Topraklama ölçüm ve raporlama işinde çalışan var mı?

Topraklama raporlama yetki belgesi aldım pratikte de bu işleri öğrenmek istiyorum yetiştirmek için sahada vakit ayıracak mühendis arkadaş arıyorum /ANKARA

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Üniversiteler belki bu vahim durum içerisinde zira kamu otoritesinin tutumuna bağlı politika belirleniyor, peki kamu otoritesinden bağımsız yetkilendirme kuruluşlarına-mühendis odalarına ne demeli! Trajikomik olmaktan ziyade hazin durum açıkçası...

Üniversiteler belki bu vahim durum içerisinde zira kamu otoritesinin tutumuna bağlı politika belirleniyor, peki kamu otoritesinden bağımsız yetkilendirme kuruluşlarına-mühendis odalarına ne demeli! Trajikomik olmaktan ziyade hazin durum açıkçası...
Bizim ülkemizde eğitim asla sapla samanı ayıracak bir seçicilikte ve kalitede olmadı . Tabi bunun arkasında bir sürü sebepler var , sabaha kadar konuşulabilir ama biz bu belirttiğim kalitede eğitim vermedikten sonra belge verende artar , eğitim verende artar , piyasada teknik eleman da artar ama sonuçta ortada nitelik ve kalite yok . Memlekette elini sallasan prof , doçent ve teknik personele çarpar oldu ama ortada bilimsel veri ve teknik üretim malesef yok denecek kadar az.

Bizim ülkemizde eğitim asla sapla samanı ayıracak bir seçicilikte ve kalitede olmadı . Tabi bunun arkasında bir sürü sebepler var , sabaha kadar konuşulabilir ama biz bu belirttiğim kalitede eğitim vermedikten sonra belge verende artar , eğitim verende artar , piyasada teknik eleman da artar ama sonuçta ortada nitelik ve kalite yok . Memlekette elini sallasan prof , doçent ve teknik personele çarpar oldu ama ortada bilimsel veri ve teknik üretim malesef yok denecek kadar az.
Dediğiniz gibi sebepler çok ve bu sebeplerin başında kaliteli eğitim verebilecek ve bu eğitime hevesli insan kaynağı. Bunu meydana getirmek pek mümkün görünmüyor memleketimiz için. Ama en azından bu problem ve açığın idrakinde olup bunu kapatmaya çalışan muadil kuruluşlar olmalı. O da olmazsa bilmem nerenin bilmem ne yönetmeliğini alır doğru düzgün tercüme bile edemeyip anlaşılmaz bir halde kanun diye yayınlar, yayınlanan yönetmelikten bihaber bir sistem oluşturur, haberdar olanların ise herkese göre farklı yorumlar çıkarılabilecek bir durumu meydana getirip, planlamada dikkate alınıp uygulamada sebebini ve olması gerekeni sorgulamadan büyük çoğunluğu çalışmayan, çalışanın da neden tesis edildiğini bilmeden takibi yapılmayıp bir düğmeyle kapatılan yığınla israfın, can ve mal kayıplarının önüne geçemeyiz...
Topraklama raporlama yetki belgesi aldım pratikte de bu işleri öğrenmek istiyorum yetiştirmek için sahada vakit ayıracak mühendis arkadaş arıyorum /ANKARA
Sn. karavanasam 1989 kusura bakmayın konuyu saptırdık. Memleketimizin kanayan bir yarasına parmak bastığınız için kendimi tutamadım...

Son düzenleme:

Sallanmasada ! çarpıyor ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri