topraklama direnç değerleri kaç ohm olmalı?

TN-s sistemde topraklama direncini kaç almam gerekiyor. max. 1600 kva trafo kullanılacak. bu durumda 50/2500 gibi bir değer mantıklı mıdır?. 2500 ün açma akımı değeri olduğunu var sayar isek. bu değer çok küçük. ne gibi önlemler alınabiliyor bu durumda? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aslında önemli olan dokunma gerilimi ve adım gerilimidir. bu değerleri belirleyen kısa devre akımının değeri ve topraklama direncidir. yani tek bir değişkenle kesin bir güvenlik sağlanmaz. ayrıca dokunma gerilimleri belirlenirken koruma devresinin arızayı ne kadar sürede temizlediği de dikkate alınmalıdır.

rica etsem linki yenileyebilir misiniz? çok ihtiyacım var. TN-s sistemde topraklama direncini kaç almam gerekiyor. max. 1600 kva trafo kullanılacak. bu durumda 50/2500 gibi bir değer mantıklı mıdır?. 2500 ün açma akımı değeri olduğunu var sayar isek. bu değer çok küçük. ne gibi önlemler alınabiliyor bu durumda? yardımcı olursanız çok sevinirim.

lütfen küçücük te olsa bir fikir verin arkadaşlar çok ihtiyacım var. bu kadar küçük topraklama değeri tutturmam mı gerekiyor?

toprak nötr arası 57 v gerilim var bütün buvatları söktüm bulamadım kaçağı lütfen yardım edin ne yapabilirim? yardım edin toprak hattını kalorifer tesisatına bağlasam ne olur?

slm arkadaslar elimde bir problem var yardiımcı olursanız gerçekten çok sevinirim:

Özgül direnç değeri 150 olan temel topraklaması yapılacak bir alana(20*40 ) belirli aralıklarla topraklama çubukları(2 m) çakılacaktır.Bunun için kaç adet çubuk kullanılmalıdır?

Şöyle bir çözüm yaptım:

D^2=4*A/3.14 den D değerini
Ry=özdirenç(1/2D+1/L) den Ry değerini(temel topraklama direnç değeri)
Bundan sonraki aşamada bulduğum bu direnç değerini çubuk topraklama direnç değeri olarak gösterip R=özdirenç/Lt(toplam çubuk uzunluğu) dan ve n(çubuk sayısı) *L=Lt dan toplam çubuk sayısını bulabilirmiyim

slm arkadaslar elimde bir problem var yardiımcı olursanız gerçekten çok sevinirim:

Özgül direnç değeri 150 olan temel topraklaması yapılacak bir alana(20*40 ) belirli aralıklarla topraklama çubukları(2 m) çakılacaktır.Bunun için kaç adet çubuk kullanılmalıdır?

Şöyle bir çözüm yaptım:

D^2=4*A/3.14 den D değerini
Ry=özdirenç(1/2D+1/L) den Ry değerini(temel topraklama direnç değeri)
Bundan sonraki aşamada bulduğum bu direnç değerini çubuk topraklama direnç değeri olarak gösterip R=özdirenç/Lt(toplam çubuk uzunluğu) dan ve n(çubuk sayısı) *L=Lt dan toplam çubuk sayısını bulabilirmiyim
konuyla alakalı yardımcı olabılecek kımse yok mu sımdı

Amper elektrik veya Radsan programlarından yararlanabilirsiniz.

Toplam çubuk boyunu 3 e yada dörde bölebiliriz belki ama sorulan soru anlaşılmıyor...
en azından ben anlamadım.
temel topraklama var.dolayısı ile çubuk ve temel topraklama bulunuyor..
paralel gibi düşünemeyiz, bu konuda yöntemler vardı ama aklımda değil formülleri.
temel topraklamaya çubuk ilave etmek pratikte pek fayda sağlanamıyor ölçümlere göre...
zaten gerekli topraklama değeri yüksek olabileceği için..(200 ohm,800 veya 1600 ohm gibi)
fark değerlerin önemi kalmıyor..
projeyi yapanın insiyatifi ve toprağın ilerideki değişkenliğide karar vermede rol oynuyor..
benim edindiğim kanaat bu, araştırmalarımdan...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri