Topraklama kaç ohm olur?

topraklay%C4%B1c%C4%B1-form%C3%BCl%C3%BC-jpg.34441

@sami inci, kullanmış olduğunuz formül en alttaki formül olmuş oldu.
Bu durumda temel topraklamasının direnç hesabını yaparken,

eğer tek göz ise;
3-1 temel topraklama.jpg
formülünü

gözlere bölünmüşse,
4-gözlü topraklayıcı.jpg

formülü kullanacağım.

ama bazı projelerdeki hesaplara bakıyorum öyle yapılmamış. Mesela 300 kişilik bir pansiyonun topraklama projesindeki hesap cetveli şöyle;

örnek hesap.jpg

Bu hesabın olduğu topraklama autocad projesinde bina temeli gözlere bölünmüş ancak yukarıdaki hesap tablosuna baktığımda,

1- gözlü topraklayıcı için olan formülü kullanmamış,
2-temel topraklamasında kullandığı galvaniz şeridi, şerit topraklayıcı hesabında kullanmış, neden gözlü topraklayıcı yada temel topraklayıcı direnç formülünü kullanmamış?
3-projede birde temel topraklaması dışında binayı çevreleyen 50 mm2'lik bakır var. o bakırın geçiş direncini yukarıdaki çevre topraklaması bakır iletkeni direnci kısmında yapmış. Bu çevre topraklaması dediği halka yada ring topraklaması değil mi?
4-Temel topraklaması galvaniz iletken direnci 0,55 ohm çıkmış iken, neden ekstradan 13 adet çubuk ve 315 metre 1x50'lik bakır iletken kullanılmış.?

yorumlarmısınız?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sadece,4 nolu sorunuzu cevaplayım.13 adet çubuk,kopyalayıp yapıştırdığı projede vardır ! Hiçbir ad altında( çevredeki anadır,ilave çubuklar babadır ;) vs gibi ) ilaveye lüzum
yoktur.Temel topraklamanın < 166 ohm olması yeterlidir.Bunun dışındaki uygulamalar israftan başka birşey değildir.

@sami inci, formüllerin hepsinin hangi durumda kullanıldığını tam anlayamadım hala, yardımcı olursanız memnun olurum, emonun sitesindeki formüller şunlardı.

topraklay%C4%B1c%C4%B1-form%C3%BCl%C3%BC-jpg.34441

bu formüllerden en alttaki gözlü topraklayıcı için olan formülü benim sorumda kullandık.

http://www.emo.org.tr/ekler/84cbd6d247cb9fc_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=14
adresinde de benim örneğe benzer durumu buldum.

gözlü topraklayıcı örnek hesap.jpg

Eğer tek gözlü ise,
3-1-temel-topraklama-jpg.41742
formülünü kullanırım demiştim yukarıda ama tek göz için hesabı şu şekilde yapmış,

temel topraklama yaklaşık formülden hesap.jpg

yani halka(ring) topraklayıcı formülünü kullanmış.

3-1 temel topraklama.jpg
Temel topraklama formülü bu. Bunu niye kullanmamış yada bu formülü nerede hangi durumda kullanıyoruz?

Acaba tüm formülleri doğru şekilde nasıl kullanacağımı öğreten bir kaynak belgeniz var mı?

Topraklamalar yönetmeliği ve Sn. Prof.İsmail Kaşıkçı hocanın kitaplarından yararlanabilirsiniz.

Topraklamalar yönetmeliği .... yararlanabilirsiniz.

Bu yönetmelik açıklayıcı değil sanırım, 2 projeden aldığım hesap örnekleri aşağıda,

örnek temel topraklama formüllü.jpg

180 metre 50 mm2 örgülü iletken kullanılmış
metresi 23.86 TL^den 23,86*180=4294,8 TL

3,5 metrelik çubuktan 8 tane kullanmış
tanesi 351 TL'den 8*351=2808 TL

toplamda 4294,8+2808=7102,8 TL(Bu bedel gereksiz bir bedelmidir)

şerit topraklayıcı formülü.jpg

450 metre 50 mm2 örgülü iletken kullanılmış
metresi 23.86 TL^den 23,86*450=10737 TL

3,5 metrelik çubuktan 11 tane kullanmış
tanesi 351 TL'den 11*351=3861 TL

toplamda 10737+3861=14598 TL (Bu bedel gereksiz bir bedelmidir?

2. örnekte matemetik hesap hatası da var.

Sn. Prof.İsmail Kaşıkçı hocanın kitaplarından yararlanabilirsiniz.

Buna da şimdi ulaşma imkanım yok. Acaba şu formüllerin sırayla hangi durumlar için kullanılacağını açıklayabilirmisiniz?

Telefonunuza,play stordan " Toprak direnci
hesaplayıcı " programını indirirseniz,eksik bilgi ve tereddütleriniz gider.Yönetmeliğin
açıklayamadığı ! şeyi,benim açıklamamda
zor olsa gerektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri