Topraklama Hesabı/Soru

Arkadaşlar merhaba,

Elektrik projesi çizimine başlamak istiyorum. Örnek projeleri inceliyorum. Temel topraklama projesindeki direnç hesaplarındaki formüllerde farklılıklar görüyorum. Çizimler ve hesaplar neye göre değişiyor. Ring topraklama eşdeğer direnci, gözlü topraklama vb. hesaplamaları neye göre yapıyoruz. Çizimlerde bazılarında örgülü bakır tel kullanılırken bazılarında galvanizli şerit kullanılmış. Tam olarak neyi neye göre yapıp projeyi çiziyoruz.

Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Amperelektrik,Radsan web. sitelerindeki bil-
gileri gözden geçirmenizde yarar var.Temel
topraklamada , örgülü bakır kullanılmaz.

Bilgi için teşekkürler. Ancak bu siteler ürün satan siteler. Benim soruma cevap olabilecek pek bir şey bulamadım. Bu arada temelin içinde olan örgülü bakır değilmiş ancak projede şöyle yapılmış. Binayı 50mmCu ile dışarıdan çevrelemiş bir iletken belirli noktalardan kolonlara bağlanmış görünüyor. Belki proje mi eksik kalmış bilemedim. İçeriden temel betonu içinde kalan bir galvaniz şerit yok. Bir de şunu merak ettim. Temel etrafını galveniz şeritle döndükten sonra ayrıca dışarıdan bir 50mmCu bakır ile dönüp bunları birleştirmek daha iyi mi olur yoksa galvaniz ile doğrudan topraklama çubuklarına bağlantı yapmak yeterli midir?

Hesaplamalarda şu formul kullanılmış ama bazılarında da gözlü formul. Merak ettiğim herhangi birini seçebilir miyiz ?

Örneğin incelediğim bir projede hem galvanizli temel topraklaması hemde temelin dış cevresinden dolasan örgülü bakır topraklamasının birleştiği bir örnek var. Burada aşağıdaki formul kullanılmış. Ancak galvanizli iletken hesaba dahil edilmemiş. Ya da Ri olarak mı dahil ediliyor acıkcası anlamadım. Bunu anlatabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Ri= 2Q÷3D ????

Rç= Q÷(2x3,14xL)xln(4xL÷d)÷n bakır cubukların direnci

Rş= Q÷(2xL)xln(2xL÷d) dışarıdan dönülen şerit 50mmCu nun direnci

Rt= Ri x Rç xRş /RixRç +RçxRş+RşxRi

Bizde biliyorsunuz 50-100 sayfalık,yazanların dışında anlayanı az olan bir Topraklamalar Yönetmeliği var.Bu yönetmeliği 100 er kere okuyan 100 kişinin 100 değişik yorum çıkardığı ! Hal böyle olunca,kendisini çok özel hisseden ! ( hatta,Türkiyenin bir numaralı projecisi ) projeciler tarafından,bahsettiğiniz tip projeler çizilmektedir.Projeyi kontrol edenleride ! bu konular fazla ilgilendirmediğinden ( daha doğrusu,formüllerin nereden kopyala / yapıştır olduğunu araştıracak zamanları olmadığından ),projelerde,tasdikten geçtiği için,bu
tip projeler başarılı şekilde tasdik görmüş kabul edilmektedir.Bu projelerdeki uygulama açıklamasınıda,dış çember ana topraklama,temel topraklamada yardımcı topraklama gibi kendi uydurdukları bir terimle izah ! etmektedirler.Yaptıkları hesaplamalar için,yerinde özgül direnç ölçümü yapmadığı halde 200-250 ohmmetre gibi bir rakam atmayı ve bu tesisin gelecek yıllarda ölçümü yapılması gerektiğini bilmedikleri içinde , 2 adet ölçü çubuğunu bile projede göstermemektedirler ( gösterenlerde,10 ar metre aralıklı ! 2 adet ).
Özetle : Sizin,kendinize göre bir formül uygulama seçme hürriyetiniz yoktur.Temel topraklama yapıyorsanız temel topraklama ( temel topraklamada gözlerin oluşuyor olması,hesabınızı,gözlü olması anlamına gelmez ),derin topraklayıcı yapıyorsanız onun formülünü,şerit topraklayıcı yapıyorsanız onun formüllerini kullanmanız
gerekir.Mühendislik,en uygun çözümü,en ucuza sağlayan bilimdir.Bol kepçeden,oraya 50 metre,buraya 100 metre efeliği değildir.Yine,o tip çizilen projelerde bakır/galvaniz birleşmesi gereken yerlere,özel kaynak metodları uygulacağı proje üzerinde belirtilmelidir.Efendim,o kadarcık işide enstalatör biliyor olmalı palavrasıda,aslında kendinden başkasına yediremeyeceğini bilmemesindendir.İzah etmeye çalıştığım durum,maalesef ( istisnalar müstesna ! ) genel durumdur.
Konuyla ilgili olarak,öncelikle,Topraklamalar yönetmeliğini okumanızı ( ben,100 kere okuyanlar arasındayım) öneriyorum.

Son düzenleme:
Bilgi için teşekkürler. Ancak bu siteler ürün satan siteler. Benim soruma cevap olabilecek pek bir şey bulamadım. Bu arada temelin içinde olan örgülü bakır değilmiş ancak projede şöyle yapılmış. Binayı 50mmCu ile dışarıdan çevrelemiş bir iletken belirli noktalardan kolonlara bağlanmış görünüyor. Belki proje mi eksik kalmış bilemedim. İçeriden temel betonu içinde kalan bir galvaniz şerit yok. Bir de şunu merak ettim. Temel etrafını galveniz şeritle döndükten sonra ayrıca dışarıdan bir 50mmCu bakır ile dönüp bunları birleştirmek daha iyi mi olur yoksa galvaniz ile doğrudan topraklama çubuklarına bağlantı yapmak yeterli midir?

Hesaplamalarda şu formul kullanılmış ama bazılarında da gözlü formul. Merak ettiğim herhangi birini seçebilir miyiz ?

Örneğin incelediğim bir projede hem galvanizli temel topraklaması hemde temelin dış cevresinden dolasan örgülü bakır topraklamasının birleştiği bir örnek var. Burada aşağıdaki formul kullanılmış. Ancak galvanizli iletken hesaba dahil edilmemiş. Ya da Ri olarak mı dahil ediliyor acıkcası anlamadım. Bunu anlatabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Ri= 2Q÷3D ????

Rç= Q÷(2x3,14xL)xln(4xL÷d)÷n bakır cubukların direnci

Rş= Q÷(2xL)xln(2xL÷d) dışarıdan dönülen şerit 50mmCu nun direnci

Rt= Ri x Rç xRş /RixRç +RçxRş+RşxRi
Herkese merhaba
Arkadaşlar formüldeki (ln) yazan nedir?sabit sayımıdır? Halka (ring) topraklama hesabı yapmak istiyorum takıldım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Hangi formülü kullandığınızı yazarmısınız ?

LN.jpg

Formül Bu Ama ben beceremedım bır turlu

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri