun yeri toprağı nemli.
2.çağtığım çubuğun yeri suyla dolmuş.artık toprağın altında su damarımı var yada başka bir yağmur suyu kaçağımı var bilmiyorum(ztn orayı kullanmıyoruz)
Sorum şu;suyla dolu olan topraklama çubuğu işlevini sağlıklı yerine getirirmi yoksa.yani doğru sonuö ölçümleri alabilirmiyim.
Şimdiden tşk ederim.

Aleyküm selam . Normal dediğiniz zamanki ölçüm topraklama değerleri ile şimdi ki ( sulu ) ölçüm topraklama değerleri karşılaştırın.

https://www.yilkomer.com/dogru-topraklama-nasil-yapilir

Son düzenleme:
Aleyküm selam . Normal dediğiniz zamanki ölçüm topraklama değerleri ile şimdi ki ( sulu ) ölçüm topraklama değerleri karşılaştırın.

https://www.yilkomer.com/dogru-topraklama-nasil-yapilir
Ev yeni ustam.normal dediğimden kastım şu.çubukları çaktık herşeye burakadar normal (ölçüm yspmadım)
Sorum şu:çubuğun sulu yerde ( çamur resmen) tine topraklama olayı sağlıklı olurmu.yani illa kuru toprakmı olması lazım.
Tşk ediyorum.

Ev yeni ustam.normal dediğimden kastım şu.çubukları çaktık herşeye burakadar normal (ölçüm yspmadım)
Sorum şu:çubuğun sulu yerde ( çamur resmen) tine topraklama olayı sağlıklı olurmu.yani illa kuru toprakmı olması lazım.
Tşk ediyorum.

çokta kuru toprak iyi değil tabiki , önemli olan topraklama ölçümü , malzeme ve bağlantı işçilik vs .
sağlıcakla kalın .

https://www.elektrikrehberiniz.com/topraklama/topraklama-nasil-yapilir-638

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri