Topraklama da 50-80v elektrik

Stump

Üye
Merhabalar, daha önce topraklama ile alakalı yazılanları okudum ancak benim biraz farklı bir sorunum var. Topraklamadan ölçüm yaptığımda 50-80 volt elektrik geliyor. Bütün prizlerdeki fişleri söktüğümde topraklama normale dönüyor ancak tek bir fişi bile prize soksam topraklamaya voltaj geliyor. Bunun nedeni yanlış bağlantı mı acaba ? Bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ölçümü nasıl yapıyorsunuz faz,toprak-nötr ,toprak .
Toprak hattı kopuk olabilir ,
Nötr ,toprak bir yerde temas halindedir.Belki sadece indüksiyondur (ölçüm doğru ise düşük ihtimal)Takdığınız prizi cihazı değiştirdiniz mi ,sonuç aynımı
Tesisata bağlı Kaçak akım rölesi varmı.Cevaplarınıza göre farklı tespitler çıkacaktır forumda , Kolay gelsin.

Avo metre ile ölçüm yaptım, faz ve toprak, nötr ve toprak yapıyorum hemen hemen aynı sonuç çıkıyor belki 5 veya 10 voltluk fark olabilir aralarında, tesisatta kaçak akım rolesi var, prizleri değişmesin. Toplamda 10 priz var.

Merhabalar, daha önce topraklama ile alakalı yazılanları okudum ancak benim biraz farklı bir sorunum var. Topraklamadan ölçüm yaptığımda 50-80 volt elektrik geliyor. Bütün prizlerdeki fişleri söktüğümde topraklama normale dönüyor ancak tek bir fişi bile prize soksam topraklamaya voltaj geliyor. Bunun nedeni yanlış bağlantı mı acaba ? Bilgi paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.
Binaya gelen topraklama ya çalışmıyor ya da bir yerden kopmuş sayacın ynından topraklamayı ölçün faz-toprak-toprak-nötr sonra bina içinde aynısını yapın eğer sayaç yanında da aynı şey varsa binaya gelen topraklamayı bulup kablo ve bağlantıları kontrol edin eğer bina girişinde herşey normalse daire ye giden topraklama kablosunda arıza olabilir(kopukluk veya sıkılmamış klemens vidası gibi)

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri