topraklama direnç formulu

ziccho

Üye
merhabalar, size asagıdaki iki formul arasındaki farkı sormak istiyorum
ilki

R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r)-1)
R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r))

şimdi iki formul de cubuk ilekten için toprak yayılma direnci hesabını gosteriyor.
Biz birinci formulu BS7430'dan ikinci formulu ise İsmail kaşıkçı hocanın topraklama kitabından aldık, internette de iki ifade de karsımıza cıkıyor.Acaba biz hesaplarımızda hangi formulu alacağız?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
emo kitapçığına bakarsan 2. formülü görürsün -1 siz olanı yani

merhabalar, size asagıdaki iki formul arasındaki farkı sormak istiyorum
ilki

R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r)-1)
R=(ro/2.pi.L).((ln4.L/r))

şimdi iki formul de cubuk ilekten için toprak yayılma direnci hesabını gosteriyor.
Biz birinci formulu BS7430'dan ikinci formulu ise İsmail kaşıkçı hocanın topraklama kitabından aldık, internette de iki ifade de karsımıza cıkıyor.Acaba biz hesaplarımızda hangi formulu alacağız?

Uluslararası tüm yayınlarda ve standartlarla ilgili yazılarda birinci formül, Türkiye'deki eşleniklerindeyse ikinci formül kullanılmış.

Aradaki fark şuymuş ki birinci formül en doğrusuymuş; ama kabuller:

1. formül: (4.L/r) > 1 için kullanılabilir.
2. formül: (4.L/r) < 1 için kullanılıyor. Çünkü logaritmik fonksiyonlar negatif eksende tanımlı değil.

Fakat (4.L/r) >> 1 [mesela (4.L/r) = 100] için, her iki formül de aşağı yukarı aynı sonuçları veriyor.

Not: Bu açıklamayı buldum; fakat (4.L/r) değeri 1 ile 2 arasındaysa da, birinci formülde In değeri negatif (-) değer veriyor. Yukarıdaki şartlar için, direnç negatif olamayacağına göre bu ifadenin mutlak değeri mi alınanacak, yoksa ikinci formülün uygulanması söz konusu mu... Onu henüz öğrenemedim, onu da bir ara araştıracağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri