Topraklama Degeri

sinan__

Üye
Hayırlı aksamlar.Bir kamu kuruluşunda elektrik Tekn.olarak görev yapmaktayım.Bize bağlı olan 13 blok 260 dairenin trafosunu elektrik dağıtım şirketine devredecegiz.Ama malum bazı standartlar olması gerekiyor.Mesela,inşaat aşamasında dairelere çekilen toprak hatti her 5 daire için bir kablo alınmış ve daire önünde ek yapilarak eve çekilmiş.Ven şimdi 260 dairenin hepsinden ayrı ayrı kablo alıp ana panoya indirdim.Aklima gelmişken birde topraklamayi olceyim dedim ki ilk olctugum apartmanda 39 ohm değeriyle karşılaştım.Simdi yeni tesisat ve yenikazık çakma işlemi yapacagim.Ama sormak istediğim bu değeri 2 ohm un altına düşürebilirmiyiz.Kac çubukla bu işi yapabiliriz.Cubuklari ne ile desteklemen lazım.Zeminde büyük çoğunlukla kayalık.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2 Ohm değeri niçin,nereden buldunuz ?

Ekli dosyalar

• KAŞIKCI YENİLİKLER .pdf
    994 KB · Görüntüleme: 31
Eki okuma zahmetine katlanmamışsınız :oops:
Okudum.Ama anladığım kadarıyla yorum yapabiliyorum.Malum herkesin bilgisi en üst seviyede değil.2 ohm dan düşük olması istenEmez yazıyor ama isteyen bir işletmeye de neden istiyorsun kardeşim diyecek bir teknik donanıma sahip değilim.Arti bahse konu olan dairelerin elektrik projeleri elimizde mevcut değil.Bagli olduğumuz bakanlıkta bile yok.Yeni projeler çizilecek.Dairelerin halihazırdaki durumuna gore.Yani yapılacak işin projesi değil,yapılmış ise göre proje çizilip devir için saha kabulleri yapılacak.Bu kabullerde Sedaş priz çıkarmasın ve tek seferde kabulleri yapsın diye uğraşıyorum.Daire panolarında 30 ma Kakr,ana panoda 125 A TMŞ ye bağlı toroid trafo ve ayarlı algılama rolesi var.Bir çok apartmanda bu roleler tutmadığı için iptal edilmiş.Onlarida aktif etmek durumundayım şu an.Dedigim gibi,teknik donanım olarak,topraklama hususunda pek fazla bilgim yok.

30mA rölenin çalışması için 1666 ohm,
300 mA rölenin çalışması için 166 ohm
değerleri yeterlidir.Sizden,düşük değerleri
isteyenlerden,yazılı olarak,hangi değerleri
hangi mevzuata göre istediklerini sorun.
Aklıma takılanları sormak istiyorum.Sadece öğrenmek amacıyla soruyorum 6anlis anlaşılmasın.
Topraklama Degeri için evin icindeki 30 mA yimi baz almalıyız Bina ana panosundaki 300 mA yimi?
Birde,daha küçük değer olan 30 mA için neden daha büyük bir direnç olan 1666 ohm oluyorda, 300 mA gibi daha büyük bir değer için daha küçük bir direnç değeri isteniyor?

Taner İriz'in dokümanını dikkatli okuyun.
Diğer bilgilerde yararlı olacak.Direnç de-
ğeri bilgilerine de dikkatli bakın.

Ekli dosyalar

• T.İRİZ TOPRAKLAMA.ppt
    3.4 MB · Görüntüleme: 30
  • ELEKTRİK TESİSLERİNDE SORUNLAR GÜVENLİK VE TOPRAKLAMADA YENİLİKLER.pdf
    973.6 KB · Görüntüleme: 20
  • DİRENÇ DEĞERİ HESABI.pdf
    61.4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Taner İriz'in dokümanını dikkatli okuyun.
Diğer bilgilerde yararlı olacak.Direnç de-
ğeri bilgilerine de dikkatli bakın.
Sedaş in kabul ekibiyle gorusdum.Dediginzi onayladilar.Cok teşekkür ederim bilgilendirmenize.Simdi okuyup bilgilerimi guncelleyecegim.Bu forum olmasa 40 ohm u 2 ohm a dusurecegim diye kazık çakıp duracaktim.Maliyetide cabasi.Devlete kazandırmış olduk.😄Çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri