topraklama ölçüm yöntemleri

önemli olan insan üzerinden geçecek akım değil mi? 10mA neden?
ıslak zeminde direnç düşeceği için akım artar tamam ama akım artınca 30mA lik daha çabuk yakalar ve açar. insan üzerinden ha ıslakken geçmiş 30mA ya kuruyken. bir farkı var mı ki ıslak zemin olunca rcd değeri düşürülüyor? neyi göremiyor olabilirim bu olayda?

Çarpılma esnasında 2 faktör vardır bir vücut direncin iki el temas ve zemin temas direnci. Islak hacimde el temas direncide, zeminde temas direncide çok küçük değerler alır. Nemli ortam olduğundan vücut direncin dahi azalır. Ia=U/Ra ıslak hacimlerde tehlikeli temas gerilimi 25v kabul edilir.
Kaçırdığınız nokta burası.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çarpılma esnasında 2 faktör vardır bir vücut direncin iki el temas ve zemin temas direnci. Islak hacimde el temas direncide, zeminde temas direncide çok küçük değerler alır. Nemli ortam olduğundan vücut direncin dahi azalır. Ia=U/Ra ıslak hacimlerde tehlikeli temas gerilimi 25v kabul edilir.
Kaçırdığınız nokta burası.
Evet 25v oldugunu okumustum ama akim yine 30mA olacak 25 volt ta. Neden 10mA oldugunu hala anlamadim

Onemli olan akim degil mi. 50v da 25mA akim geciyor diyelim. Islak oldugu icin direnc yariya inse 25v da 25mA akim gecer deriz. O halde tehlikeli gerilim degerini direnci olisturan faktorlere gore belirleriz. O tamam. Ama benim ic direnxim degismiyorken cevre direncinden benim vucuduma ne. Ha benim ic direncim azalirsa baska

Islak zemin oldugunda insanin cevre direnciyle birlikte insanin direncini de mi dusmus kabul ediyoruz. Insan direncini azalmis kabul ediyorsak tamam, o halde dayanacagi akim da azalir.
Simdi biraz oturtu :)

Standartlar hep normal şartlar için oluşturulur formüllerde öyledir. Özel durumlar için ekstra hesaplar yapılır.
Islak hacimlerde temas ettiğin yer ıslak nemli, vücudunun nemlilik oranı fazla ayak çıplak, ayağın temas ettiği yer ıslak nemli. Bu durumların hepsi direncini azaltan ve üzerinden geçecek akımı arttıran etmenler.
Eşik değerin düşürülme sebebinden biriside açma süresidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri