Topraklama olan bir prizden / topraklamasız prize paralel çekme...

bulebox

Üye
Arkadaşlar dükkanımda bir prizde topraklama mevcut.

Tam karşı duvardaki prizde topraklama yok.

Bu topraklı prizden tesist kablosuyla karşı duvardaki prizin toprak bölümüne paralel çeksem bana bi zararı sıkıntısı olurmu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aynı tesisattan kastım,karşıdaki piriz beslemesi ile aynı tabloya bağlı olmasıdır.

binaya 2 ayrı yerden tesisat gelmiyordur bence.
yıldız noktası fazlar ayrı olsa dahi aynıdır. birleştirilmesinde sakınca yoktur diye düşünüyorum. yanlışmıyım ?

evet bende ondan bahsettim aslında anlatamadım :(
yıldız noktasından kast ettiğim bu noktanın topraklanıyor olması dağıtım şirketi tarafından. (işletme topraklaması mı deniliyor ona?)

2 farklı yıldız noktası yoktur binada diye tahmin ediyorum.

Aynı tesisattan kastım,karşıdaki piriz beslemesi ile aynı tabloya bağlı olmasıdır. ( aynı tablodan kasıt aynı faz-nötre bağlı olması mı?
aynı fazdan beslenmiyor olmasalar dahi binaya gelen aynı tesisattan ( 3 fazdan birisinden, hangisinden oldugu önemli değil) topraklamayı birleştirmede sakınca yoktur demeye çalıştım. Yanlış mıyım?

Son düzenleme:
Dostlarım bir çok elektrikçiye sordum hiçbir sıkkntı olmaz dediler. Bu durumda kaçlık kablo kullanayım? 1.5luk tesisat kablosu işimi görürmü?

minimum 2,5mm2 olmak zorundadır. topraklama hattı olan prizden 2.5mm2 kablo çekerek sıva üstü çivili kroşeler kullanarak topraklama olmayan prize ek yaparsın. kafidir.

yada en yakın topraklama hattı olan buattan yine sıva üstü 2,5mm2 kablo ile ek yapabilirsin.

minimum 2,5mm2 olmak zorundadır. topraklama hattı olan prizden 2.5mm2 kablo çekerek sıva üstü çivili kroşeler kullanarak topraklama olmayan prize ek yaparsın. kafidir.

yada en yakın topraklama hattı olan buattan yine sıva üstü 2,5mm2 kablo ile ek yapabilirsin.

Dostum bu plastik kablo gizleyicileri kullanıcam yapıskanlı olan. Boat işins girersem çıkamam prizden direk alıcam güzelcene döşeyerek gidicem

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri