topraklama direnç formulu

ziccho

Üye
merhabalar, size asagıdaki iki formul arasındaki farkı sormak istiyorum
ilki

R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r)-1)
R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r))

şimdi iki formul de cubuk ilekten için toprak yayılma direnci hesabını gosteriyor.
Biz birinci formulu BS7430'dan ikinci formulu ise İsmail kaşıkçı hocanın topraklama kitabından aldık, internette de iki ifade de karsımıza cıkıyor.Acaba biz hesaplarımızda hangi formulu alacağız?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
emo kitapçığına bakarsan 2. formülü görürsün -1 siz olanı yani

merhabalar, size asagıdaki iki formul arasındaki farkı sormak istiyorum
ilki

R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r)-1)
R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r))

şimdi iki formul de cubuk ilekten için toprak yayılma direnci hesabını gosteriyor.
Biz birinci formulu BS7430'dan ikinci formulu ise İsmail kaşıkçı hocanın topraklama kitabından aldık, internette de iki ifade de karsımıza cıkıyor.Acaba biz hesaplarımızda hangi formulu alacağız?

Uluslararası tüm yayınlarda ve standartlarla ilgili yazılarda birinci formül, Türkiye'deki eşleniklerindeyse ikinci formül kullanılmış.

Aradaki fark şuymuş ki birinci formül en doğrusuymuş; ama kabuller:

1. formül: (4.L/r) > 1 için kullanılabilir.
2. formül: (4.L/r) < 1 için kullanılıyor. Çünkü logaritmik fonksiyonlar negatif eksende tanımlı değil.

Fakat (4.L/r) >> 1 [mesela (4.L/r) = 100] için, her iki formül de aşağı yukarı aynı sonuçları veriyor.

Not: Bu açıklamayı buldum; fakat (4.L/r) değeri 1 ile 2 arasındaysa da, birinci formülde In değeri negatif (-) değer veriyor. Yukarıdaki şartlar için, direnç negatif olamayacağına göre bu ifadenin mutlak değeri mi alınanacak, yoksa ikinci formülün uygulanması söz konusu mu... Onu henüz öğrenemedim, onu da bir ara araştıracağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri