Topraklama KAR rölesiz Güvenli mi?

slmlar, faz-toprak arası 220 i gören iyi bir topraklamada (KAR röle olmazsa) devre tıpkı nötrde olduğu gibi toprak üzerinde devreyi tamamlamaz mı? belki kişi çarpılmayacak ama sigorta açmadığından o risk halen oluşmaz mı? yoksa sigorta toprakta atar mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Topraklama, ölçü aleti ile değil toprak direnci test cihazı kullanarak belli bir satandart ile ölçülür. Faz toprak arasını 220 v okumanız iyibir toprağa sahip olduğunuzu göstermez. tam tersi nötürünüzün toprak ile aşk yaşadığını gösterebilir.

Sigorta tepe değerinde devreyi açar. Faza temas halinde KAR açar. KAR hakkında forumu bi tavaf edin sonra yine görüşelim. iyi forumlar...

Topraklama ölçü aleti ile değil toprak direnci test cihazı kullanarakbelli bir satandart ile ölçülür. faz nötr arasını 220 v okumanız iyibir toprağa sahip olduğunuzu göstermez. tam tersi nötürünüzün toprak ile aşk yaşadığını gösterebilir.

Ustam faz toprak.arası 220 diyor arkadaş.faz notr arasi demiyor.sadece düzeltmek.için yazayım dedim[emoji4]

Topraklama ölçü aleti ile değil toprak direnci test cihazı kullanarakbelli bir satandart ile ölçülür. faz nötr arasını 220 v okumanız iyibir toprağa sahip olduğunuzu göstermez. tam tersi nötürünüzün toprak ile aşk yaşadığını gösterebilir.

Ustam faz toprak.arası 220 diyor arkadaş.faz notr arasi demiyor.sadece düzeltmek.için yazayım dedim[emoji4]

Düzelttim. gece vardiyasında olduğu kadar artık :)

cevaplar için sağolun fakat tam anlayamadım ya da verilen soruma cevap gelmedi, sorumu tekrar edeyim kısaca ve özet olarak:

topraklamalı KAR rölesiz bir hatta, topraklama kişiyi nasıl korur? toprak hattına akım geldiğinde otomatik sigorta açar mı açmaz mı? tşkler

cevaplar için sağolun fakat tam anlayamadım ya da verilen soruma cevap gelmedi, sorumu tekrar edeyim kısaca ve özet olarak:

topraklamalı KAR rölesiz bir hatta, topraklama kişiyi nasıl korur? toprak hattına akım geldiğinde otomatik sigorta açar mı açmaz mı? tşkler
..gövdeye faz ucu yalıtım hatası ile temas ederse.. gövde toprağa bağlı olduğu için toprağa doğru yüksek bir akım akar(topraklama direnci olması gerektiği kadar düşükse)ve sigorta atar..TT sistemde düşük toprak direnci elde etmek zor olduğu için KAR kullanılır..
Artık TN sisteme geçiş tavsiye ediliyor..bu sistemde trafonun olduğu noktada toprak ve nötr birbirine bağlı olduğu için sigortanın atması kolay oluyor..

KAR olmayan bir sistemde, topraklama kişiyi korumaz.
Otomatik sigortalar sistemi korumak içindir, insanları korumazlar.
KAR olmayan bir sistemde, insan için tehlikeli olan bir durum oluştuğunda otomatik sigorta atana kadar kişi çoktan ölmüş yada kalıcı bir hasar almış olabilir.

ben de topraklamanın tek başına yeterli olamayacağını düşünüyordum, bana göre bu sebeple de KAR röleyi icat ettiler ve her ikisinin kullanımı da zorunlu hale getirildi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri