topraklama ile ilgili

ölçümleri malesef yapmamistik.

bunun oldugunu bilmiyordum
Bir tesiste birden fazla topraklama olmasi halinde topraklamalardan bir ya da bor kacina kacak akim gelirse topraklama lar arasinda gerilim farki olusur. Bu da insan sagligi acisindan yehlike olsturur. En klasik ornek ise şudur, iki topraklamaya ayni anda dokunan birisi arada kisa devre yaptirir ve bu akim insan uzerinden geçer. Ama tesisteki her nokta ayni topraklamaya baglandiginda bu sorun ortadan kalkar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Iki topraklamaya ayni anda dokunmak hemde kacak aninda... boyle bir ihtimal yok demeyin. Yildiz noktasi ole govde topraklamasinin ayri oldugu bir yerde govdeye temas halinde iken isletme topraklamasinin iletkenin acikta olan herhangi bor noktasina temas edilebilir. Milyonda bir ihtimaller bile olsa o ihtimal insanin son kazasi olabilir. Sonra son sakasini yapti deriz arkasindan :)

@Alçak Mühendis eşpotansiyel topraklamayı anlatıyor ama mevcut arızanın bunla alakası yok , anlattığın istikamette hareket edin bence....
Mevzudan biraz saptim evet :) ariza ile benim anlattigim farklı. Ben sadece dip not olarak gecmek istedim

işde buna sınır oluyorum yazıyorlar sonra ortada yoklar sıkıntı neymıs neyden kaynaklanıyormus anlatan yok
çünkü böyle bir arıza yok. kak rolesi veya sigorta atsa bir şeyler söylenebilirdi topraklamanın bir makinanın çalışmasıyla ilgili olduğunu ne gördüm ne duydum. slm

işde buna sınır oluyorum yazıyorlar sonra ortada yoklar sıkıntı neymıs neyden kaynaklanıyormus anlatan yok
çünkü böyle bir arıza yok. kak rolesi veya sigorta atsa bir şeyler söylenebilirdi topraklamanın bir makinanın çalışmasıyla ilgili olduğunu ne gördüm ne duydum. slm
Bazilari sadece cevap bulana kadar yaziyor. Cozumu baskalariyla da paylasayim demiyor.
Ayrica boyle bir ariza sebebi yoksa oryada olan sey ne peki

Bazilari sadece cevap bulana kadar yaziyor. Cozumu baskalariyla da paylasayim demiyor.
Ayrica boyle bir ariza sebebi yoksa oryada olan sey ne peki
Ben artık şaralop soruyla ilk defa foruma giren arkadaşlara cevap yazmasam mı acaba diyorum ki bu arkadaşların çoğu bir daha gelmiyor foruma ; benim 1000 i aşkın mesajım varsa herhalde bunun en fazla 5 i 10 u sorudur kendi sorduğum ; karnı ağrıyan foruma gelip gazını çıkartıp gidiyor ; ben başkasına faydalı olayım yok :)

Bende cok soru sorarim. Konu da acarim, konularin icinde de sorarim ama bir o kadar da cevaplarla faydali olmaya calisirim. Bunlar olye degil ki, forumu kullan at gibi goruyorlar

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri