Topraklama malzemelerine alternatif olur mu ?

Herkeze merhaba arkadaşlar bildiğimiz gibi topraklamada bakır çubuğa ihtiyacımız var ama çok pahalı. Elimde 1 metre inşaat demiri var bakırın alternaifi olur mu ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Koşullar yerine getirilebilirse olur.
1) Bakırın iletkenliği ile demirin iletkenliği arasındaki fark. Tahmini 3-4 katı uzunlukta, veya kalınlık orantısı ile demir gerektirir.
2) Paslanmaya karşı önlem.
Demir kolaylıkla paslanabilen bir metaldir. Pas, iletkenliği azaltacağı için, paslanmaya karşı önlem alınabilirse, kullanılabilir.

Evin topraklama altyapısı var şöyle yapabilirmiyim topraklama kablosunun bir ucunu cihaza diğer ucunu topraklı erkek fişe takıp onuda prize takarsam sağlıklı topraklama yapmış olurmuyum

Sağlıklı olmaz.
Toprak hattına en yakın cihazınız daha korumalı olacaktır. Toprak hattı direncine göre diğer cihazlar etkilenebilir.

peki nasıl yapabilirim bakır alamam çünkü çok pahalı şöyle yapayım olur mu bi yağmur almayan bir yere damacana koyup damacananın içini toprakla doldursam passız demiride damacananın içine soksam topraklama yapmış olurmuyum

@Mr_YAMYAM Abim başına dert alacaksın gözünü seveyim, olmaz diyemedin daha ne fikirler gelecek Allah bilir.

:D
Olmaz. Toprak yayılımını damacana keser. Yani yalıtkandır.
Ayrıca demir ile topraklama yapacaksanız en az 3 metre boyunda ve 1-2cm kalınlığında demir çubuk kullanmalısınız.
Paslanmaz malzeme ile kaplanmış (Nikel, krom gibi) 1 metreye 1 metre ebatlarındaki demir levha ile ideal topraklama yapabilirsiniz.

@Mr_YAMYAM Abim başına dert alacaksın gözünü seveyim, olmaz diyemedin daha ne fikirler gelecek Allah bilir.
Aabi napayım. Vatandaş tekniği birazcık uygulasın azcık ta öğrensin..
Uğraşma arkadaşım desem, forum mantalitesine uymaz :D

Abim peki vatandaş (sözüm meclisten dışarı ilerisi için) topraklama mantığını anlamadan, saksıya yapar da nasılsa toprak bu da o da derse ve yaparsa ...

Tamam ülkede darboğaz var kriz var da, kimse de arabamın lastiği pahalı tahtadan yapıp takayım daha ekonomik olsun veya farı kırıldı yeni almak yerine bir cep feneri koyarım yolumu aydınlatır olur biter dememeli.

peki nasıl yapabilirim bakır alamam çünkü çok pahalı şöyle yapayım olur mu bi yağmur almayan bir yere damacana koyup damacananın içini toprakla doldursam passız demiride damacananın içine soksam topraklama yapmış olurmuyum
Bu yolda olmaz galvaniz demirler var bu topraklama için toprakta çürümez bunlardan kullanın topraklama için illa bakır olacak diye bir şey yok temel topraklamasın da galvaniz şeritler kullaınır topraklama çubuğu olarak da yine galvaniz demir kazıklar kullanılabilir
Bir çok kişi topraklama yaparken doğru ölçümü bilmez işletme topraklaması 5 ohm koruma topraklaması 10 ohm değerde olmalı ve bu değer meger denilen topraklama ölçüm cihazıyla ölçülür elektrik mühendisleri odasından yetki almış mühendisler tarafından raporlanır!Fabrika lar bu raporları yaptırmak ve bulundurmak zorundadır
Anladığım kadarıyla siz kendiniz topraklama yapacaksınız ve bu topraklama içinde ölçüm yaptırmayacaksınız
Size tavsiyem çevrenizden meger i olan bir elektrikçi bulup ölçüm yaptırarak kaç tane galvaniz çubuk çakılmalı ona göre hesaplayarak topraklamayı yaptırın!Toprağa iki kazık çaktım topraklama yaptım diyerek topraklama olmaz Bilecik te yaptığım topraklama ölçümünde 80 ohm direnç gördüm toprak taşla toprak arasında birşeydi!Bakıyorsun taş eline alıp sıkıyorsun toz gibi parçalanıyor!Meger cihazı buldum toprak direncini ölçtüm bir kaç tane kazık çaktım ve topraklama direnci düşüren özel kimyasallar kullanarak direnci istenen seviyeye düşürdüm.10 bidon Kocaeli de üretilen toprak direnci düşüren kimyasal döktüm çubukların üstüne tabi bir tane çubuk değildi kullandığım ayrıca bütün tesisin topraklamalarını galvaniz çelik halatla bir birine bağladım!
Burası LPG dolum tesisiydi bu nedenle topraklamasına daha çok özen göstermeye çalıştım!

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri