topraklama ile ilgili bir döküman

  • Konbuyu başlatan bybarisdavulcu
  • Başlangıç tarihi
Katılım
28 Eyl 2006
Mesajlar
33
Puanları
1
Yaş
36
Topraklamayla ilgili bi döküman...Ekten indirebilisiniz...
 

Ekli dosyalar

  • temeltopraklama.rar
    37.9 KB · Görüntüleme: 280
Moderatör tarafında düzenlendi:

Klavyeah

Üye
Katılım
28 Ağu 2006
Mesajlar
274
Puanları
1
Yaş
36
bybarisdavulcu ' Alıntı:
BiNA TEMEL TOPRAKLAMASI

Temel topraklama, son yayınlanan Topraklama Yönetmeliği'nde yer alan ve yapılarda es-potansiyellemeyi mümkün olduğu kadar iyileştirmeyi sağlayan bir uygulamadır.

Yapı temeli oluşturulurken, temel içindeki iletken kısımların elektriksel olarak sürekliliğinin gerçekleştirilmesi, bir yandan es-potansiyellemeyi sağlarken, diğer yandan da, topraklama direnci olarak ölçüldüğünde uygun değer verirse, TT şebeke için koruma topraklaması, TN şebeke için ise işletme topraklamasını sağlar.

Bütün bu anlatılanlar, yapı temeli izole edilip bohçalanmamış olduğu taktirde geçerlidir. Yapı temeli izole bohça içinde ise, yapılacak uygulama, potansiyel dengeleme ve düzenleme kurallarına göre bohçalanmamış temelin altına ağ şeklinde uygun dirençli topraklama tesisi yapmak ve bunu toprak içinden sürdürüp izolasyonun sona erdiği seviyede es-potansiyellenmis betonarme demirleri ve iletken kısımlarla irtibatlandirmaktir.

Bu iki tip topraklama uygulaması için, iletken seçiminde dikkate alınacak hususlar şunlardır:
Yönetmelikte galvanizli şerit önerilmektedir. Gerçekten de betonarme, demir ile ayni esaslı malzeme olduğundan, korozyon riski taşımaz ve dolayısıyla en uygun malzemedir. öte yandan, ülkemizdeki galvanizli şeritler 4 ilâ 6 m civarında boylarda olup, ancak özel siparişlerle 20 ilâ 30 m'lik boylarda da üretilmektedir. Boy kısaldıkça ek malzemesi daha fazla gerekmekte, bu da tesisatın yapımında isçilik ve malzeme fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Ayrıca, çok ek, çok problem demektir ve isin kalitesini düşüren bir etken olarak karsımıza çıkar.

Diğer bir gerçek de, piyasadaki galvanizli çeliklerin Avrupa'daki kalitede olmamasıdır. Genelde çeşitli hurda malzemeden haddelenen çelik şeritler, üzerlerine yapılan çinko kaplamayı tam kabullenmemekte, çok küçük bükümlerde bile kırılmakta veya üzerindeki kaplama kalkmaktadır.

Ancak temel topraklama hâlâ tam anlaşılmamakta, kimileri sadece betonarme demirlerinin topraklama elektrodu olarak kullanılmasının ve elektriksel olarak birleştirilmesinin yeterli olacağını sanmaktadır. Halbuki temel topraklaması yeterli değil, gerekli bir koşuldur. Dolayısıyla ilâve topraklama gerekebilir.

Topraklama tesisatının direnci yeteri kadar küçük değilse, betonarmeden toprağa çıkan iletkenler ile temel etrafında toprak içine yapılacak ek topraklama birleştirilerek uygun direnç sağlanmalıdır.

Uygulamacılar, yürürlükte olan Topraklama Yönetmeliği’ni daha iyi değerlendirilmeli, kaliteli, kalıcı ve esnek çözümler üretmelidir. Unutulmamalıdır ki, topraklama bir kez yapılacak ve geri dönüsü çok verimsiz olan bir uygulamadır. Mal ve can güvenliği açısından bu kadar önem taşıyan bir konuda, ucuz ve basit çözümlerden kaçınmalıyız.

iletken seçiminde toprak içi korozyon şartlarının beton içinden daha ağır olduğu düşünülmeli ve ilerde bir problem durumunda temel altına veya yapı çevresine bir da


Güzel Döküman Sagol Kardeş
 

sozdal6

Üye
Katılım
1 Kas 2006
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
36
sağol ellerine sağlık
 

tornado99

Üye
Katılım
23 May 2007
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
36
ArkadaŞlar Örnek temel bİna temel topraklamasi İsteyen arkadaŞlar varsa gÖnderebİlİrİm
ben devamli Çİzİyorum tedaŞ onayli projeler ayni anda uluslar arasi standartlar dÜzeyİndedİr İsteyenler bİldİrsİnler lÜtfen
 

osocan

Üye
Katılım
6 Mar 2008
Mesajlar
39
Puanları
1
Yaş
36
Eywallah kardes gusel paylasim.yanliz bi sorum olacak klemp nedir.
 

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
8 Mar 2007
Mesajlar
3,575
Puanları
106
osocan ' Alıntı:
Eywallah kardes gusel paylasim.yanliz bi sorum olacak klemp nedir.

Klemp, bildiğimiz pensampermetrenin kabloyu içine aldığımız pense kısmıdır. Resimde kırmızı mandalla açılan kırmızı kısım:

41vRL5lJ-vL._SX342_.jpg

Fluke 345 Power Quality Clamp Meter
 
Katılım
22 Eki 2010
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
52
Arkadaşlar topraklamayla ilgili slayt yapabileceğim resimlere ihtiyacım var teşekürler
 

netiq69

Üye
Katılım
13 Tem 2010
Mesajlar
109
Puanları
1
Yaş
44
...topraklama konusunda kaynak çok net ve pratik bilgiler içeriyor...
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
117,192
Mesajlar
825,678
Kullanıcılar
426,699
Son üye
farozcan

Yeni konular

Üst