topraklama direnç değerleri kaç ohm olmalı?

mhacanal

Üye
arkadaşlarım, hocalarım;
topraklama sistemini kuruyoruz da topraklama direnclerini hangi degerlerin altında tutmalıyız. internette arattıgımda farklı farklı degerler buldum. bunun kabul goren bir normu var mı yok mu? eger yoksa topraklamanın amacı dusunulerek ve uzerinde tartısarak bu site aracılıgıyla bir norm olusturabilir miyiz?
paratoner topraklaması = ? ohm
işletme topraklaması = ? ohm
koruma topraklaması = ? ohm
Parafudr topraklaması = ? ohm

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/5-ohm-mu-2-ohm-mu.20899/

linkte diğer konu başlığında olduğu gibi forumda önceden ele alındığı yerler var.
Bizim kendi kendimize oluşturacağımız birt standart olamaz.Oluşturulsa bile bağlayıcı olmadığından havanda su döveriz.ileride topraklamalar yönetmeliğinde yapılacak değişiklik ile bu ihtiyacın karşılanması gerekiyor.

Topraklamaya, yüksek gerilim(1000 volt üstü gerilim) ve alçak gerilim(1000 volt altı gerilim)
topraklama olarak bakmamız gerektiğini öğrendim.
Alçak gerilim için KAK zorunlu olduğuna göre mümkün olduğu kadar düşük değer elde edilmeli.50 ohm değere kimse olmaz diyemez.Olur.Daha düşük olsa nasıl olur?Daha iyi olur.
Yüksek gerilim ise ayrı değerlendirilmeli.

işletme topraklaması max:5 ohm koruma poraklaması max:10 ohm olmalıdır

Firma olarak yaptığımız ölçümler ve verdiğimiz raporlarda en yüksek sınır değer olarak ;

İşletme : 2 Ohm
Koruma : 5 Ohm
Paratoner: 10 Ohm
OG koruma : 5 Ohm

olmasını sağlıyoruz.

merhaba hayyam,
vermiş oldugunuz degerleri neye gore belirliyorsunuz, misal neden paratoner topraklama direnci 10 ohm. bilgilendirirseniz sevinirim...

açıkçası bu işin matematiği var ama genelde tedaş şartnamelerine göre hareket ediliyor,ayrıca bir durum daha var tehlikeli gerilim sınırı olan 50V değerinin aşılmaması temel kuraldır.Buda kısa devre akımı yolundaki elamanların dirençleri toplanarak bulunan direnç değerine bağlıdır işin teorik kısmı böyle ama uygulamada bir tesise gidip ölçüm yaparken 100 lerce cihaz vb.oluyor her biri için ayrı ayrı denklem kurup hesap yapmak pek işlevsel olmuyor,bu nedenle örneğin koruma 5 ohm ve altında olursa 50V değerinin aşılmadığı tecrubelere dayanarak uygulanıyor(kesinlikle doğru olgunu söylemiyorum değişebilirde).

Elektrik mühendisleri odamızın hazırlamış olduğu bir rapordan örnek vereyim;
In : Koruma elemanının anma akımı
Ia : Koruma elemanının açma akımı (5sniçinde)
Rx:Ölçülen topraklama yayılma direnci
Ra:Hesaplanan sınır topraklama direnci.(Ra=50V/Ia)
TT sistemde;
Ana panolarda koruma elemanının açma akımı değeri yüksek olduğu için olması gereken sınır topraklama değeri haliyle çok küçük çıkmakta ve uygulamada bu değer çoğunlukla tutturulamamakta. Bu nedenden dolayı yönetmeliklerimiz ana panolarda 300mA koruma eşikli Kaçak akım koruma sistemi istemektedir.
Bu durumda Ra=50/0,3
Ra=166,66 ohm çıkar.
Topraklama hususunda tüm sorula cevap niteliğinde süper bir kaynak mesaja ekledim aşağıda;

Ekli dosyalar

• Topraklama.rar
    453.3 KB · Görüntüleme: 2,308
kaçak akım rolesi yg tesislerinde sık sık sorun cıkarmaz mı, yoksa kullanıslı olur mu. gerekli diye kullanıp sonra surekli basımız agrımasın... diyeceksiniz basınız agrıyacagına birisi mi ölsün ama surekli sorun cıkaracaksa baska bir yol olabilir mi diye soruyorum.
bilmedigim için soruyorum, yanlıs anlasılmasın...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri